metrika yandex
  • $28.98
  • 31.77
  • GA1975

Haberler / Yorum - Analiz

Aileyi Koru, Geleceği Koru / Ahmet TAŞ

04.11.2022

Bizim dinimiz İslam aileye önem vermiş, ailenin kurulmasını teşvik etmiş, onu korumak için emir ve tavsiyelerde bulunmuştur. Örnek aile olarak Hz. peygamberin ailesi ortaya konmuştur.

Avrupa ülkelerinde 1950'li yıllardan sonra bizde ise 2000'li yıllardan sonra aile hayatı zarar görmeye başlamıştır. Özellikle kadınların topluma girmeleri, iş hayatına atılıp ekonomik özgürlük sahibi olmaları ile aile bağları zayıflamaya, insanlarımız evlenmek, aile sahibi olmaktan uzak durmaya başlamışlardır.

Buna sosyal medya kullanımının yaygınlaşması, sosyal medya yoluyla cinsel sapkınlık, evlilik dışı ilişkiler, eşcinsellik, eşcinsel ilişkilerin yaygınlaşması da eklenince aile olma, ailenin kahrını çekme anlayışında sıkıntılar oluşmaya başlamıştır.

Yeni yetişen gençlerimizi aile olma, anne baba olma hedefinden uzak, hep dünyalık peşinde koşan, bu dünyanın yanında öbür dünya sorumluluğu ve ailenin güzelliklerinden uzak bir anlayışla yetiştirmemizle aile olma ve aileyi koruma konusunda zaaflarımız ortaya çıkmıştır.

Buna bağlı olarak evliliklerde azalma, çocuk sahibi olmada azalma, boşanmalarda ve aile içi şiddet ile kadın cinayetlerinde ve evlilik dışı ilişkilerde ise hızlı bir artış ortaya çıkmıştır.

Bunun farkına varan ailenin, fıtratın ve neslin büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu fark eden devlet kurumları ve sivil toplum kurumları aileyi, gençliği ve neslin geleceğini korumaya yönelik tedbirler almaya ihtiyaç duydular. Aralarında Kayseri Gönüllü Kuruluşların temsilcilerinin de bulunduğu farklı bölgelerin sivil toplum temsilcileri konu ile ilgili kaygı ve taleplerini AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'a da ilettiler.

Aile Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve konuya duyarlı sivil toplum kurumlarının konuyla ilgili çalışmaları devam ediyor.

Türkiye Aile Platformu bu konudaki (LGBT, eşcinsellik, cinsiyet eşitliği, eşcinsel evlilik, ailenin korunması) talep ve kaygılarını uzun süredir dillendiriyordu. Son olarak İstanbul'da Saraçhane Meydanından Sultanahmet Meydanı'na kadar yapılan, on binlerin katıldığı yürüyüşle itirazlarını ortaya koydular.

Konya ve Ankara sivil toplum platformu üyeleri de bu konuda kendi illerinde ailenin korunması için yaptıkları yürüyüş ve açıklamalarla konuya duyarsız kalmadıklarını gösterdiler. Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları ve bağlı sivil kurumlar nasip olur ise 19 Kasım Cumartesi günü Kartal Şehitliğinde bir araya gelip şehitlikte yapılacak duanın ardından Cumhuriyet Meydanına kadar yapacağı yürüyüşle ailenin korunması çalışmalarına desteğini ortaya koyacak.

4 Kasım Cuma günü Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Cihannüma Platformu Kayseri temsilciliğinin Kayseri Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenleyeceği 2 gün sürecek gençlik ve aile çalıştayı da konuyla ilgili takdire şayan bir gayrettir.

Programa emek verenleri tebrik ediyor, cuma günü saat 14.00'te başlayıp cumartesi de devam edecek programa, 19 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da Kartal Şehitliğinde buluşma ve Cumhuriyet Meydanına yürüme ile devam edecek “Ailene sahip çık” buluşmasına tüm Kayseri halkımızı davet ediyorum.

Selam ve dua ile

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar