metrika yandex

Haberler / Yazı Dizisi

Irak Notları ( I ) /Harun AYKAÇ

16.07.2020

Arkadaşımız Harun Aykaç 2014 yılında Irak'ta gazetecilik yaptığı esnadaki izlenimlerini Hertaraf Haber takipçileri için yazdı..

Irak Notları ( I )

2014 Ağustos sıcağında bir gece yarısı Erbil hava alanına indim. Hava oldukça bunaltıcı ve kasvetli...

Anonslar Kürtçe‘nin Soranî lehçesi ve Arapça ile yapılmakta.

Tabelalar genelde üç dille yazılmış: Kürtçe, Arapça ve İngilizce.

Beni karşılamaya gelen arkadaş gergin ve isteksiz. Beraberce arabaya binerek çarşıya doğru ilerleyip şehir merkezindeki bir otele gittik. Otele vardığımızda odanın pazarlığını Irak para birimi yerine dolarla yaptık.

Gecenin bir yarısı sokağa çıkarak Erbil sokaklarında dolaşmaya başladım. Caddeler tıklım tıklım. Son model arabalarına binmiş bir sürü insan hâlâ dimdik bir gece yarısı ayakta. O sıcaklar benim gibi Ankara‘dan oraya rihlet eden birini üç gün yatağa mahkum etti.

Daha sonraki günlerde kendimi yavaş yavaş toplamaya başlayınca Erbil’e 20 - 30 kilometre uzaklıktaki Mahmur çevresinde konuşlanmış ve Erbil‘i almak için habire saldırılarda bulunmak isteyen İŞİD‘lilerin oradaki varlığından da haberdar oldum.

Merak ettim kim bunlar ? diye sordum.

Dediler ki: “Bunlar özellikle  o dönemde iktidarı ellerinde bulunduran Irak Başbakanı Maliki ve ekibinin yönetimde yaptıkları idari, askeri ve siyasi tasarrufundan olumsuz olarak etkilenen çeşitli Süni grupların teşkilatlandığı askeri bir cephe. Bunların amacı  Irak ve gelecekte de Suriye ‘ de İslamî esaslara dayanan bir devlet kurmak. Bu yapı kendilerine zarar verdiklerini düşündükleri Irak Şiilerine ve ayrılıkçı olarak telakki ettikleri Kürtlere karşı acımasız bir mücadele vermekte idiler. Birçok Irak kenti ve kasabası kısa sürede kendileri tarafından işgal edilmiş. Liderleri Bağdadi yeryüzü Müslümanlarını  Hilafet bayrağı altında toplanmaya davet etmiş ve bu çağrıya olumlu yanıt vermeyenler de düşman ve işbirlikçi ilan edilmişti. Fırsatını bulan ve bu topraklarda kendilerine yaşam hakkının kalmadığını düşünenler de bir yolunu bulup kaçmaya çalışıyordu .

Bütün bunlara karşı buralarda bulunup kök salmaya gayret eden KDP ve YNK Peşmerge kuvvetleri de cephelerde yer alarak İŞİD‘e karşı mücadele içine girmiş ruh ve bedenlerini feda ediyorlardı. Her gün onlarca İŞİD ve Peşmerge kuvvetlerine bağlı insan bu alemden öte aleme göç ediyordu. Göç edemeyip yaralanan ve sakat kalan birçok kişi de oluyordu. Senger denilen cephelerde ölümler kol geziyor hiç beklenmedik bir anda intihar saldırıları ile bedenler infilak ediyor, ruhlar ayrılıyordu .

Bu ortamda Irak‘ta en güvenilir mekanlar Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi altında bulunan yerler olarak kabul ediliyor ve Irak ile Suriye‘den göç edenlerin ölümden korundukları alan olarak kendini hissettiriyordu . Irak Kürdistan Bölgesi sınırları içinde bulunan Şaqlawa halk arasında Şaqluce olarak isimlendirilmişti . Sebep ise iç savaş neticesinde göç eden Arapların sığındıkları bir yer olması idi .

Bir iki hafta sonra bir gün Duhok tarafına geçerken köprü altında yaşayıp konaklayan bir aileye rastladık. Yanlarına giderek sohbet ettik. Yazın bu sıcağında ailece köprünün altında neden durduklarını öğrenmek istedik . Ailenin en yaşlısı Şengallî olduklarını söyleyerek İŞİD ‘ in saldırılarından dolayı apar topar bindirilip köle pazarlarında satılmak için alınıp götürülürken gece bir fırsatını bularak Toyotlardan atlayarak kaçıp kurtulduklarını anlattı . Bunları anlatırken gözyaşlarına boğuldu .

İŞİD‘in köylerini bastıklarında 16 yaşındaki oğlunun kendi arabalarını çalıştırarak kendisini ve ailesini onların elinden kurtarmak için gayret gösterdiğini ve bunun hissedilmesi karşısında İŞİD militanları tarafından gözleri önünde oğlunun kafasına kurşunlar sıkılarak beynini paramparça edildiğini sözcükleri ile gözyaşlarını birleştirerek bize resmetti ...

Devam Edecek..

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Mehmet Yavuz AY

17.07.2020

Aramıza hoş geldin. Yakınımızda olmasına karşın az bildiğimiz bir bölgeden haber almak çok kıymetli.