metrika yandex

Haberler / Eğitim

UYUŞTURUCU BAĞIMLISIYDI, CEZA EVİNDE HAFIZ OLDU!

19.05.2019

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda anlamlı bir etkinlik gerçekleşti.

Madde bağımlısı 29 yaşındaki Abdulkadir Geylani Tekgöz, cezaevindeyken sadece Kuranı Kerim okumayı öğrenmekle kalmadı, aynı zamanda Hafız oldu. Abdulkadir Geylani Tekgöz için cezaevinde “Hafızlık İcazet Merasimi” düzenlendi.

Hafızlık İcazet Merasimi Programında bir konuşma yapan Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, "Cezaevlerimizde başkanlığımız ile adalet bakanlığı arasında yapılan protokol ile 8 erkek 1 bayan vaizle Konya E Tipi Ceza İnfaz Kurumunda ve açık cezaevinde diyanet işleri başkanlığı olarak hizmet vermekteyiz." dedi.

Böyle bir programın, bir cezaevinde düzenlenmiş olmasının önemine dikkat çeken Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ise, "Sizlerle beraber böyle bir anı paylaşmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Böyle bir törenimiz olduğunu nerede ifade ettiysem Konya'daki değerli dostlarım bu anlamdaki katkılarını hiçbir zaman unutmam mümkün değil. Hepsi çok değerli katkılar sağladı. Tüm katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği törenei AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta da katıldı.

Usta, "Bir hükümlü kardeşimizin hafızlığını tamamlayıp icazet alma töreni Türkiye'de yapılan ilk törenlerden birisi. Konya'ya yakışan bir tören. Bu konuda emeği geçen herkese bende tek tek şükranlarımı sunuyorum.Burayı sadece dört duvar kapalı bir mekan olarak değil, insanın gönlünü ve kalbini farklı imkanlara açabileceği bir mekan haline getirmişsiniz." şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen de, meslek hayatında ilk kez cezaevinde icazet merasimine katıldığını vurgulayarak, "Ne kadar güzel. Ben çok icazet törenine katıldım. Çok da cezaevinde yıllarca derse gittim. Ama ilk defa bir cezaevinde bir icazet törenine katılıyorum. Emeği geçenlerden sebep olanlardan destek verenlerden ve dua edenlerden Allah razı olsun. Heralde hayatımızın en anlamlı anlarından birini yaşıyoruz." dedi.

Kürsüye gelen son isim Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"Cezaevinde bulunan kardeşlerimiz var. Bunlar bir şekilde buraya girdi diye hayattan kopup, herşeyden uzaklaşıp insanlıktan ayrılacaklar diye bir mevzu söz konusu değil. Zaten bunun bilincinde olan adalet bakanlığımız, devletimiz ve Konya üzerine baktığımızda sayın cumhuriyet başsavcımız sizlerin daha yüksek meziyetlere ulaşmanız manasıyla bir çok faliyette bulunuyorlar."

Protokol konuşmaları tamamlandı, sözü Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Vaizi Mehmet Uslu aldı. Uslu, Abdulkadir Geylani Tekgöz’ün hafızlık serüvenini anlattığı sırada salonda bulunanlar gözyaşlarını tutamadı.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş