metrika yandex

Haberler / Dünya

Kudüs Onurumuzdur... Dünya Kudüs Gününde Dünyanın her tarafında etkinlikler Düzenlenecek!

30.05.2019

Ramazan ayının son cumasında başta siyonizm olmak üzere dünya emperyalizmine karşı Müslümanların müstekbirlere karşı direniş günü olarak ilan edilen "Dünya Kudüs Günü" İslam ülkelerinin yanı sıra Avrupa ülkelerindeki Müslümanlar tarafından da çeşitli etkinliklerle idrak edilecek.

39 yıldır Ramazan ayının son cuması "Dünya Kudüs Günü" olarak idrak edilirken, Müslümanlar tarafından sokaklarda ve meydanlarda direnişe destek olacak çerçevede eylem ve etkinlikler düzenleniyor. 

HAMAS'ın (Filistin İslami Direniş Hareketi) eski Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal,Kudüs'ün özgürlüğü için atılan bu adım hakkında yaptığı bir açıklamada, şunu ifade etmişti: "İmam, bugün İran yarın Filistin sloganını haykırıyor ve Müslümanları Kudüs etrafında birleştirmek için 'Dünya Kudüs Günü'ne çağırıyordu."

KUDÜS GÜNÜNÜN İLANI

İran İslam İnkılabı'nın gerçekleşmesinden saatler sonra Ayetullah İmam Humeyni’nin Siyonist İsrail elçiliğinin ele geçirilmesi emrinin ardından, işgalci siyonist elçiliği 11 Şubat 1979 tarihinde ele geçirilmiş ve elçilik binası Filistin halkına sunulmuştu. Binanın tabelası ise "Filistin Elçiliği" olarak değiştirilmişti.

Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın işgaline dikkat çekmek, Müslümanlar ve tüm insanlar arasındaemperyalizme karşı bir şuur geliştirmek ve dünyanın farklı coğrafyalarındaki zulümlere başkaldırmak ve direnmek için Ramazan ayının son cuması İmam Humeyni tarafından Dünya Kudüs Günü olarak ilan edilmiş ve bu karar tüm Müslümanların desteğini almıştı.

Dünya Kudüs Gününde dünyanın her tarafında etkinlikler düzenlenecek

"Dünya Kudüs Günü"nde İslam ülkeleri başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Filistin'de ve özellikle de Gazze'de düzenlenecek yürüyüş ve gösteriler dikkatle takip edilecek.

7 Ağustos 1979 günü dünya Müslümanlarına hitapta bulunan İmam Humeyni, şu çağrıda bulunmuştu: "Ben uzun yıllar boyunca gasıp israil tehlikesini Müslümanlara hatırlatıp durdum. Bugünlerde Filistinli bacı ve kardeşlerimize karşı saldırılarını artırmış durumdalar. Bilhassa Güney Lübnan'da; Filistinli savaşçıları ortadan kaldırabilmek için evleri teker teker bombalıyorlar. Ben bütün Müslüman devletler ve dünya Müslümanlarından bu gasıp ve destekleyicilerinin ağzının payını verme amacıyla birleşmelerini istiyorum. Keza bütün dünya Müslümanlarına; Filistin halkı için kader belirleyici olabilecek olan ve Kadir günlerinden de sayılan mübarek Ramazan ayının son cuma gününü ‘Kudüs Günü’ olarak seçip bugünü Müslüman Filistin halkının kanuni haklarını destekleme konusunda dünya Müslümanlarının milletlerarası dayanışma günü olarak belli program ve merasimlerle geçirmeyi öneriyorum. Allah Teâlâ'dan Müslümanları küfür ehline galip kılmasını dilerim.''

TÜRKİYEDE Kİ ETKİNLİKLER:

ADANA:

Adana’da Kemer altı Camii Beş Ocak meydanında  Cuma namazından sonra basın açıklaması yapılacak.

Mazlumder Adana şubesi tarafından organize edilen programa bütün halkımız davet edildi

Mazlumder Adana Şubes Başkanlığıca Yapılan  programın duyurusu şöyle:

“Mübarek Ramazan ayının son cuması Dünya Kudüs Günüdür. Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın ve Filistin’in özgürlüğüne kavuşması dileği ve duası ile sizleri de basın açıklamasına ve dua ya bekliyoruz.

Adana Mazlumder öncülüğünde Sivil Toplum Kuruluşlarımızın da destek vereceği basın açıklaması 31.05.2019 Cuma günü Cuma namazı çıkışı Kemer altı Camii Beş Ocak meydanında gerçekleştirilecektir.

Kudüs-i Şerif İslamdır, İslam olarak kalacaktır..

İZMİR:

Dünya Kudüs Günü münasebetiyle İzmir Bayraklı Sevgi Yolu'nda saat 16:00'da yürüyüş ve basın açıklaması düzenlenecektir.

Tüm halkımız davetlidir. 

TRABZON

Dünya Kudüs Günü münasebetiyle Trabzon'da 31 Mayıs Cuma günü Saat 19:00 Meydan Park'ta YAPILACAK

ANKARA

Dünya Kudüs Günü Basın Açıklamasna Davet

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’nın da içerisinde bulunduğu kutsal toprakların Siyonist çetelerce işgal edilmesi ve mazlum Filistin halkının katliam, işkence ve soykırıma tabi tutulmasına tepki göstermek için

31 Mayıs Cuma günü saat 18.30'da
Ankara Seğmenler Parkı Yanındaki Siyonist İsrail Elçilik Konutu önünde düzenleyeceğimiz basın açıklamasına tüm halkımız davetlidir.

