metrika yandex

Haberler / Kültür - Sanat

Yaşadığımız Çağa Güzel İzler Bırakmak için Yola Çıkan Dergi:İNSİCAM

23.04.2021

Dijital Dergi İNSİCAM, "Hz. Âdem ile başlayan insanlığın serüveni kendi mecrasında akıp gidiyor. Kıyamete kadar sürecek bu akışın hangi evresinde olduğumuzun belirsizliği varoluş enerjimizi tüketmiyor, aksine, zaman çizgisinin hangi evresinde olduğumuzun bilinmezliğini ardımızda bırakarak, yaşadığımız çağda arkamızda güzel izler bırakmanın sorumluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz." diyerek yayın hayatına başlayıp,  2. sayısını yayınladı.

 İnsan ve Medeniyet Hareketi Adına İmtiyaz Sahipliğini Kemal Özden'in , Genel Yayın Yönetmenliğini ise Mustafa Özel'in yürüttüğü İnsacam, 2. sayısı ile takipçilerine dijital ortamda ulaşıyor..

İnsicam, "Yüzyılların imbiğinden süzülüp gelen medeniyet değerlerimizi yeniden ihya etme sorumluluğunu kuşanarak çıktığımız yolculuk sürüyor. Bu yolculuğun yıllar içinde oluşturduğu insicam, bizleri yazılı eserler bırakma sorumluluğuna sürükledi. Yazan, çizen, okuyan, düşünen bir birlikteliği; kültür, sanat ve felsefeyle hemhal olmuş bir anlam dünyasını oluşturmanın yollarından biri de dergidir. Asrın künhüne vâkıf olup zamanın şahitliğini yapmak, insanların birbirini yetiştirdiği mekteptir dergiler.

Aslında bir derginin getirdiği güzelliklere yabancı değiliz. Üniversite zamanlarında etrafında toplandığımız gençlik dergilerinden sonraki yıllarda yayınladığımız eğitim ve kültür dergilerine kadar pek çok dergi tecrübesi bizlere önemli birikimler ve değerler kazandırdı. Dergicilik, camiamızın kendini yenileme ve diri tutma yolunda ortaya koyduğu en önemli tecrübe olarak devam ediyor. Amatör ve profesyonel dergilerin oluşturduğu birikim, bizim en önemli avantajımız.

Gerek bireysel gerekse toplumsal gayretlerimiz, ahiret azığı olacak amelleri biriktirmemize vesile olacak. Salgın döneminden geçtiğimiz bu zor günlerde birbirimizi kültürel olarak yetiştirirken sosyal ve ekonomik olarak beslememiz de büyük önem arz ediyor. Zor zamanlarda dayanışmak, güçlükleri birlikte aşmak, en büyük güzelliğimizdir. İnsanımızın niteliğinin işlerimizin niteliğiyle artacağı inancıyla İNSİCAM dergimizin hayırlara vesile olmasını diliyoruz."şeklinde  okuyucularına merhaba diyor..

Genİş yazar kadrosunda Hertaraf Haber yazarlarından İsa Özçelik'in de yer aldığı insicam bu sayında "Başkentler Başkenti İstanbul", "Bir Osmanlı Coğrafyası Balkanlar" gibi başlıklar yer alyor.

Bu sayıda özellikle, İstanbul ile ilgili Cevat Özkaya editörlüğünde otuz yedi yazarın imzasının bulunduğu, “İstanbul’un Kültürel Yüzü -Cağaloğlu Sultanahmet Beyazıt” adı geçen semtlerin mimari dokusu, gündelik yaşamı, kültür ve sanat etkinliklerinden tutun da gelenek ve göreneklerine kadar birçok husus detaylıca işlenen eser  bağlamında, kitabın editörü Cevat Özkaya ile İstanbul’u, şehrin kültürel veçhesi konuşulmuş.

Dergiye www.insicam.net adresin ulaşabilirsiniz..

İnsicam'a yayın hayatında başarılar diliyoruz.

Ali DALAZ-Hertaraf Haber Kültür Sanat Servisi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş