metrika yandex

Haberler / Dosya Haber

2020 yılında Türkiye ve Dünya'da olup bitenler, yaşananlar../Almanak

04.02.2021

ALMANAK 2020 

2020 yılında Türkiye ve Dünya'da olup bitenler, yaşananlar..

Yayın Kurulu Başkanımız Mehmet Yavuz AY,  2020 yılında yaşananları Hertaraf Haber takipçileri için titizlikle hazırladı..

2020’de Neler Oldu?

1-  Koronavirüs

2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona, sadece Çin’i değil bütün dünyayı etkisi altına aldı ve Mart ayında Türkiye’ye de ulaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk vakayı açıklaması beklendi. Kamuoyu hergün verilerin yayınlanmasına kilitlendi. Televizyonlar," Koronavirüs'ten korunmak için neler yapılır" programlarına yoğunlaştılar. Modern ve alternatif tıp önerileri hergün gündemi belirler hale geldi. Öncelikle virüsün laboratuvar ortamında mı üretildiği yoksa yarasa türü vahşi hayvanlardan mı geçtiği tartışıldı. Karantina sürecinde Zoom programı kullanımı en yüksek seviyeye ulaştı, uzaktan eğitim sistemine geçildi. Sokağa çıkma yasaklarından sonra çevre kirliliğinin azaldığı yönünde bilim çevrelerinden açıklamalar geldi.Tartışma konusu olan şehir hastahaneleri, pandemi döneminde gelişmiş altyapısıyla iyi bir sınav verdi. Başlangıçta düşük ölüm ve vaka sayıları, kurallara uyulmaması dolayısıyla hızla arttı. Test sayısı arttıkça vaka sayıları daha da arttı. Salgın yasakları geri geldi. 31 Aralık 2020 itibariyle 20881 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 2.208.652'ye ulaştı. Sağlık görevlilerinden birçok kişi de hayatını kaybetti...  Kapanan hizmet sektörü  çalışanları işsiz kaldı. Diğer sektörlerde de daralmalar oldu. En az beş milyon kişinin işsiz kaldığı söylenmekte. Tüm dünya ekonomileri küçülme sürecine girdi. Virüsün mutasyona uğradığı ifade edilmekte, yeni yüksek miktarlarda yayılma endişeleri gündemin en önemli gelişmesi olmayı sürdürüyor. Aşılar üzerinde çok ciddi tartışmalar yapılıyor. Ekonomik, sosyal, kültürel değişimleri adeta dayatan Covid-19 süreci normları değiştirdi...  Türkiye kökenli Alman vatandaşı Uğur Şahin ve Özlem Türeci çifti, Korona aşısını bularak tüm dünyada gündem oldular...

2-  Elazığ ve  İzmir Depremleri

2020 yılının dikkat çeken diğer gelişmelerinin başında Elazığ ve İzmir depremleri vardı...  Birçok vatandaş hayatını kaybetti. Uzunca saatler sonra kurtarılan bebekler, çocuklar ve anneler hüzünle karışık sevinç dalgalarına sebep oldu. Arama ve Kurtarma ekiplerinin motivasyonunu önemli ölçekte arttırdı... Bir kez daha görüldü ki, deprem değil çürük yapılar,  yanlış yerlerde yapılan yapılaşmalar ölümlere sebep olmaktadır.

3-  Yunanistan'ın Sınırı Kapatması ve Mültecilerin İnsanlık Dışı Halleri

Suriye İç Savaşı’ndan etkilenen milyonlarca Suriyeli başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelere akın ettiler.  Birçok  vahim görüntü medyada yer aldı. Batı'da artan ırkçı yaklaşımlar sonrası azalmasına karşın,  Dünyaya insan hakları eksenli düzen verme iddiasındaki Batılı ülkeler, büyük bir ikiyüzlülük ve çifte standartla göçmen kabul etmemekte ya da sembolik sayıda göçmen almaktadır. Bu sembolik göçmen alımı da insani olmaktan daha çok, kendi çıkarlarına dayanmaktadır. İşsizlik, toplama kamplarındaki kısıtlı ve mahrumiyet dolu hayatlar göçmenlerin hayatını çekilmez hale getirmekte, özelliklle kadın ve çocuklar olumsuz şartlardan daha çok etkilenmektedir. Türkiye, AB ülkelerinin verdikleri sözleri tutmamaları ve yükümlülüklerini yerine getirmemeleri nedeniyle mültecileri serbest bıraktı. Yunanistan sınırında yaşanan tam bir insanlık faciasıydı. Suriyeli mülteciler Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınır kapısında sıkışıp kaldılar. Yunanistan’ın sınırı kapatmasıyla insanlık dışı görüntüler kameralara yansıdı. Ege ve Akdeniz sularında sayıları sadece istatistik verisine dönüşen binlerce göçmen, umuda yolculukta can verdiler. Yeni vakalar kapıda...

4-   Avustralya'daki orman yangınları

Doğal afetler sadece Türkiye'de değil, Avustralya’da da yaşandı... 2019 yılında Yeni Güney Galler eyaletinde  başlayıp hiç durmaksızın  240 gün süren  yangında  geniş orman alanları küle döndü. Yangın esnasında birçok yabanıl hayvan yanarak can verdi veya ağır yara aldı.  Dumanlarla kaplanan atmosferde büyük bir hava kirliliği oluşurken, 28 kişi öldü. Milyarlarca canlı yokoldu.üç bini aşkın ev yangından etkilendi...

5-   Akademi Tarihinde  İngiizce Olmayan Bir Dilde İlk Oscar:  Parazit" 

Vizyona girdiği andan itibaren "Parazit" filmi ses getirmeyi başarmış. Güney Kore yapımı film, eleştirel yaklaşımla sorular sorduruyor ve hüznü her yana yayıyor. Oyuncular kalite çıtasını yukarılara taşıyor...   'Parazit', bir geleneğin istisnası olarak  Oscar tarihinin İngilizce dışında ödül alan ilk filmi oluyor...

6-   Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması

 Genel seçimlerden sonra Birleşik Krallık, geri çekilme anlaşması ile 31 Ocak 2020’de saat tam 23:00’da Avrupa Birliği'nden resmi olarak ayrıldı.

7-   Doğu Afrika  'Çekirge İstilası"

BM, Doğu Afrika için felaket uyarısı yaptı. BM verilerine göre; Kenya'da 70 , Etiyopya ile  Somali'de 25 yılın  en ağır çekirge istilası yaşandı. 13 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

8-  TBMM'nin 100. Yıldönümü

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yıl dönümünü kutlandı.  

9-  George Floyd'un ABD Polislerince  Öldürülmesi

ABD’deki siyahi karşıtlığı giderek acımasız bir faşizme dönüşüyor. Kölelik kalktı dense de "Beyaz ırkçılk" artan bir tonda yol alırken , yeni olaylar ve cinayetlerin ardı kesilmiyor. Siyahi genç George Floyd, Faşist ve ırkçı ABD polisi tarafından keyfî bir şekilde alenen öldürüldü. Gencin ölümü üzerine ülke çapında birçok gösteri ve eylem yapıldı. 

10- SpaceX'in Uzaya Roket Göndermesi

Tarihte ilk kez özel bir şirket aracılığıyla uzaya roket gönderildi. 

11- Sibirya'da Aşırı Sıcaklık

Küresel ısınma nedeniyle yeni ve vahim gelişmelere şahit olunuyor. Sibirya’da 1885 yılından itibaren görülen en yüksek sıcaklık 38 derece olarak kayıtlara giriyor. Salgın hastalıklar, depremler,virüsler, yangınlar,seller, kuraklıklar da kayıtlara girdi... Dünya için alarm zilleri çalıyor...

12- Ayasofya'nın Yeniden Camii Olarak İbadete Açılması

Cumhuriyet'in ilk yıllarında müzeye dönüştürülen Ayasofya Camii, yeniden cami vasfına kavuşturuldu. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal etti. Kararın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya'nın idaresinin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek camii olarak ibadete açılması kararını imzaladı ve karar Resmî Gazete'de yayımlandı. 24 Temmuz’da Ayasofya’da ilk namaz kılındı.

13- Kadın Cinayetleri

2020 yılında 350'nin üzerinde kadın cinayeti işlendi.

14- Türkiye'nin İlk Uçan Arabası Gaziantep'te Havalandı

Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri, Teknofest Gaziantep'te havalandı. Oldukça ilgi gören Cezeri, yeni dönemin işaret taşlarından biri olarak kamuoyunun dikkatini üzerinde topluyor, birçok insan tarafından merak edilmeye hâlâ daha devam ediyor.

15- Hatay’da Orman Yangınları

Hepimizin içini sızlatan orman yangınları Türkiye’yi de etkiledi... Hatay, Belen'de başlayan yangın, diğer ilçelere de sıçradı.  400 hektar orman yandı. Birçok hayvan hayatını kaybetti.Yangınları  PKK militanlarının çıkardığına ilişkin haberler basında yer aldı.

16- ABD Seçimlerini Biden Kazandı

Dünyanın yakından izlediği Amerika seçimleri büyük gerilimler içinde geçti. Seçimi Biden kazandı. Trump, seçim zaferinin gaspedildiğini söyleyerek itirazlarda bulundu. Mahkemeleri göreve çağırdı. Taraftarlarını sokaklara döktü. "Beyazé taraftarları Kongre Binası'nı bastı. Trump, destekçilerinin arkasında duramadı. Ordu sokağa indi. Olağanüstü güvenlik tedbirleri alınarak tören yapıldı. Trump törene katılmadı..

17- Hayatını Kaybedenler...

17 Ocak - Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit'in eşi,  ressam, yazar, siyasetçi (d. 1923)

20 Ocak - Hayrettin Karaca, sanayici ve çevre aktivisti (d. 1922)

25 Şubat - Muzaffer İlhan Erdost,  şair, yazar ve yayıncı (d.1932)

2 Mart - Suat Yalaz,  çizgi romancı, film yönetmeni, senarist ve yapımcı (d. 1932)

9 Mart - Şevket Kazan, siyasetçi, eski Adalet Bakanı (d. 1933)

20 Mart -Cengiz Bektaş, Yüksek mimar, mühendis, ozan ve yazar (d. 1934)

Nisan

14 Nisan - Haydar Baş,  Siyasetçi ve yazar. (d. 1947)

17 Nisan - Orhan Koloğlu, Akademisyen, tarihçi, gazeteci ve yazar. (d. 1929)

3 Mayıs - Ömer Döngeloğlu, İlahiyatçı. (d. 1968)

26 Mayıs - İsmail Hakkı Karadayı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 22. Genelkurmay Başkanı. (d. 1932)

31 Mayıs - Oruç Aruoba,  Yazar ve akademisyen. (d. 1948)

Haziran

2 Haziran - Ahmet Tekdal,  Siyasetçi, eski Refah Partisi başkanı. (d. 1931)

19 Haziran - Vahap Küçük, Malatya, Doğanşehir belediye başkanı, LC Waikiki yönetim kurulu başkanı. (d. 1942)

23 Haziran

Vehbi Akdağ, Olimpiyat madalyasına sahip  milli güreşçi (d. 1949)

Vedat Aydın - Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı. (d. 1955)

Temmuz

14 Temmuz - Adalet Ağaoğlu,  Öykü ve roman yazarı. (d. 1929) 

Eylül

15 Eylül - Suna Kıraç,  İş insanı ve Koç Holding başkanvekili. (d. 1941)

Ekim

12 Ekim - Mehmet Abdi Bulut, Kilis Belediye Başkanı. (d. 1967)

16 Ekim - Markar Esayan, Türkiyeli Ermeni yazar, gazeteci ve siyasetçi. (d. 1969)[

18 Ekim - Bekir Coşkun, gazeteci, yazar. (d. 1945)

26 Ekim - Osman Durmuş, eski Sağlık Bakanı ve tıp doktoru. (d. 1947)

 

 

 

 

 

 

 

30 Ekim - Mesut Yılmaz, siyasetçi, eski Başbakan ve eski Anavatan Partisi Genel Başkanı. (d. 1947)

Kasım

1 Kasım Burhan Kuzu,  Hukukçu ve siyasetçi. (d. 1955)

6 Kasım - Timur Selçuk,  Piyanist (d. 1946)

19 Kasım - Reşit Karabacak, güreşçi. (d. 1954)

Aralık

01 Aralık - Eski Mersin Milletvekili Prof.Dr.  Ömer İnan, COVID-19 nedeniyle vefat etti -Doğumu:15 Şubat 1951(https://hertaraf.com/haber-mersin-eski-milletvekili-omer-inan-covid-19-nedeniyle-vefat-etti-5800)

16 Aralık - Atilla Sav, Siyasetçi ve eski bakan. (d. 1931)

17 Aralık - Tuncay Mataracı, Siyasetçi ve eski bakan. (d. 1935)

 

Ocak

6 Ocak - Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının (MİT) yeni binası Etimesgut / Ankara’da açıldı.

10 Ocak - COVID-19 hastalığı ile mücadele için Türkiye Sağlık Bakanlığı bünyesinde Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu.

11 Ocak - Silivri açıklarında Richter Ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

15 Ocak - Anayasa Mahkemesi Vikipedi'nin erişim engelini kaldırdı.

24 Ocak - Elâzığ açıklarında Richter Ölçeğine göre 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 41 kişi öldü.

Şubat

4-5 Şubat - Van çığ faciası: Van'da gerçekleşen 2 çığ faciasında toplam 41 kişi hayatını kaybetti.

5 Şubat - Pegasus Hava Yolları'nın 2193 sefer sayılı uçuşu: İzmir-İstanbul seferini yapan ve Adnan Menderes Havalimanı'ndan kalkan uçak, Sabiha Gökçen Havalimanı'na indikten sonra pistten çıktı, 177 yolcu ve 6 mürettebattan arasından üç kişi hayatını kaybederken 179 kişi yaralandı.

23 Şubat - 2020 İran-Türkiye depremleri: İran'ın Batı Azerbaycan Eyaleti'nin Hoy ilinde meydana gelen 5.8 Mw ve 5.9 büyüklüğündeki depremlerde İran'da 75 kişi yaralandı, Van'da ise 10 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi yaralandı.

27 Şubat - İdlib'te Suriye Hükûmeti tarafından Türk konvoyuna saldırı sonucu 33 asker hayatını kaybetti, 32 asker yaralandı.

Mart

1 Mart - Türkiye, Bahar Kalkanı Harekâtı'nı başlattı.

11 Mart - Türkiye'de COVID-19 pandemisi: Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk kez Koronavirüs vakasına rastlandığını açıkladı.

12 Mart - COVID-19 tedbirleri kapsamında İlköğretim ve Ortaöğretim 16 Mart'tan itibaren 1 hafta süreyle tatil edildi. Üniversiteler ise 3 hafta süreyle tatil edildi.

17 Mart - Türkiye'de COVID-19 kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti.

21 Mart - COVID-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildi.

25 Mart - COVID-19 tedbirleri kapsamına tüm eğitim kurumlarında eğitime 30 Nisan'a kadar ara verildi.

Nisan

3 Nisan - COVID-19 tedbirleri kapsamında 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirildi.

10 Nisan - COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında 31 ilde 2 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

17 Nisan - COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında 31 ilde 2. defa hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

23 Nisan - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100. yıldönümü kutlandı.

Haziran

1 Haziran - COVID-19 pandemisi ile mücadele amacıyla getirilen yasaklar kademeli olarak kaldırıldı. Normalleşme süreci başladı.

14 Haziran - Bingöl, Karlıova açıklarında Richter Ölçeğine göre 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 1 güvenlik korucusu hayatını kaybetti.

15 Haziran - Türkiye, Kuzey Irak'ta teröristlerce üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kartal Operasyonu adıyla hava taaruzu başlattı.

17 Haziran

Türkiye, Kuzey Irak'a Pençe-Kaplan Operasyonu'nu başlattı.

Türk diplomat Volkan Bozkır, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu Başkanlığına seçildi.

Temmuz

Ayasofya'nın tekrardan cami olması sonrası asılan tabela

3 Temmuz - Sakarya, Hendek'da havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi. 6 işçi vefat ederken 114 işçi yaralandı.

6 Temmuz - Çanakkale, Gelibolu, Ilgardere mevkiinde 450 hektar orman yandı. Çanakkale Boğazı'nda ulaşım durduruldu.

7 Temmuz - Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı seçimi yapıldı. Mustafa Şentop yeniden seçildi.

10 Temmuz - Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal etti. Kararın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ayasofya'nın idaresinin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek camii olarak ibadete açılması kararını imzaladı ve karar resmî gazetede yayımlandı.

Ağustos

21 Ağustos -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de yapılan sondaj faaliyetleri sonucunda 320 milyar metreküp doğal gaz keşfedildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kariye Camii'nin idaresinin Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilerek camii olarak ibadete açılması kararını imzaladı ve karar resmî gazetede yayımlandı.

23 Ağustos - Giresun ve yedi ilçesinde sel ve heyelan felaketi meydana geldi. 6 kişi öldü.

25 Ağustos - Ahlat Köşkü, Malazgirt Zaferi'nin 949. yıl dönümü etkinlikleri sırasında açıldı.

Eylül

3 Eylül - Ankara ve Tarsus'u birbirine bağlayan Otoyol  hizmete açıldı.

17 Eylül - Türkiye'nin ilk uçan arabası olarak tanıtılan Cezeri, Teknofest Gaziantep'te havalandı.

21 Eylül - Yüz yüze eğitim 1. sınıf ve okul öncesi öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı.

24 Eylül - Tekirdağ, Marmara Ereğlisi açıklarında Richter ölçeği'ne göre 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

27 Eylül - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 Dağlık Karabağ çatışmaları ile ilgili açıklamasında Türkiye'nin Azerbaycan'a destek verdiğini açıkladı

Ekim

11 Ekim - Hatay, Belen'de başlayan orman yangınları diğer ilçelere sıçradı. 400 hektar orman yandı.

12 Ekim - Yüz yüze eğitim 2, 3, 4'üncu sınıflar ile 8'inci ve 12'nci sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı.

17 Ekim - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'de 85 milyar metreküp doğal gaz daha bulunduğunu açıkladı.

30 Ekim - 2020 Ege Denizi depremi; Kuşadası Körfezi merkezli olarak, Seferihisar açıklarında Richter ölçeğine göre 6,9 büyüklüğünde deprem ve etkisiyle tsunami gerçekleşti. İzmir'in birçok ilçesinde binalarda hasar oluştu. 117 kişi hayatını kaybetti,1035 kişi yaralandı 

Kasım

2 Kasım - Yüz yüze eğitim 5. ve 9'uncu sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı.

5 Kasım - İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile COVID-19 pandemisi ile mücadele kapsamında yeni tedbirler ilan edildi.

9 Kasım - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevden af talebi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Ve Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı.

15 Kasım - Türkiye Grand Prix 9 yılın ardından yeniden düzenlendi.

18 Kasım - İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile hafta sonları 10.00 - 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması ve birçok yeni tedbir getirildi.

Aralık

10 Aralık - Türkiye'de COVID-19 pandemisi: Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de vaka sayısının toplam 1 milyon 748 bin 567 olduğunu açıkladı.

14 Aralık - Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı; Savunma Sanayii Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanı ve Başkanlık yetkililerini yaptırım listesine eklediğini açıkladı.

30 Aralık - 3 milyon doz Sinovac Biotech COVID-19 aşısı Türkiye'ye ulaştı.

 

BUZULLAR SON SÜRAT ERİMEYE DEVAM ETTİ

Yüzde 98’i buzlarla kaplı Antarktika Kıtası'nda buzulların erimeye devam ettiği 2020’de A68a adı verilen dev buzulun her geçen gün eridiği açıklandı. Antarktika’dan koptuğu 2017 yılında yüzeyi 6 bin kilometrekare olan A68a’nın eriyerek 4 bin 800 kilometrekarteye kadar düştüğü belirtildi. Bununla birlikte dev buzdağının denizde sürüklenerek Güney Amerika'nın en güney ucu açıklarındaki İngiltere'ye bağlı Güney Georgia Adası'yla çarpışma rotasında girdiğinin altı çizildi.

AMAZON ORMANLARINDA 100 BİN YANGIN

Ekim ayında yapılan açıklamayla 2020 yılında yaklaşık 100 bin yangın çıkan Amazon ormanlarında yangınların sayısı son 12 yılın zirvesine çıktı. "Dünyanın akciğerleri" olarak adlandırılan Amazon ormanları yeryüzünün oksijenlerinin yüzde 20’sini sağlarken dünyadaki bitki ve hayvan türlerinin yüzde 10’unun yaşadığı ormanlarda 2020 yılında doğal hayat her geçen gün daha çok zarar gördü.

GEORGE FLOYD’UN ÖLÜMÜ

25 Mayıs’ta ABD’de 46 yaşındaki George Floyd’un dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" sözleri bu yılın önemli anlarından biri oldu.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklanmış, yoldan geçenlerin cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki topladı. Bunun üzerine, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmaları tekrar alevlendi ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açtı.

BLACK LİVES MATTER HAREKETİ

2013'de kurulan "Siyahilerin Hayatları Önemlidir" (Black Lives Matter) adlı sivil toplum kuruluşu, 46 yaşındaki George Floyd’un uzun süre nefes alamaması ve hayatını kaybetmesi üzerine ABD’de hatta dünyanın çeşitli yerlerinde gösteriler düzenledi.

Dünyanın çeşitli yerlerinden yaklaşık 20 milyon kişinin katıldığı Black Lives Matter hareketinde dünya tarihinin en büyük hareketlerinden birine dönüşürken ABD polisi 10 binden fazla protestocuyu gözaltına aldığını açıkladı.

Ülke genelindeki protestoların şiddet olaylarına ve yağmalara dönüşmesi nedeniyle birçok şehirde "sokağa çıkma yasağı" ilan edilmiş, Ulusal Muhafız olayları kontrol altına almak için görevlendirilmişti.

BREXİT GERÇEKLEŞTİ - TİCARET ANLAŞMASI YAPILDI

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı. Bu karar üzerine AB'den resmen 31 Ocak 2020’de ayrılan Birleşik Krallık yönetimi, Birlik ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereleri yürüttü. 2021’e bir hafta kala ise taraflar anlaşma sağladı.

AB Komisyonu, üyelikten ayrılan İngiltere ile bugün uzlaşılan "Ticaret ve İşbirliği Anlaşması" taslağını yayımlarken, taraflar arasında yeni bir serbest ticaret anlaşması yapıldı. Anlaşma, mal ve hizmetlerle birlikte yatırım, rekabet, kamu destekleri, vergi, ulaşım, enerji, balıkçılık, veri güvenliği ve sosyal güvenlik gibi alanları da kapsarken AB ve İngiltere karasularındaki balık stoku ortak yönetilecek. İngiltere balıkçılık aktivitelerini geliştirebileceği belirtilirken Avrupalı balıkçıların faaliyetleri sürdürülecek. AB ile İngiltere arasında hava yolu, kara yolu, demir yolu ve deniz ulaşımlarının devam edeceği belirtilirken AB ve İngiltere ulaşım alanında adil biçimde rekabet edecek.

AZERBAYCAN - ERMENİSTAN SAVAŞI

27 Eylül 2020 günü, Ermenistan ordusu tarafından  1988-1994 yılları arasında yapılan Karabağ Savaşı sonrasında kurulan mevzilere yapılan saldırılar sonrası başlayan savaş, 10 Kasım'da Ermenistan'ın yenilgisini kabul eden anlaşmaya imza atmasıyla sona erdi. 44 gün süren savaş sonrasında Türk ordusunun da yardım ettiği Azerbaycan ordusu 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyü Ermenistan saldırısından kurtardı. Bunun üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etti ve işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza attı.

Azerbaycan tarafı savaş süresince 2 bin 783 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu, 1245 askerin yaralandığını belirtirken; Ermenistan tarafı ise 2 bin 425 askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

KASIM SÜLEYMANİ’NİN ÖLÜMÜ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 3 Ocak 2020'de İran Devrim Muhafızları bünyesindeki eski Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'i, Bağdat Havalimanı'nda düzenlediği bir hava saldırısıyla öldürdüğünü açıkladı.

İran lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, "Onun gidişiyle onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor." ifadesini kullanırken İran yönetimi MOSSAD ve CIA için casusluk yaptığı ve Süleymani'nin bulunduğu yerin bilgilerini bu servislerle paylaştığı iddia edilen Mahmud Musevi Mecd’i idam etti.

BELARUS’TAKİ SİYASİ OLAYLAR

1994'ten beri Belarus Devlet Başkanı sıfatıyla, eski Sovyet ülkeleri arasında 26 yıl ile en uzun görev yapan lider olan Aleksandr Lukaşenko’ya karşı Belarus halkı tarafından düzenlenen gösteriler dünyanın gündemine oturdu. 2020 seçimleri öncesinde ve sırasında düzenlenen gösteriler ilk olarak 24 Mayıs tarihinde başladı.

9 Ağustos’ta yapılan başkanlık seçimleriyle birlikte alevlenen olaylarda yüzlerce kişi gözaltına alınırken muhalefet partileri seçime hile karıştığını belirterek seçim sonuçlarını kabul etmedi. Seçimi yüzde 80,1 oy alarak kazandığı açıklanan Lukaşenko’ya karşı başta başkent Minsk'te şehir merkezindeki Bağımsızlık Caddesi olmak üzere birçok alanda toplanan protestocular yürüyüşler düzenleyerek Stella Meydanı'nda gösterilerini sürdürdü.

BEYRUT LİMANI PATLAMASI

4 Ağustos'ta Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana geldi. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır limandaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söyledi.

Patlamada 191 kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve birkaç kişinin kayıp olduğu açıklandı. Patlamaya ilişkin soru işaretleri ve ihmal iddialarının artması üzerine Lübnan sokaklarında sorumluların cezalandırılması talebiyle gösteriler düzenlenmiş, Başbakan Hassan Diyab da 10 Ağustos'ta protestoların üçüncü gününde istifasını açıklamıştı. Tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşayan Lübnan, Beyrut Limanı'ndaki patlamayla daha da zor duruma düşmüştü.

TARİHTE İLK: ÖZEL BİR ŞİRKET UZAYA İNSAN GÖNDERDİ

2020’de tarihte ilk kez özel bir şirket uzaya insan yollamak için roket fırlattı. ABD’li şirket SpaceX, 30 Mayıs günü ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Crew Dragon isimli uzay aracını 2 astronot ile başarılı şekilde uzaya gönderdi. Elon Musk’a ait şirket  SpaceX, bu başarılı fırlatma ile uzaya ilk defa insanlı uçuş gerçekleştirirken 16 Kasım 2020’de SpaceX Falcon 9 roketi, içinde "Crew-1" adı verilen 4 astronot ile Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden Uluslararası Uzay İstayonu'na (ISS) kenetlenerek fırlatıldı.

NASA AYDA SU VARLIĞINI DOĞRULADI

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan yazılı açıklamada, ''Kızılötesi Astronomi Stratosfer Gözlemevi, Ay'ın güneşli yüzeyindeki su varlığını ilk kez doğruladı. Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini, soğuk ve gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını gösteriyor.'' ifadesine yer verildi. Ayrıca Eylül ayında ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 2024'te Ay'a biri kadın iki astronot göndermeyi planladığını açıklarken yapılan açıklamada, "Artemis" adlı program çerçevesinde 2024'te Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot gönderileceği bildirildi.

BOEİNG 737 MAX  UKRAYNADA  DÜŞTÜ

29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra denize çakılan ve 189 kişinin hayatını kaybettiği, 10 Mart 2019’da Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşen ve 157 kişinin hayatını kaybettiği Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı pistlere dönüş yaptı. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) yaptığı açıklamada, 20 aydır süren detaylı inceleme ve teknik düzeltmeler üzerine kararın alındığını açıkladı.

2020 yılında ise 8 Ocak 2020 günü İran'da Ukrayna Hava Yolları'na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı kalkışından kısa süre sonra teknik arıza sebebiyle düştü. Uçakta bulunan 167 yolcu ve 9 mürettebattan kurtulan olmadı.

...

2021'in Huzurlu ve Adaletli Bir Sene Olması Duasıyla..

www.hertaraf.com

Türkiye'nin Habercisi

Bu haberler ilginizi çeker
Yorum Ekle
Yorumlar (6)
Erdoğan Dönmez | 10.04.2021 21:03
İnşallah
Mehmet GÜRLER | 08.02.2021 16:14
TŞKLER yorumlar yazılar mükemmel
Erdoğan Dönmez | 07.02.2021 00:05
İnşallah
Mehmet Yıldız | 06.02.2021 07:17
Eline,kalemine dimağına sağlık.Selamlar.
Abdullah Aydın | 06.02.2021 00:21
Allah razı olsun. Selametle.
Hidayet ÇELİK | 05.02.2021 23:11
Hafıza i beşer nisyan ile malüldür. Çoğunu unutmuşuz bile... Oysa, neler olmuş neler... Derlemeniz için emeğinize teşekkürler...