metrika yandex

ADALET HERKESE HER ZAMAN LAZIM

16.04.2019
Ahmet TAŞ

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 15 günden fazla bir zaman geçti. İstanbul seçimlerinin dışında 3 ilçede seçimlerin iptali, bazı ilçelerde de YSK’nın mazbatayı milletten oy alarak seçimi kazanana da değil de ikinci sıradaki adaya verme kararı hariç seçimler sonuçlandı.

Seçimi kazananlar mazbatalarını alarak görevlerine başladılar. Hukuk ve adalet içinde kalıp millete hizmet etmeleri şartıyla seçilenlerin hepsine başarılar diliyorum.

Yasa hükmüne göre seçimlerin yargı gözetimi ve denetimi altında yapılması. Seçmenin hiçbir oyunun heder edilmeden değerlendirilip millet iradesinin doğru ve adaletle tecelli ettirilmesi vazgeçilmez bir ilkedir. Hayali seçmen yazma, listelerden seçmenlerin isminin silinmesi, oy pusulalarının hak ve adalet ölçüsünde değerlendirilmeyip vatandaşın tercihinin karşılıksız bırakılması vb. hile içeren uygulamalar tercihlerin yerini bulmamasına, milletin iradesinin doğru tecelli etmemesine sebep olur ki! Bu durum hukuken suç, millet vicdanında karşılığı olmayan ve kabul görmeyen davranışlardır.

Yasalara göre seçim sonuçlarının doğru tecelli ettirilmediği şüphesiyle itiraz yoluna başvurmak en doğal vatandaşlık hakkı olup bu hakkı adaylar, partiler ve sade vatandaşlar da kullanabilir. İtiraz başvurularından dolayı ilgili kişiler ve kurumlar kınanamazlar, suçlanamazlar. Kazandığını düşünen adayların da sabırla itirazları inceleyip sonuçları beklemeleri, kazananın da kaybedenin de sonuçlara yani milletin tercihlerine saygı gösterip razı olma mecburiyeti vardır.

Seçim kurullarının adayların başvuru evraklarını alırken evrakları doğru inceleme, seçilme özelliği olmayan adayların müracaatlarını başvuru anında sebebini bildirerek kabul etmeme yetki ve sorumluluğu vardır. Seçimlerin üzerinden 10 günden fazla bir zaman geçtikten sonra YSK aldığı bir kararla kanun hükmünde kararname (KHK) ile görevinden alınan ama; adaylığı kabul edilerek seçilen devlet memurlarının mazbatalarının verilmeyeceğini, onların yerine ikinci sırada seçimi tamamlayan adayların mazbata verilerek kazandı ilan edileceğini duyurdu.

YSK, aldığı bu kararla toplumun çoğunluk oy vererek seçtiği adayların başkanlıklarını kabul etmeyip yine toplumun az oy vererek seçmediği adayları seçilmiş yerine koymakla milletin iradesini, tercihini yok saymış ve iradenin doğru tecellisine engel koymuş oldu. Buna karşılık milletin seçilecek kadar oy vermeyip, tercih etmediği adayları seçilmiş saymakla kendini milletin yerine koyup onun yerine irade kulanmış oldu. “Birçok vatandaş olayı böyle yorumluyor.”

Hangi partiden yada bağımsız aday olursa olsun adaylık için müracaatları anında bu kişilerin aday olup olamayacaklarını hukuken inceleyip sakıncalı durumu var ise o anda müracaatını kabul etmemek seçim kurullarının görevidir. Durum böyle iken bu görevi yerine getirmeyip seçime girip milletten seçilecek kadar oy alarak seçilen adayları yok saymak, seçim kurullarını görevini zamanında yapmayan, milletin iradesini yok sayan uygulayıcılar konumuna düşürmüştür. Şunu asla unutmamak gerekir hukuk ve adalet her zaman ve her kesim için vazgeçilmez bir görevdir. Adaletsizliğe razı olmak ise asla erdemli ve haktan yana bir durum değildir. Görevini zamanında yapmayıp, biletini zamanında alıp yola çıkan yolcuyu trenden indirip onun yerine bilet almayanı trene bindirmek hukuk ve adalet kurumuna zarar verir, bunlara güvenmek isteyenler de umutsuzluk verir.

Selam ve dua ile

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Hidayet ÇELİK

28.04.2019

--Dinimiz bizden olmayanlara dahi adaleti hakkaniyetle uygulamamızı emreder...!!! Tamamen katıldığım bir yazı olmuş. Teşekkürler..