metrika yandex

İSLAM ÜMMETİ ENTELLEKTÜEL ALANINI OLUŞTURMALIDIR

19.09.2019
Vedat KAHYALAR

Uzun zamandan beri içe kapanmış,ırksal, dinsel, mezhepsel, grupsal...  Kendi sorunlarının üstesinden gelemeyen  İslam ümmeti, toparlanmalı, üzerindeki ölü toprağını atmalı ve aslında yabancısı olmadığı bağımsız, bilgi üretiminin önünü açmalıdır.
 
Bir zamanlar; bilgi üreten ,tartışan, geliştiren alimlerin, elini öpen, onları; ülkelerinin ışığı ,rehberi, yol göstericisi gibi gören siyasal güç merkezlerinin bu günkü temsilcilerinin bu örnekliğe dönmelerinin zamanı geldi de geçiyor bile.
 
Kuran bizim güncel sorunlarımızın hangisine, ne oranda karşılık veriyor ?
 
Bugün, Kuran'ın 21 yüzyılın sorunlarına çözümler üretemediğini mi zannediyorsunuz ?
 
Dünya 121.nci yüzyılı da yaşasa Kuran diridir. Ondan çözümler, çıkarımlar yapacak olan alimler yetişsin yeter ki.
Kitaplar peygamberlere indi, alimlere emanet edildi.
 
Neredesiniz ey islam alimleri?
 
Neredesiniz Ibni Haldun'un evlatları,İbni Rüşd'un çocukları?
 
Eğer eğitim sistemi, yeni Biruni’ler, İbni Rüşd’ler, İbni Haldun’lar, Fuat Sezgin’ler ortaya çıkaramıyorsa bu bizim için en önemli sorun olmalıdır. Bu alanda yapılacak yeni arayışları islam medeniyetinin geleceğini şekillendirmenin başlangıcı olacaktır. 
 
Bunun için siyaset dünyasının yön vericilerinin, güçlü irade koymaları şarttır.  Eğitim kurumlarından oluşturulacak  az sayıda birimde bile bu çalışma önemli başarılara yol açar .
 
Bunun yolu; farklı seslere tahammül ,kısıtlamanın azlığı, araştırma olanaklarının, yabancı dil eğitiminin sonuna kadar açılmasıdır.
 
Farklı ülkelerdeki yayınların takibi, alimlerin davet edilerek eğitim kurumlarımızın desteklenmesi, geziler,yurt içi ve yurt dışı organizasyonlar ,yapılan toplantılara katılımların sağlanması, makale ve yayın desteği …
 
İnanıyorum ki 20 yıllık bir çaba ve çalışma ile, dünya çapında çözümler sunabilen entelektüellerimiz/alimlerimiz  olacaktır. Zaten bunun için potansiyelimiz fazlasıyla var.
 
Desteklerle, verilecek motivasyonlarla İslam dünyasına örnek bir model sunabiliriz.
 
Bu istek ve motivasyon bu toplumda var,olmayan tek şey organize edecek kurumlar ve irade.
Yorum Ekle
Yorumlar (2)
Sinan oral

19.09.2019

Yönetimi elinde tutanlar veya eline geçirenler halkından "itaat ve sadakat "bekliyorsa ve hatta sorgulamayı yasaklamışsa emrimize/hizmetimize sunulan yeryüzü ve içindekilere çare bulmak yerine edilgenliği kabullenmiş bir toplum çıkar ki İslam alemi bu süreci yaşıyor. Öncelikle kendimizi doğru sorgulamaķla başlamalı bir duruş göstermek için. Yapının taşları tek tek sağlam olursa içinden çıkacak fikir ve ilim sahiplerini destekler ve severler.
Mahmut Yörüsün

19.09.2019

S.a engin düşünce ve yorumlariniz icin cok teşekkürler amcam