metrika yandex
  • $31.81
  • 34.54
  • GA15470

Haberler / Sivil Toplum

Ankara'da Binlerce Kişi, "Gazze'ye Işık Ol Aile Yürüyüşü"nde Buluştu

12.11.2023

 

Ankara'nın Kocatepe Camii'nde toplanan binlerce kişi, Birleşik Aile Platformu öncülüğünde düzenlenen "Gazze'ye Işık Ol Aile Yürüyüşü" ile İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına karşı seslerini yükseltti. Akşam namazı sonrası gerçekleşen etkinlikte, katılımcılar Filistin bayraklarıyla donanmış bir kortej oluşturarak Sıhhiye Meydanı'na kadar yürüdü. İslami STK'lar, vakıflar eyleme güçlü destek verdi.

Kortej, İsrail Katliamlarına Karşı Ankara Sokaklarında

Kocatepe Camii'nde bir araya gelen katılımcılar, çocuklarını bebek arabalarıyla getirerek oluşturdukları kortejle İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına karşı birlikte yürüdü. Tekbirlerin getirildiği yürüyüş boyunca, İsrail aleyhinde sloganlar atılarak, Filistin'e destek mesajları verildi.

Rabia Doğan: "İsrail'in Soykırımına Karşı Duruyoruz"

Birleşik Aile Platformu üyesi Rabia Doğan, yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in saldırıları sonucunda Filistin'de 500'den fazla ailenin tamamen yok olduğunu belirterek, "Anneyiz, babayız, eşiz ve evladız. Bombalar altında can veren aileyiz. Gazze hastanelerinde bebekler titrerken hakikat bir kez daha ölüyor." dedi. Doğan, İsrail'in soykırımına karşı durmak amacıyla eylem yaptıklarını vurguladı.

Filistin'e Destek Ankara Meydanlarında Yankı Buldu

Aile Derneği ve Birleşik Aile Platformu organizasyonuyla gerçekleşen yürüyüşe, Ankara'daki İslami STK'lar, vakıflar da destek verdi. Yürüyüş, akşam namazı sonrası meşale ve ışıklarla binlerce Ankaralı'nın Kocatepe Camii avlusunda toplanmasıyla başladı ve Ankara Valiliği önüne Sıhhiye Köprüsüne kadar devam etti.

HAMAS Çağrısı Üzerine Ankara'dan Filistin'e Destek

HAMAS'ın çağrısı üzerine meydanlara çıkan Ankaralılar, Filistin'deki zulme karşı tepkilerini dile getirdi. Vakıf, STK'lar ve siyasi partilerin desteklediği yürüyüşün ardından konuşmalar yapıldı ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Türkçe ve İngilizce olarak okunan açıklama metninde, İsrail'in savaş kurallarını ihlal ettiği ve Filistin'de yaşanan insanlık dramına dikkat çekildi.

Uluslararası Çağrı: Dünya İsrail'e Yaptırım İçin Sokaklarda!

Açıklamada, dünya genelindeki vicdan sahibi milyonlarca kişinin İsrail'in soykırımına dur demek ve yaptırım uygulanması için sokaklara çıktığı belirtildi. Kocatepe Camii'nden Sıhhiye Meydanı'na kadar yapılan yürüyüşte, insanlık değerlerine ve uluslararası standartlara vurgu yapılırken, Gazze'de yaşanan trajedinin unutulmaması için çağrıda bulunuldu.

Dünya Ne Bekliyor? Gazze'de Kaç Can Daha Kaybolmalı?

Açıklamada, Gazze'de yaşanan acılara dikkat çekilerek, dünya kamuoyunun müdahale etmek için neyi beklediği sorusu yöneltilerek, "Bugün Gazze’de günde 130 çocuk öldürülüyor! Bombalar altında can verenlerin yarından fazlası kadın ve çocuk! Kalbi ve vicdanı olan bütün insanları, bütün insanlığı Filistin’in yanında durmaya, Gazze’ye ses olmaya davet ediyoruz!" denildi.

 "Susmayacağız!"

