metrika yandex
  • $32.2
  • 34.91
  • GA18100

Haberler / Sivil Toplum

Filistin Dayanışma Platformu, ABD Büyükelçiliği önünde İsrail'in Şifa Hastanesi'ne yönelik saldırılarını protesto etti

15.11.2023

Ankara Filistin Dayanışma Platformu, ABD Büyükelçiliği önünde düzenlediği protesto eylemi ile Gazze'de Şifa Hastanesi'ne yönelik İsrail'in saldırılarına karşı bir mesaj verdi.

Sağlıkçılar adına yapılan açıklamayı Prof. Dr. Furkan Erol Karabekmez okudu.

Açıklamadan önemli başlıklar:

Filistin'de yaşanan İsrail saldırıları, 40 gündür devam ediyor. Bu saldırılar, masum halkın temel insanî haklarını gasp ederek, hastanelerin ve yerleşim yerlerinin hedef alınmasıyla kabul edilemez bir hal almıştır.

Filistin'de yıllardır süregelen işgal ve soykırım politikaları uluslararası sözleşmeleri ve ahlak yasalarını hiçe sayarak devam ediyor. Gazze Şeridi'nde hastanelere ve sağlık merkezlerine yönelik yapılan 300'ten fazla saldırı, bu cinayetin boyutlarını arttırıyor.

İsrail ordusu, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne dün gece gerçekleştirdiği baskınla uluslararası hukuku ihlal etmiştir. Bu saldırıda sağlık personeli, yaralılar ve yerinden edilmiş Filistinlilerin güvenliği riske girmiştir.

Sağlıkçılar olarak, Gazze'deki meslektaşların zorlu şartlar altında verdiği mücadeleye destek verilmesi çağrısında bulunulmuştur. Ayrıca, dünyanın her yerinden, her din ve millet mensubu sağlık hizmeti verenlerin, bu barbarlığa karşı durması ve ses çıkarması istenmiştir.

Protesto eylemi ve yapılan açıklama, dünya kamuoyuna Gazze'de yaşanan insanlık dramını duyurmak amacıyla yapılmıştır. Bu vahşi saldırıların bir an önce durması ve Filistin halkının temel insani ihtiyaçlarına erişiminin sağlanması için uluslararası toplumun birlik olması gerektiği vurgulanmıştır.

Basın açıklamasına ilişkin metin aşağıda verilmiştir:

Değerli Filistin dostları, Değerli basın mensupları!

Filistin’de yaşanan İsrail soykırımının sınırları zorlayan yeni bir evresiyle karşı karşıyayız.

İsrail’in yaklaşık 40 gündür devam eden saldırıları ve bu saldırılar altındaki masum halkın en temel insanî haklarının, sınırların kapatılması ve hedef gözetmeksizin hastanelerin ve yerleşim yerlerinin ağır bombardımana tutulmaları yoluyla engellenmesi, artık kabul edilemez, kelimeler ile ifade edilemez bir cinnet halini almıştır. Gazze'de yaşanan insani kriz maalesef felaket boyutlarına ulaşmış durumda ve her geçen gün daha da kötüye gidiyor. İsrail, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu masum sivilleri katlediyor. Hastaneleri, okulları ve ibadet yerlerini bombalayarak açıkça bir savaş suçu işliyor.

Filistin’de yıllardır sistematik olarak uygulanan işgal ve soykırım hiçbir sınır tanımadan dünyanın gözleri önünde gerçekleştirilmeye devam ediyor.  İsrail, bütün uluslararası sözleşmeleri ve ahlak yasalarını yok sayarak Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana hastanelere ve sağlık merkezlerine 300’ü aşkın saldırı düzenledi. Bu bombalamalar sonucu çok sayıda hastane boşaltılırken, bazı hastaneler ise bombardımandan zarar görmeleri ya da yakıtlarının bitmesi nedeniyle çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları nedeniyle hastaneleri büyük bir bölümü çalışmalarını tamamen duran durdurdu. İsrail’in saldırıları ve ambargoları ile su, elektrik, ilaç, bez gibi en temel insani ihtiyaçların Gazze’ye girişi engellenerek 3 milyona yakın insana her haliyle soykırım uygulanmaktadır.

Son olarak dün gece gözü dönüş İsrail ordusu, binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi'ne baskın düzenledi. İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne saldırı uluslararası hukukun açıkça ihlalidir. İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne düzenlediği baskında katliam yapılması, sağlık personelinin, yaralıların ve hastanede yerinden edilmiş binlerce Filistinlinin güvenliğinden İsrail’le beraber, ABD ve uluslararası toplumu sorumludur.

Şifa Hastanesi ve çevresinin yanı sıra Gazze Şeridi'ndeki diğer tüm hastaneler günlerdir İsrail ordusu tarafından sürekli bombardımana maruz kalıyor. İsrail ordusu, Şifa Hastanesi'nin ameliyathane, böbrek, dâhiliye, hasta kabul ve doğumhane binalarına baskın düzenleyip bodrum katlarında ise patlamalar gerçekleştiriyor. İsrail askerlerinin, baskın düzenlediği binalarda arama yapmak üzere kapalı kapıları patlayıcı ile patlatıyor. İsrail askerlerinin hastanede onlarca sağlık personelini ve yerinden edilmiş kişiyi alıkoyarak sorguya alıyor. Hastaneye sığınanları ellerini ve gözlerini bağlayarak ve kıyafetlerini çıkararak bilinmeyen bir yere götürüyorlar.

Üzerimizde bulunan beyaz önlüklerimiz bugün maalesef Gazze’de mazlum kanlarına boyanmıştır. Ateşkesin olmadığı ve savaş suçlarının işlenmeye devam ettiği her gün, tertemiz yüreklere sahip çocukların ve suçsuz sivillerin kanlarıyla boyanmaya devam edecektir.

Buradan; tedavi vermeye çalışırken bombalanan, anestezi imkânı olmadan ameliyat olan hastalarının acısını içinde hisseden, ilaç olmadığı için ölümü bekleyen hastalarına yoldaşlık eden, yiyeceğe ve temiz suya ulaşamayan halkının sağlığını korumak için çırpınan Gazze’deki meslektaşlarımızın bombalar altında canları pahasına verdikleri mücadeleye verdiğimiz desteği dünya kamuoyuna haykırıyor, dünyanın neresinde olursa olsun, hangi din veya millet mensubu olursa olsun, sağlık hizmeti veren tüm insanları ayağa kalkmaya ve bu barbarlığın karşısında durmaya davet ediyoruz.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş