metrika yandex

Haberler / Yazı Dizisi

MUHAFAZAKARLIK İSLAMCILIĞI YENDİ - 3 - (Cavit OKUR)

15.07.2019

Hey kendini aydın zanneden toplum savunucuları, neredesiniz?

Dünyayı imar için yola çıktığımız, yapıcı muhalefetimize ne oldu?

Birçoğunuz fetö’yü alkışlarken az sayıda da olsa kalan İslamcıları susturmak vazifenizdi.

Şimdi ne oldu size. Siz de mi muhafazakârlaştınız?

Kaybedince siyaseti eleştirmek kolay.Ama asıl olan bu duruma gelirken var güçle tüm yanlışlara karşı koymaktır.

Siyaset kendi gerçeğini kendince ve gereği gibi yerine getiriyor diyelim.

Ya İslamcılar “dünyaya yön verecek eski söylemlerini” unuttular, ya da bazı söylemlerde “dini argümanlar” kullanılmasına rağmen söylem ve eylem dünyevileşmeye evrildi.

İslamcıların muhalefeti ‘’iyilikleri emredip kötülükleri ortadan kaldırmak için “ savaşmaktı.Yıkıcı değil yapıcı bir muhalefet..Kendinize kurduğunuz dünyevi saltanatı terk etmemek için onu bile çok gördünüz.

Yüzlerce imam hatip lisesi açsak da,baş örtüsü dahil her türlü islami giyim ve yaşam tarzını serbest bıraksak da ,İmam hatip dışındaki liselere islam tarihi ve kuran-kerim gibi dersler de koysak geldiğimiz durum ortada.Yüzleşme zamanı gelmedi mi?

Neden çekiniyoruz. Bizi bu kadar duyarsız bir hale ne getirdi. Sormayalım mı daha.Yoksa bu ortamdan ve halinizden memnun musunuz.?

Ben gençler nereye gidiyor diye sormuyorum. Biz nereye gidiyorsak diyorum ,bizi takip ediyorlar diyorum.

Hala toplumsal mutluluğu aramayalım mı? Gelecek tasavvurumuzda neler var?

İman ,ahlak,adalet ,merhamet,hak hakikat,vefa,dava nereye gitti.Neden eskittik.

Bu kadar ahlaksızlığı biz mi ürettik yoksa.Topluma hangi kavramlarla yaklaşıp ümit vereceğiz.her şeyi o kadar ucuza harcadık ki?..

Yoksa, Allah’ın Kitabında Yahudileri anlatırken sözünü ettiği ’’Allahın ayetlerini az bir menfaat için satmayınız’’ ayetinin muhatabı biz değil miyiz. ?! Her türlü sapıklığı yaşam tarzı olarak seçen lanetli gruplar sokaklarda yürüyor,her türlü sapkınlığı özgürlük diye sunmaya çalışıyorlar.Muhafazakarlaşan İslamcılar ne yapıyor.Sosyal medyadan lanet okuyor.Sokaklar İslamcılara yasak mı.Böyle bir derdimiz mi yok ; korkuyor muyuz yoksa?

Muhafazakarlaşan ve onların haline de ses çıkarmayan İslamcılar; geriye dönüp bir bakalım mı?Hani hak gelip batıl yok olacaktı,çağın buhranını islamla kurtaracaktık, İslam gelecek zulüm bitecekti..vb. Bunları ağzımıza almaktan bile korkar olduk.Şiirler bile şarkılar gibi okunup meclislerin aksesuarı oldu.Bunları çoğaltmak mümkün.Bunları hep ucuza harcadık.Kullanacak bir şey kaldı mı?

Onun için avukat, şair,yazar dostumuz M.Ali Öner ’’BİZİ DİRİLTECEK YENİ KELİMELER,KAVRAMLAR LAZIM’’diyor. “Bize yeni hikayeler lazım” diyor. Doğru söze ne denir ki!

Tevazu sahibi, merhamet sahibi,ahlaklı, adil, edebli, takvayı ön planda tutan İslamcılar gitmiş; onun yerine malla, mülkle,makamla,diplomalarla, okulları kazanan çocuklarının puanları ile övünen, her türlü mahremiyetlerini bile sosyal medyada paylaşan nevzuhur ve gözlerinden kibir akan muhafazakar müslümanlar gelmiş..?

Garip gurabanın koruyucusu,hayır hasenatla toplumu ayakta tutan İslamcılar yerine elde ettikleri kapitalle modern lüks bir hayat yaşayan egoist,bencil merhametsiz muhafazakar Müslüman…

Ne için yola çıkılmıştı,varılan hedef ne?

Dini de devlete yükleyince ne güzel artık ?