Sivil toplum kuruluşları ve vicdan sahibi ailelerin Ankara'da bir araya gelerek Gazze'ye destek olmaya devam edeceği vurgulandı. İsrail'in katliamlarına karşı mücadelede susmayacaklarını belirten açıklama metni, Gazze'nin bir gün özgür olabilmesi için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Aile Derneği ve Birleşik Aile Platformu Başkanından Teşekkür

Açıklamaların ardından Aile Derneği ve Birleşik Aile Platformu Başkanı, yaptığı teşekkür konuşmasında, "Bugün burada Filistin'in yanında durmak, Gazze'ye ışık olmak için bir araya geldik. Dünya, Filistin'e yeterince ses olmalı, bu zulme dur demeli." ifadelerini kullandı. Yürüyüş, temsili kefen giyen annelerin bebek arabalarıyla katılımıyla duygusal bir atmosferde sona erdi.

Basın açıklaması Aile Derneği ve Birleşik Aile Platformu adına Rabia Doğan tarafından okundu. Basın açıklamasına ilişkin metin aşağıda verilmiştir:

 

Filistin’de 500’den fazla aile tamamen yok oldu!

Anneyiz, babayız, eşiz ve evladız!

Bombalar altında can veren aileyiz!

7 Ekim’den bu yana dünyanın en büyük soykırımına imza atan işgalci İsrail’e karşı durmak için buradayız!

Çünkü her şeyden önce biz insanız!

1948’den itibaren kendine ait olmayan topraklarda yüzlerce katliama imza atan İsrail’in soykırım rejimi yinebütün savaş kurallarını ihlal ediyor. İşgalciler anne, baba, bebek, çocuk, genç, yaşlı bütün aile fertlerini teker teker yok ediyor. Yüzlerce aile bugün yok! Bombalardan sağ kalabilen anneler evlatsız, evlatlar annesiz, savaşın ortasında savunmasız bir şekilde yapayalnız kalıyor! Bugün Gazze’de günde 130 çocuk öldürülüyor!

Gazze hastanelerinde bebekler titrerken hakikat bir kez daha ölüyor!

Ve insanlık, iki büyük dünya savaşından sonra kendi koyduğu bütün değerlerin, bütün kuralların bombalanmasına seyirci kalıyor! “Bir daha olmaz, bir daha yaşanmaz” denilen bir büyük katliam daha, bütün dünyada canlı yayında seyrediliyor!

Şu an Gazze’de hiçbir yer güvenli değil! Sağlık sistemi tamamen çökmüş durumda. Elektrik yok, su yok, yakıt yok, yeme ve içme imkanları yok! Daha da önemlisi Gazze’de bulunan hiç kimsenin yaşama garantisi yok!Kendimizi en güvenli hissettiğimiz evlerimiz, Gazzeliler için birer mezara dönüşmüş durumda.

Bütün Gazze bir mezarlığa dönüşmeden dur, düşün, katıl, karşı dur!

Lonra’dan New York’a, Varşova’dan Madrid’e, Tokyo’dan Beyrut’a, Lahey’den Berlin’e dünyada vicdan sahibi milyonlarca kişi İsrail’in soykırımına dur demek ve İsrail’e yaptırım uygulanması için sokaklarda!

Biz de bugün burada Kocatepe Camii’nden Sıhhiye Meydanı’na kadar Gazze’ye ışık olmak için ailelerimizle tarihe not düşüyor, Filistin’in haklı davasında tarafımızı belli ediyor ve birlikte yürüyoruz!

Ulusal ve uluslararası kamuoyuna duyuyoruz!

Dünya müdahale etmek için neyi bekliyor? Daha kaç bebek, kaç anne, kaç insan ölmeli?

Bugün Gazze’de günde 130 çocuk öldürülüyor! Bombalar altında can verenlerin yarından fazlası kadın ve çocuk!

Kalbi ve vicdanı olan bütün insanları, bütün insanlığı Filistin’in yanında durmaya, Gazze’ye ses olmaya davet ediyoruz!

Hangi tablo insanlığınızı, unuttuğunuz değerleri ve uluslararası standartları size hatırlatacak?

Tüm dünya ve işgalci İsrail şunu bilsin; susmayacağız!

Mübarek topraklara adalet ve düzen gelene kadar susmayacağız!

Bütün dünya bir gün İsrail’in katil olduğunu kabul edene kadar susmayacağız!

Ve bizler Ankara’da bulunan sivil toplum kuruluşları ve vicdan sahibi aileler olarak, Gazze’yi hatırlatmaya ve bir gün özgür olabilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz!

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş