metrika yandex
  • $31.81
  • 34.54
  • GA15470

Haram Edilen Baro Aidatı

MUSTAFA ATILGAN
01.02.2023

Konya Barosu’nun 2006 Yılı Olağan Genel Kurul toplantısındayız.

Valilikten emekli olduktan sonra avukatlığa başlamış, bir dönem CHP. İl Başkanlığı da yapmış hatip, önceki dönem baro yönetiminin faaliyetlerini eleştiriyor; Ramazan Ayında iftar yemeği verildiğini, böyle bir yemek vermenin baronun görevi olmadığını, iftarın dinsel içerikli olduğunu, dolayısıyla bu etkinliğin laiklik ilkesine de aykırı olduğunu söylüyor. Bu minvaldeki eleştirilerini bitirirken kendisinin de baro aidatı ödediğini, verilen iftar yemeğinde kendi ödediği aidatında kullanıma dahil olduğunu ve bu yemeği yiyenlere hakkını haram ettiğini ifadelendiriyor.

Bu olayı yeniden hatırlamam, iftarı laikliğe aykırı, inançlı insanları manevi baskı altına almak için “haram etmeyi” laikliğe uygun bulabilen bu kafa yapısının son dönemlerde “helâlleşme” üzerinden geliştirmeye çalıştığı söylem sebebiyle oldu.

“Helâl” ve “Haram”, İslam Dininin ilkeleri, inanç ve amel sistemi içerisinde değerlendirilmesi gereken kavramlardır.  T. C. De yürürlükte bulunan mevzuatta, “haram” ve “helâl” ölçülerine göre yapılmış tek bir düzenleme bulunmamaktadır.

Dolayısıyla, laikliği getirmekle övünen, helâl ve harama göre şekillenen ilkeleri siyasal, sosyal, ticari… hayattan çıkarmayı büyük devrim sayan anlayışın temsilcileri gerçekten dönüştüler, hatalarından pişman oldularsa, bunun samimiyet testi, helâl ve harama göre şekillenen hayat sistemine yaptıkları ihanetten pişman olduklarını dile getirmeleri ile başlamalıdır. Ancak o zaman bu söylemlerinin bir anlamı olacaktır.

Helâlleşmeden bahseden insanlara neyi kast ettikleri sorulmadan, geçmişlerinde yer alan Dersim Katliamı, Boraltan Köprüsü Katliamı, ahıra çevrilen camiler, toplanıp meydanlarda yakılan Kur’an’lar, asılan alimler, dışkı yedirilen köylüler, köpeğe tekmil verdirilen mahkumlar, kürtçe konuştu diye cezalandırılan insanlar, başı açık resmi olan kimlik vermedi diye ölüme terk edilen Medine Bircan’lar, polis darbeleri ile çocuğunu düşüren Nuray Canan’lar, il iken ilçe olmakla cezalandırılan beldeler… İle nasıl helâlleşmeyi düşündükleri, ne yaparlarsa helâlleşmiş olacakları sorulmadan, refleks   “hayır, biz hakkımızı helâl etmiyoruz” tepkileri de tartışmayı sığlaştırmaktadır.

Ayrıca, helâlleşmede esas, mağdur olanın şartları belirlemesi ve helâlleşmeyi kabul edip etmemesidir. Hiçbir içerik belirtmeden “helâlleşeceğiz” söylemi, buyurgan, muhataplarına tepeden bakan üstenci bir tavırdır.

Başörtüsüne anayasal düzenleme getiren değişiklikteki “dini inancı sebebiyle” ibaresine, laikliğe aykırılık gerekçesiyle karşı çıkan anlayış, “helâlleşme” kavramının laikliğe aykırı olup olmadığını, mevcut sistemin helâl ve haram diye bir ölçüsü olmadığını neden dile getirmez?

Getiremez, zira devlet hayatından çıkardıkları bu ölçüler hâlâ toplum hayatında önemsenmektedir. Dolayısıyla, yaşanan hayat ile inançlar ve duygular arasında sıkışmış toplum yapısında hemen hemen hiçbir konu olması gerektiği gibi tartışılamamaktadır ve yazık ki bir süre daha böyle devam edecek gibi görünmektedir.

Yorum Ekle
Yorumlar (6)
Arif | 02.02.2023 14:32
Aklını bu aklı verenin öngördüğü şekilde kullan(a)mayan bir toplum böyle çıkmazların içinde bocalar dururlar.
Y izzeddin karakan | 01.02.2023 21:26
Yazık cok yazık sız dıne hızmet etmıyorsunuz.dını kwndınıze hızmet ettırmeye calısıyorsunuz .barı bunu dın adına değıl .kendı adınıza yapın.BIZIM DINDARLARIMIZ OLMASA DINSIZLER MUSLUMAN ILUR .....
Ahmet Yılmaz | 01.02.2023 20:39
Sanki yazı heyecanlı bir şekilde devam edecekmiş gibi görünüyorken birdenbire sonlandı. Fakat güzel bir fark ediş olmuş. Dünkü akıllara ziyan halleri ne ise, bugün helalleşme çıkışları aynı şekilde akıllara ziyan. Allah'a hamdolsun ki hâlâ onlara pirim vermeyecek manevi ve ahlaki değerlerine sahip çıkıp, bu değerlerini sonsuza kadar korumaya kararlı bir halkımız, bir milletimiz var.
Mustafa YILDIRIM | 01.02.2023 18:02
Bahaneler çok hak hukuk ve adalet laiklik Hayırlısı olsun. Bizim birşeyler dememize gerek yok siz gerekeni yazmışsınız. Nasıl helallesirler bilmem
Yusuf yürekli | 01.02.2023 16:52
Mustafa bey , bi laf var hani " cinsini şeyttigim cinsine çeker.." diye. Onlar da oyle.
Hüseyin Çelik | 01.02.2023 14:32
Baronun genel kurulundaki "verilen iftar yemeği için ödediği aidatı haram eden" kişiye aynı genel kurulda divan başkanına gönderdiğimiz yazılı pusula ekinde helal etmeyen kişinin hissesine düşen iftar yemeği ücretini göndermiş ve kendisine ödenmesini rica etmiştik. Hem iftarı yemeğine karşı hem de helal etmemekten bahsediyor. Bu ne tezat, Allah akıl firaset versin.