Ankara Dünya Kudüs Günü İnisiyatifi

İrtibat no: 05362480399

ANTALYA:

Antalya'da Dünya Kudüs Günü Münasebetiyle Antalya Ehli Beyt İlim ve Kültür Derneği tarafından 31 Mayıs Cuma günü Kapalı Yol Mevkii Havuz Başında saat 14:00'da basın açıklaması düzenlenecek

TAVŞANLI

Tavşanlı'da Dünya Kudüs Günü münasebetiyle 31 Mayıs'ta Cuma namazı çıkışı Arifağa Camii önünde basın açıklaması yapılacaktır. Tüm halkımız davetlidir.

MUŞ

Muş'ta Dünya Kudüs Günü münasebetiyle 31 Mayıs Cuma günü Cuma namazı çıkışı Belediye Önünde Mustazaflar Cemiyeti tarafından basın açıklaması düzenlenecek

MALATYA:

Malatya'da Dünya Kudüs Günü münasebetiyle 31 Mayıs Cuma günü Şen Pınar Düğün Sarayında saat 20:00'da Kudüs Gecesi düzenlenecek.

 

İSTANBUL:

Kudüs Günü Platformu tarafından yapılan açıklamada İstanbul'daki kutlamanın 31 Mayıs Cuma günü cuma namazının ardından gerçekleştirileceği duyuruldu.

Fatih Camii'nde buluşup Saraçhane'ye doğru yürüyüşle başlayacak program Saraçhane'deki etkinliklerle devam edecek.

Kudüs Günü Platformu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i  Aksa’yı göğsünde barındıran Siyonist işgal altındaki Kudüs’ümüzün özgürlüğü için alanlara yürüyoruz.

Kırk yıldır Ramazan ayının son Cuma günü tüm dünyada duyarlı insanlar tarafından ‘Dünya Kudüs Günü’ olarak çeşitli etkinliklerle ihya edilmekte, işgal ve Siyonist rejimin zulmü hatırlatılmaktadır.

Günümüzde azgınlıkta hiçbir sınır tanımayan, zamanın firavunları ve bölgesel müttefikleri  tam bir küstahlıkla İslam ülkelerine, ümmetimizin kutsallarına ve değerlerine saldırmakta, geçmişte hiç görülmediği şekilde pervasızca özellikle Filistin ve Kudüs üzerinde alçakça ve namertçe hesaplar yapmaktadır.

Böyle bir durum genelde bütün dünyanın özgürlükçü insanlarını özelde de bölgemiz ve ülkemizdeki bütün Müslümanları her zamankinden daha büyük bir sorumlulukla karşı karşıya bırakmaktadır.

Dünya Kudüs Günü’nde Kudüs’le olan ahdimizi, misakımızı yenilemek ve tüm dünyaya Kudüs’ün Filistin’in ebedi başkenti olduğunu haykırmak için çeşitli STK’lar olarak oluşturduğumuz ‘Kudüs Günü Platformu’ adına 31 Mayıs 2019 Cuma günü Cuma namazında Fatih Camii’nde buluşup yürüyüşle Saraçhane parkına geçerek kitlesel basın açıklaması gerçekleştireceğiz.

Özgürlükçü tüm insanları ve  Müslümanları programımıza bekliyoruz.

Dünya Kudüs Günü Platformu Sekretaryası Adına

Mehmet Şahin

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da Dünya Kudüs Günü münasebetiyle Özgür Kudüs Platformu ve Mustazaflar Cemiyeti tarafından 31 Mayıs Cuma günü saat 17:00'da Sümer Camii önünden başlayacak Özgür Kudüs Yürüyüşü düzenlenecek

 

BATMAN

Batman'da Dünya Kudüs Günü münasebetiyle Özgür Kudüs Platformu ve Mustazaflar Cemiyeti tarafından 31 Mayıs saat: 17:30'da Gülistan Caddesinde kitlesel basın açıklaması düzenlenecek. Tüm halkımız davetlidir.


 

SAKARYA'da Kudüs Günü etkinliği: 30 Mayıs Perşembe saat 23.00’de

 

Sakarya’da Ramazan ayının son Cuması münasebetiyle Kudüs Günü etkinliği düzenleniyor.

İkra İlim ve Kültür Merkezi tarafından organize edilen program 30 Mayıs Perşembe günü saat 23.00’de AKM (Adapazarı Kültür Merkezi) önünde gerçekleştirilecek. Programda basın açıklaması, dua, sinevizyon gösterimi ve şehitler anısına helva dağıtımı olacak.

Bu önemli ve tarihi çıkış ile İmam Humeyni, Müslümanların ve İslam ülkelerinin dikkatini Kudüs'ün esaretine ve Siyonizm tehlikesine çekmek istemişti.

 

Kudüs için Türkiye'den 10 şehit

Siyonist İsrail'in ablukasını kırmak için yola çıkan ve bu amaç için Mavi marmara gemisine binen , daha sonra terörtist israilin askerleri tarafından açılan ateş sonucu şehit düşen Mavi Marmara şehitlerimizi ve  Kudüs için hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz!

Geçen yıl Büyük Dönüş Yürüyüşü çadırında nişanlanan Razan hemşire de kurşunların hedefi oldu. Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında Han Yunus bölgesinde görev yapan Rezan hemşire iftar öncesi İsrail keskin nişancısı tarafından vurularak şehit edildi.

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
İsmail salmanlı | 30.05.2019 22:40
Rabbim tüm İslam ülkelerine Kudüs'ün özgür olması için dayanışma ver müslümanları bu uğurda çaba sarf edenlerden eyle