metrika yandex

Haberler / Sivil Toplum

Mazlumder:Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söylemlerine son verilmelidir!

13.04.2021

İnsan Hakları ve Mazlumlarla Dayanışma Derneği(Mazlumder) Suriyeli sığınmacılara yönelik artan ırkçı söylemleri kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Son günlerde bir takım siyasiler tarafından iyice köpürtülen mülteci düşmanlığı hakkında MAZLUMDER  basın açıklaması ile duyarlılık çağrısında bulundu.

İyi Parti İstanbul Milletvekili eski gazeteci Vedat Yenerer Suriyeli Mültecilerin evlerine dönmesini isterken mültecilere yönelik çirkin ithamlarda bulunarak sosyal medya hesabında paylaşmıştı.

MAZLUMDER, Bütün siyasi tarafları, medyayı ve propagandanın etkisinde kalan toplum kesimlerini sorumluluğa; kutuplaştırmayı arttırıcı söylemleri terk etmeye davet etti.

Ayrıca, nefret söylemlerinin adli ve idari tedbirlerle engellenmesini, bu söylemler sonucu oluşan suçların ise etkin bir şekilde soruşturulup gerekli cezaya çarptırılmasını talep etti..

Her ne yolla olursa olsun bir ülke sınırına ulaşan ve sığınma talep eden insanların geri çevrilmemesi gerektiği ifade eden Mazlumder, sığımacılara kol kanat germenin uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınmış bir hak olduğunu belirtti.

MAZLUMDER'in yaptığı açıklamanın tam metni: 

Ülkemiz sınırları içinde milyonlarca Suriyeli mülteci bulunmaktadır. İç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınmak zorunda kalmış bu çaresiz insanlar, toplumun bir kesimi tarafından “ensar” mantığıyla kucaklanırken, toplumun önde gelen bazı siyasi önderleri tarafından gündelik siyasi çıkarlara alet edilmektedir. İktidarı yıpratmak adına medya ve sosyal medya üzerinden nefret söylemi gerçekleştirilmekte, halk mültecilere karşı tahrik edilmeye çalışılmaktadır.

Her ne yolla olursa olsun bir ülke sınırına ulaşan ve sığınma talep eden insanların geri çevrilmemesi, uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınmış bir haktır. Türkiye’nin de kısmen taraf olduğu bu sözleşmelerin yanında, toplumun dini kültürü de; komşusu açken tok yatanı eleştirmekte ve Ensar Muhacir örnekliği üzerinden mazluma sahip çıkmayı özendirmektedir. Bir sıkıntıdan kaçarak kapımıza gelmiş insanlara kucak açmak, hem uluslararası sözleşmeler hem de dini değerler açısından bir sorumluluktur.

Unutmamak gerekir ki mültecilik, modern üretim tarzlarının, iklim değişikliklerinin ve uluslararası çatışmaların yol açtığı ağır bir mağduriyettir. Mülteciler ise modern zamanların yetimi, korumasız ve savunmasız kalmış mağdurlarıdır. Yetim gülmeden insanlık gülemez; komşusu aç olan kendi evinde huzur bulamaz. Mültecilere karşı nefret söylemi büyük bir insanlık suçu ve maşeri vicdanı yaralayan kötü bir eylemdir. Nefret söylemiyle birlikte sığınmacılara yönelik saldırılar artmakta, manevi kişiliklerine zarar vermeden yaşam hakkı ihlaline kadar türlü hak ihlalleriyle karşılaşmalarına yol açılmaktadır.

MAZLUMDER olarak;

Bütün siyasi önderleri, medyayı ve propagandanın etkisinde kalan toplum kesimlerini sorumluluğa; kutuplaştırmayı arttırıcı söylemleri terk etmeye davet eder,
Nefret söylemlerinin adli ve idari tedbirlerle engellenmesini, bu söylemler sonucu oluşan suçların ise etkin bir şekilde soruşturulup gerekli cezaya çarptırılmasını talep ederiz.

 

#Suriyeliler

#MülteciZamanınYetimidir

#SığınmacıZamanınYetimidir

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş