metrika yandex

Haberler / Kültür - Sanat

İhlas Tevhidin Riya Şirkin Belirtisidir.../Zeynep İslam Taşsatan

29.05.2021

İhlas Tevhidin Riya Şirkin Belirtisidir...
 
İnsanın nefsi su gibidir.. Bulunduğu kabın şeklini alır.. Bardağa koyduğun su ile tencereye koyduğun su aynı mıdır..? 
 
Nefis de böyledir.. Nefsini haramlar ile meşgul edersen nefis meyyaldir hemen kabın şeklini alır.. Nasıl olsa kimse görmüyor der..! 
 
Bir insan harama meyletmişken insanlardan çekindiği kadar Allahtan çekinmiyorsa bu insan için çok tehlikeli bir durumdur.. 
 
İbni Abbas diyor ki: Bir adam düşününki ev halkı tarafından kendisine güveniliyor, eve davet ediliyor ve davet edildiği evde de çok güzel bir kadın var.. Ev halkı bu misafir olan adama bakarken bu adam bakışlarını iffetli gibi davranıp kadından kısıyor, ev halkı adama bakmazken adam bir yolunu bulup kadına bakmanın telaşına ve çabasına giriyor..
 
İşte bu misal de olduğu gibi haramlar konusunda Allah'ın kendisini izlemesinden değil de harama meylederken insanların görmesinden çekinen insanın imanına riya karışmıştır..
 
Oysa ki Allah bakışlardaki gizlenen hainliği göğüslerde gizlenen amacı ve kastı bilirim buyurmuştu Kuranda...
 
Riya emirler ve yasaklar konusunda insanları öncelemektir.. Onlar için hayırda bulunup yine insanlar ne kötü ne mücrim bir insan demesinler diye yasaktan kaçan insan riyakardır..!
.
İşte insanın düşebileceği en berbat hallerden biri.. 
 
Allah'ı bırakıp insanı öncelemek.. 
 
İhlası bırakıp riya hastalığına düçar olmak.. 
 
Misal; gıybet yapıyor bir kadın veya erkek... Kapı açılıyor... Bakıyor ki gıybetini yaptığı diğer kadın veya erkek giriyor içeri.. Haliyle tedirginlik beliriyor yüzünde.. Dedikodu yaparken yakalandığı için yüzündeki ve halindeki mahcubiyetten Allah memnun olur mu ..!? 
 
Bu mahcubiyeti sever mi Allah..!?
 
Bu mahcubiyet kimin için ..!?
 
Allah, o kadın odaya girmezden evvel yok muydu odada..!?
 
İnsana ibret olmalı bazı haller...
 
Gıybet yapmaktan, zina etmekten, içki içmekten mahçup olmuyor ancak gıybetini yaptığı kişi duyunca mahçup oluyor, zani olduğu ortaya çıkınca kameralara yüzünü kapatıyor, içtiğini babası duymasın diye sokak aralarında hizbe yerlerde içiyor..!
 
İnandığını söyleyen kişi bunları yapamaz... İnanmayan mevzu dışı şimdilik...
 
Günah işleyen kişi neden Allahtan değil de İnsanlardan korkar ya da mahçup olur..! 
 
Ya Allahın varlığına ve ahirete kesin bir şekilde inanmıyor veya Allah var mı yok mu diye şüpheler zihnini ve kalbini kemiriyordur..
 
Yahut nefsi ve şehveti o kadar zorluyordur ki onu arzularını terk etmektense tatmin etme yoluna gidiyordur...Nefsindeki şiddetli olan menfii anlamdaki meyli kendine itiraf etmeye gücü yetmiyordur.
 
Ahirete, yarın uyanacağına inandığı yakınlıkta inanmıyorsa insan bundan sebep kalbi de yakîn imandan uzak oluyor...
 
Ahireti uzak gören kişinin kalbine yakin iman giremez..
 
Rasulullah şöyle buyurmaktadır: “Cehennem nefse hoş gelen şeylerle, cennet de nefse zor gelen şeylerle perdelenmiştir.”  (Buhârî, Rikâk, 28)
 
Harama meyleden Allahtan değil de insanın duymasından ve görmesinden korkuyorsa şehvet onu tamamiyle kuşatmıştır....
 
Ölümden, öldükten sonra dirilmekten ve din gününden ceza göreceği düşüncesinden bu şehvet onu gafil bırakır..!
 
Ahireti henüz görmediği ve yaşamadığı için Rabbinin her günahına şahit olması bile o insanı korkutmayabilir.. Çünkü insan nefsi,  peşin olan dünya hayatını tercih eder çoğu zaman..!
 
Rasulullah şöyle buyurur :
 
“Mümin günahını üstünde bir dağ gibi görüp üzerine düşeceğinden korkar. Münafık ise burnunun üstüne konan ve uçup gideceği zannedilen bir sinek gibi görür.”
 
İşte mümin insan, yalnızken de günaha düşmekten korumak ister kendini.. Münafık olanın böyle bir kaygısı olmaz...
 
Günahlarından kişi önce kendi utanmalı ve kendisini hesaba çekmelidir..
 
Küçük günahı büyük görmek imandan, küçük görmek ise gaflettendir...
 
Kalbin, vicdanların hassasiyetinin zayıfladığı bir zamanı yaşıyoruz..
 
Kalpler günahla kirlenince ve bunu insanlar görünce o an için  mahçup oluyor sonra yine aynı ortamlar haiz olunca devam ediyor..!
 
Kalp, her günahta böyle umursamaz devam edince siyah noktalar çoğalır diyor Rasulullah...
 
Kalpte kararmamış bir nokta bulunmalı ki aydınlık ile karanlığı ayırabilme yetisini kullanabilsin
 
Kalpte aydınlık bir alan bulmak ise ancak istiğfar ile mümkündür...
 
Bu da Allah'tan utanmak ile olur...
 
Allah'a inanmayan insan utanmaz ve korkmaz.. Zira, inanmıyorsa onu engelleyecek güç otorite yoktur..
 
İnsanları kırdığımızda nasıl özürdilesem kaygısı yaşadığımız kadar Allah her an hangi günahın içindesin gördüğü halde neden Allah'tan özür dilemiyorsun.!?
 
Bu senin Allah'tan hakkıyla çekinmediğinin delilidir..

Yorum Ekle
Yorumlar (13)
Cengiz Sarsmazelsoy | 14.06.2021 12:10
Allah razı olsun
Tatar solmaz | 31.05.2021 07:08
Kalemin güçlü olsun
Günay Günerigök | 30.05.2021 11:28
Ne kadar çok ihtiyacımız var bu samimi içten ve nefsimize ağır gelen gerçeklere göz ardı ettiğimiz yüzleşmek istemediğimiz fakat her daim ruhumuzu sıkan nefsimize hoş gelen icinde boguldugumuz gafleti bize çok mükemmel bir sekikde gösteriyor size sonsuz teşekkürler rabbim bizileri ayırmasın rabbim kaleminize gönlünüze güç kuvvet versin inşallah amiinnn selam ve dua ile
suat t | 29.05.2021 23:24
Kıymetli eşim; kalemine ,yüreğine sağlık. Rabbimiz (azze ve celle) islam yolundaki emeklerinin karşılığı olarak Adn Cennetlerini nasip etsin...
Cihan bedir | 29.05.2021 18:50
Selamün aleyküm Ellerinize sağlık kaleminize kuvvet İnşallah Aslında bahsettiğiniz her konu bir başlık ve yazmak sayfalar tutar Bayramın ikinci günü cuma namazından çıktık caminin çay ocağında arkadaşlar ile hem bayramlaşır hem sohpet ederim dedim oturduk çaylarimızda geldi Konu teknoloji nin nimetinden Konu açıldı ve iki dakkada affedersiniz rakı masası kadın muhabbeti başladı?? biraz önce namazdan çıktılar Konu alkol zina ? aslında cuma haricinde camiye gitmem çay ocağinada takilmam Politika siyaseti dahil böyle ortamlarda 90 lı yıllardan beri bulunmam işimde olmaz Ortamı terkettim çıktım Öyle insanlarla karşılaşıyorum ki Kızkardeşimin kayın pederi Yıllar evvel yemeğe davet etti gittik Bir ara damat baba dedi milli piyango aldınmı dedi aldım cebimde öğlen namazinda camide dua ettim inşallah tutar Oğlu; inşallah? Durum bu Yazdıklarının çoğunu cuma mesajlarında ayetlerle destekleyerek paylaşıyorum Tabi anliyorlarsa Hem cinsim olsa anlatırımda öyle şeylerle karşılaşıyorum ki çoğu iinsanlar pisliğe bulaşmış ama temizlenmek değişmek istemiyor Hatta ölümlerden bile ders almıyor Günahımız kadar yanar çıkarız diyorlar.... Hakkınızı helal edin uzatmadan Selamün aleyküm ...
Zehra İncesu | 29.05.2021 18:42
Allah bizi doğru yolda doğru insanlarla karşılaştırsın yoklukta da bollukta da nefsimize hakim olabilmeyi nasip etsin Yüce mevlam razı olsun çok güzel konulara değinmişsin
Zehra İncesu | 29.05.2021 18:40
Allah bizi doğru yolda doğru insanlarla karşılaştırsın yoklukta da bollukta da nefsimize hakim olabilmeyi nasip etsin Yüce mevlam razı olsun çok güzel konulara değinmişsin
Mehtap toprak | 29.05.2021 12:14
Rabbim razı olmadan yanına almasın bacım çok güzel bir konuya değinmiştim Rabbim bizlerede hakkıyla kulluk etmeyi nasip etsin imanımızı taklidi imandan tahkiki imana kavuştursun
Erkan | 29.05.2021 08:01
Allah razı olsun bacım çok istifade ettim İnşaallah rabbim bizi riyadan uzak kılsın
Nergiz Çetin | 29.05.2021 05:20
Masaallah bacima , çok yakın ve etkileyici bir şekilde anlatmışsın Allah cc razı olsun .Allah cc bizleri münafık olmaktan korusun kalplerimizi kaydirmasin dilerim .
Hatice Köksal Dağlı | 29.05.2021 03:51
Maşaallah Rabbimiz ilminizi artırsın faydalı kılsın kardeşim.
z. dilek | 29.05.2021 02:20
Yazma cehd ve ameliyeniz hayırlara vesile olsun Zeynep kardeşim.. devamı da gelir inşaallah.. selam ile..
Zeynep İslam Taşsatan | 29.05.2021 02:16
Kardeşlerim inşaaAllah istifade edenlerden oluruz. Kalem ile mücadele yolunu seçtim ben de... Allah bu yolda muvaffak eylesin cümlemizi.. Nefsim açısından hak ediş değil bu belki ancak Rabbimizin nasibi... Mahçubiyet ile yazımı sizlerin ilgisine sunuyorum.. Selam ve dua ile...