metrika yandex
  • $31.81
  • 34.54
  • GA15470

Haberler / Ankara Analiz

MAZLUMDER'den Hükümet'e çağrı: İsrail'e karşı yaptırımlar devletin gündeminde olmalı

11.11.2023

 

Mazlumder Adana Şubesi yöneticileri, bugün Adana BOTAŞ tesislerine giderek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Enerji nakil hatlarının Akdeniz'e ulaştığı, Ceyhan ve Yumurtalık ilçe sınırları içinde bulunan BOTAŞ tesislerinden, İsrail'e akaryakıt gönderilmesini kınayan Mazlumder, Türkiye devletini İsrail'e karşı diplomatik ve ekonomik yaptırımları derhal başlatmaya davet etti. Mazlumder Adana Şube Başkanı Av.Ali  Çaldır tarafından yapılan basın açıklmasında Türkiye Cumhuriyeti'nin İsrail'e karşı daha somut adımlar atması gerektiği vurgulandı. Bu bağlamda ekonomik yaptırımların önemi dile getirildi. 

Açıklamada, İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana yaptığı saldırılarla Gazze'yi büyük bir yıkıma uğrattığı, binlerce insanı öldürdüğü ve yaraladığı belirtilerek, İsrail'in Filistin topraklarında işgal ve soykırım politikalarını sürdürdüğü vurgulandı. Mazlumder, özellikle Türkiye'nin İsrail'e akaryakıt göndermesini kabul edilemez bulduklarını belirterek, bu sevkiyatın derhal durdurulması ve yaptırımların başlatılması çağrısında bulundu.

Mazlumder, Türkiye devletinin bugüne kadar sadece kınamalarla yetinerek İsrail'e karşı caydırıcı adımlar atmamasını eleştirdi. ABD ve diğer batılı devletlerin İsrail'e destek vermesinin, İsrail'i cezasız bırakarak soykırım ve işgale devam etmeye teşvik ettiği ifade edildi.

Mazlumder, Adana BOTAŞ tesislerinde gerçekleştirdikleri bu eylemle birlikte Türkiye devletini, Filistinli mazlumların yanında, İsrail'in ise karşısında durmaya davet etti. İnsani ve vicdani sorumluluklarını yerine getirmek adına gerçekleştirilen bu eylem, Türkiye'deki sivil toplumun İsrail politikalarına karşı sesini yükselttiği bir platform oldu.

Basın açıklaması Adana, Ceyhan, BOTAŞ önünde yapıldı. Basın açıklaması Mazlumder Adana Şube Başkanı Av.Ali Çaldır tarafından okundu. Basın açıklamasına ilişkin metin aşağıda verilmiştir:

 

Türkiye Cumhuriyeti Devletini İsraile Karşı

Diplomatik Ve Ekonomik Yaptırım Yapmaya Davet Ediyoruz.

 

İsrail devleti,7 Ekim 2023 tarihinden bu yana karadan, havadan ve denizden yaptığı bombardımanlarla Gazze’yi büyük bir yıkıma uğratmış, binlerce insanı öldürmüş, yaralamış, sakat bırakmış, insanların mallarına zarar vermiş ve on binlerce insanı evsiz bırakarak göçe zorlamıştır.

İsrail’in,başta Gazze olmak üzere Filistin topraklarında yaptığı katliamın asıl amacının, Filistin’i işgal etmek ve toprağını ve doğal kaynaklarını gasp etmek, soykırım yaparak Filistinlileri yurtlarından sürmek olduğu açıktır. 

İsrail devlet yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda referans gösterdikleri dini metinleri Siyonist ideolojiyle yorumlayarak, Filistinlileri insan olarak görmediklerini, sivil, çocuk, kadın, yaşlı demeden öldüreceklerini açıkça söylemektedirler.

İsrail, 7 Ekim gününden bu yana hedef gözetmeksizin okul, cami, kilise ve hastane gibi savaşta dahi mutlak surette korunması gereken yerlere saldırarak, binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermiş, Gazze halkına insani yardımların ulaşmasını engelleyerek sivilhalkı açlık ve sefalete mahkûm etmiştir. Bugün Gazze’debüyük bir insanlık suçu işlemektedir.

Başta ABD olmak üzere pek çok batılı devletin, kendi halklarına rağmen İsrail’e doğrudan destek vermesi veya destek açıklaması yapması sebebiyle İsrail,işlediği insanlık suçlarınıncezasız ve yaptırımsız kalacağından emin şekilde soykırıma ve işgale devam etmektedir. İsrail’in söz konusu eylemlerine karşı dünyanın her yerinde ve Türkiye’de yapılan çok kıymetli sivil eylemler,İsrail’e destek veren devletlerin iradesine henüz etki edebilmiş değildir.

Türkiye devleti ise İsrail’in eylemlerini kınamakla yetinmiş, İsrail’e karşı henüz caydırıcı diplomatik ve ekonomik yaptırımlar uygulamamıştır. Türkiye devleti yetkililerinin ve iktidar çevrelerinin, gereğini yapmak yerine, bir takım miting ve benzeri organizasyonlar tertip etmekle yetinmiş olmalarının, göz boyama amacıyla yapıldığı açıktır. 

Enerji nakil hatlarının Akdeniz’e ulaştığı,Ceyhan ve Yumurtalık ilçe sınırları içinde bulunan BOTAŞ tesislerinden, İsrail devletine de akaryakıt gönderilmesi,özellikle İsrail’in son saldırılarından sonra bir kez daha gündeme gelmiştir. Türkiye devletinin İsrail’e akaryakıt temin etmesi veya temine aracılık etmesi kabul edilemez. Türkiye, kendi topraklarından İsrail’e yapılan bu sevkiyatı derhal durdurmalı ve İsrail’e karşı ekonomik ve diplomatik yaptırımları derhal başlatmalıdır.

Türkiye devletini fiili olarakFilistinli mazlumların yanında, zalim İsrail’in ise karşısında durmaya davet ediyoruz.

İnsani ve vicdani sorumluluğumuz gereği Mazlumder olarak bugün burada, enerji nakil hatlarınınAkdeniz’le buluştuğu BOTAŞ işletme ve limanlarında, bu eylemi yapıyoruz.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş