metrika yandex

"Allah Dürüstleri Sever"

05.12.2017
Mehmet Yavuz AY

Yıllar önce bir arkadaşım, “İnsanlar imkânları oranında günah işlerler” demişti. Seksenli yılların sonlarıydı.

 

İnsanlığın en kadim çıkmazı rüşvet, yolsuzluk, adam kayırmacılık, ‘yasal ama helâl olmayan’ cambazlıklar, emaneti ehline vermeme, bugün de ufkumuzu kirletiyor.

 

Şüyuû vukuundan beter bir dava ile, Reza Zarrab üzerinden bütün değerlerimiz alçaltılıyor. Ülkemize, geleceğimize, iki yüzyılı aşan izmihlâle başkaldırı umutlarımıza kumpas olduğu anlaşılan oyunun; kirli politikacıların uyanıklık ataklarıyla gerçeklik kazanması, asla kabul edilemez…

 

Küçük ve çıkarcı makam sahiplerinin ahlâkî zaafları not edilmeli, hesabı sorulmalı ve fakat emperyal kuşatmayı görmemizi engellememeli.  

 

Reza’nın rüşvet verdiğini iddia ettiği politikacılar neredeler, niçin konuşmuyorlar?

 

İddialar doğruysa; çukur zihniyetli, çıkarlarını kutsamış kirli yöneticilerin insanlığımızı ve Müslümanlığımızı rehin almasına sessiz kalamayız.

 

Aslında iktidarlar değişiyor ama hırsızlar değişmiyor. Hep kalıcı olan onlar. ‘Her devrin adamı olmak’ bir gerçeklik olarak kabul görüyorsa değerler, ideolojiler savunusu yapmak tam bir ikiyüzlülük değil mi?

 

28 Şubat’ın rövanşını, ihale almakla özdeşleştiren birisi, kararmış vicdanıyla haramı helâle çevirebiliyor.

 

Daha trajik olanı da şu : Hırsız var diye bağıran, sıra bana niye gelmiyor, demek istiyor.

 

Ne çok birbirimize benziyoruz. Üç tarz-ı siyasetin mensupları, değerlerini yemekte bir beis görmeyerek menfaat sofrasında bir araya gelebiliyor.

 

İnsan olmak en büyük şeref iken; yalanı, takiyeyi, hayata bulaştıranlar, bal tutan parmağını yalayanlar, gemisini kurtaran kaptanlar, adamlıklarını koltuklarından alanlar, sonradan görme anomalisi içinde kasa dolduranlar, tuzu kokutanlar, söylemi eylemi birbirini tutmayanlar!

 

Kendi aynamızda kendi açmazlarımıza bakıp, savunma mekanizması üretmeden kendimizi sorgulamalıyız.

 

Yalan, dört bir yanımızı kuşatıyor. Ruhsuz cesetlere dönüşüyoruz. Söylem boyalı suretlerimizin ardında ifritler cirit atıyor.

 

Yalanı, başarının yükselmenin iknanın çıkarın biricik yolu yapanlar! Yalanı renklendirenler!

 

Derdimiz birilerini küçük görmek, kınamak değil, biline!

 

Şapkamızı, takkemizi önümüze koyup düşünmek…

 

 “Filozoflar, sevginin adaletten daha üstün olduğunu söylerler. Çünkü sevgi tabiî birliğe, adalet sınaî birliğe benzer. Tabiî şey sınaî şeye nasıl benzer! Sevgi, birliği gerektirir ve ikiliği ortadan kaldırır. Adalet, ikiliğin ortaya çıkmasından sonra söz konusu olur. Zira adalet insaftır. İnsaf, sözlükte yarı anlamındaki “nısf” kelimesinden türemiştir. Yani kişinin bir şeyin yarısını kendisi alıp diğer yarısını ortağına vermesidir. Yarı, iki olan şeyde bulunur. Sevgi sayesinde esasların esası ve yakınlık ve vuslatın buluşma noktası olan birliğe ulaşınca ikiliğin dallarından olan hükümlere ne ihtiyaç duyulur ve ondan ne fayda sağlanır?” (Ahlâk-ı Alâî, Kınalızâde Ali Çelebi, Devlet Yönetimi Bölümü, s. 384-385, Fecr Yayınları, Ankara) 

 

Yeryüzünün eşi bulunmaz mücevheri, en güçlü silâhı, sevgi, adalet ve barışın biricik kaynağı dürüstlüktür.

 

Dürüstlük; sevgiyi doğuracak, besleyecek, insanın erdemli yanlarının yükselişine dair umutlarımızı filizlendirecektir.

 

Dürüstlük; sevginin ya da adaletin hayatımıza egemen olması için olmazsa olmazımızdır.

 

Takım, parti, örgüt, cemaat, mezhep, meşrep, etnik bağnazlıklar dürüstlükle asla bağdaşmaz.

 

Hakikati arayanlar, acıtıcı bile olsa yanlış kimden gelirse gelsin yanlıştır diyen dürüst insanlardır.

 

Dürüstlük yiğitçe bir tavırdır, ne ki çok az insanda bulunmakta…

 

Hatırlayalım, hepimiz öleceğiz!

 

Yerlerin ve göklerin Yaratıcısı hepimizi bekliyor!

 

Allah dürüstleri sever!

Yorum Ekle
Yorumlar (16)
Gülçin uğurlu

08.04.2020

Kaleminize sağlık
Abdullah Aydın

07.04.2020

Kaleminize sağlık, teşekkürler.
İrfan öter

09.06.2018

Allah'a delikanlı demek doğrumudur
Ebubekir Arslan

07.12.2017

Abim ellerinden öperim Allahım razı olsun ne güzel anlatmışsın Arıza belli çözüm belli.Eğer Ahiret inancımız kalplerimizde tam yerleşmiş olsa bunların hiçbiri olmaz .Esas sıkıntı abim ;ahirete inanıyormuş gibi yapmamızda değilmi?

Selam ve dua ile ellerinden öperim iyiki sizi tanımışım. Allah’a emanet olunEbubekir Baş

07.12.2017

Dürüstlüğün aptallık ve çok üstün bir tavır olarak görüldüğü bir çağda yaşıyoruz. Bu sebeple sevginin toplum bazında artması mümkün gözüküyor mu , diyerek bir serzenişte bulummak istiyorum. Emrğinize sağlık sayın Abim , Çağlara seslenen bir yazı olmuş , Allah razı olsun.
Mustafa Kuş

07.12.2017

Elinize sağlık Yavuz Abi, insanin düşünüp de ifade edemediklerini yazmışsınız.
Seyfullah

07.12.2017

Değerli abim ne mutlu islamı paraya ranta değişmeyenlere. Ne mutlu Efendimize layık olanlara. Yazıklar olsun ülkemizi haram saat takıp zor duruma düşüren lere.

Murat Akçakıl

06.12.2017

Adaletin kaim olmadığı, Yer de, Gerçek Sevgi olmaz olamaz. Kadim ve yerleşik akıl adaleti, Güçlü de, Gücün Adaletli de olması gerektiğini deklare eder. Bizler bunun gerçekleşmesinin peşinde olmalıyız. Bir şeyi hak etmediği yere koyan anlayış ve düzenlerin düşmanları olarak..Yazınız için tebrik teşekkurlerimi sunarım, devamı dileklerimle.
Yahya ÖZTÜRK

06.12.2017

Tebrikler Yavuz kardeşim.Yüreğine sağlık....

Şevval Ay

05.12.2017

Rabbim bizi yiğitlerden, sevginin değerini bilenlerden eylesin inşallah.
Yüreğine sağlık...
Erhan Aydoslu

05.12.2017

Allah razı olsun. Kirlenmiş şu dünyada dürüst kalabilmek, ok gibi dosdoğru olmak her insana nasip olmuyor.
Hamdi Yıldız

05.12.2017

Amenah. Allah (C. C) Dürüstlerim sever.
M.Zeki GÖRÜCÜ

05.12.2017

“Allah dürüstleri sever”Başlıklı yazınızı zevkle ve umutlarım artarak okudum sevdiğim ve liyakatına güvendiğim değerli kardeşim tarafından hissiyatımın ve fikirlerimin çok güzel ifade edildiğini gördüm ve genel olarak tespit teşhis ve fikirlerimizdeki uyuma bakarak kendimce kalibre testinden geçtiğime sevindim ;yazıya gelince :Yasal olup helal olmama durumu varsa orada yasanın kendisi haram demektir yasa hukuki olmalı helal olmalı değilse haram bir yasadır gerçek anlamda yasal olan zaten helaldır değerlerimizde yasal olupta haram veya türevi olan bir şey yoktur. Ülkemize, geleceğimize ve umutlarımıza kumpas olduğu anlaşılan oyunun; kirli politikacıların uyanıklık ataklarıyla Milli dava haline getirilmesine izin verilmez de onlardan hesabı sorulursa ve değerlerimize de her halükarda sahip çıkılırsa o zaman endişeye mahal kalmaz Aslında iktidarlar değişiyor ama hırsızlar değişmiyor. Hep kalıcı olan onlar. diyorsunuz evet tesbitiniz doğru yazınızın başında bir arkadaşınızdan naklettiğiniz “İnsanlar imkânları oranında günah işlerler” gerçeği burada da kendini gösterdi imkan bulunca hırsızlara eklemlenen ikiyüzlüler asıl rahatsızlık verenler
 İnandığını yaşamaktansa yaşadığına inananları ne de güzel tespit etmişsin

Yiğitçe,Yalana,yalan.yanlışa,yanlış.diyen dürüst kardeşlerime selam olsun
 Evet
Allah dürüstleri sever! Umutlarımızı güçlendirdiğin için
Allah sizden razı olsun değerli kardeşim
Hakkı Kino

05.12.2017

Ağzına sağlık ağabey "Allah dürüstleri sever"ne güzel dürüstler pek kalmadı âhirete GÖÇ ettiler dua ve muhabbetle
Tuncer namlı

05.12.2017

Yüreine sağlık üstadım, yaraya neşter atıp derdi deşifre ettiniz için, kaybettiğimiz ilaçları bulup ortaya çıkardığınız için teşekkür ederim. Şifamız yakın olur inşallah
mehmet yıldız

05.12.2017

dürüstce bir yazı .tebrik ediyorum.