İslamcılar(İslamcılık) devreden çıkmalı, her türlü imkan bizde, islami hareketi de biz yönetiriz (mi) ?!

Artık bu muhafazakar anlayış her yere sirayet etmiş durumda.

Ganimetle elde edilen MESCİD-İ DIRARLARDA İslamcı gençlik yetişir mi zannediyorsunuz ?

Ali Fuat Başgil diyor ki; Mabed hariminden taşarak devletleşen din kadar,devletten ekmek parası dilenen din(dar) de/da hem yozlaşır hem de terakkiye manidir.

Din hizmetlerini tamamen devlete havale eden muhafazakarlarda mutluluğu arayan,gelecek düşüncesi olan bir yapı kalmamıştır.

Davranışlarında artık ALLAHı razı etme çabası yoktur.İnsan hayatı başlangıçta Allahın emir ve yasakları çerçevesinde başlamıştır.

Allahın kanunu ile yani.İslam dışı güçlerin metod ve argümanları ile dünyada rahat yaşamayı elde edebiliriz; ki Allaha karşı açılmış bir savaştır bu! Ama topluma mutluluğu,huzuru getiremezsiniz.

Ahirete inanıyorsanız o ne olacak. İSLAM en iyi iken ne oldu da biz ondan uzaklaştık.

Çözüm üretme yerine konuşma ile yetinir olduk.İslamcıların düşünce yapısını besleyen Seyyid Kutub, Mevdudi, Muhammed ikbal,Necip fazıl,Sezai Karakoçları vb artık okuyan yok.

Eskiyen muhafazakar Müslümanlar bunları çocuklarına bile tanıtmıyorlar.Ondan sonra soruyorlar;gençler nereye gidiyor. Bil artık uyan artık senin götürdüğün yere! İslami bilinci ve düşünceyi bu islam mütefekkirlerin öncülüğünde,onları okuyarak düşüncesini ve bilincini oluşturan İslamcılar tarih bilincini de en azından Kadir Mısıroğlu ve Mustafa mftüoğlu gibi tarihçileri okuyarak elde etmiş ,İslami hareketi yaşama ve yayma mücadelesini hayatının temeli olarak seçmiştir.

Özellikle Necip Fazıl Müslümanca cesareti, Sezai Karakoç da islamın diriliş ve direnişteki derinliğini öğreten örnek kişiler olmuştu..

Onların hayatı islamcı gençlerle hemhal olarak geçmiştir. Onlar İslamcılara “inandığınız davayı açıkça savunamıyorsanız özgürlüğün bir anlamının olmadığını"  öğretmişlerdi.

Bugünkü gençlik düşünce yapısını besleyecek,örnek alması ve okuması gereken kimseyi tanımıyor. “YOLDAKİ İŞARETLERİ” sildik.

Onlara bu kadim birikim tanıtılmadığı için gençliğin örnekleri,futbolcular,şarkıcılar ,politikacılar vs dir.

İslam diye çıkılan bu yol artık muhafazakarlaşan İslamcılar elinde bir “aksesuar” halini almıştır.

Yorum Ekle
Yorumlar (5)
Ebu-l- Vefa | 19.07.2019 01:12
Allah Razi olsun guzel yazmişsinda; Eski islamci yeni muhafazakarlar bu yaziyi okur iseler; sizi; Hz peygamberi Taiflilerin raşladiği gibi; bu gunde sizi bu muhafazakar kesim taşliyabilir.Benden söylemesi...Bu kitlenin bu gun artik pek azi istisna olmak kaydi ile; İslam diye bir dertleri olduğuna ben artik inanamiyorum.
y karakan | 17.07.2019 22:15
bize ilimsunan aydınlarımız.mustağnice yaşamı bırakıp mustazafca yani asgari ücretle maaşla yetinirlerse ozamandüzelir.
HASAN TATLI | 16.07.2019 23:44
Mısırlıoğlu hariç HER ANLATTIĞINA KELİME KELİME KATILIYORUM
Mehmet Şinasi Çövüt | 16.07.2019 15:57
Yoldaki İşaretler Seyyid Kutub'un muhteşem eseri. Kur'an mü'minler için yoldaki işaretler mesabesindedir. Yine müslümanları doğru şekilde aydınlatacak aksiyoner alimler de Hocamızın dediği gibi yolu iyi gösteren tabelalar gibi çok mühimdir. 15 Temmuz çok ciddi bir travma hem Devlet hem de müslüman toplum için. Rehabilite olacak er ya da geç!. İnşaAllah yanlışlar, eksiklikler tespit edilerek bunları tedavi etmenin yollarını hep birlikte arayacağız. İktidar homojen bir yapıda değil çeşitli gruplar var ve hepsi kendi grubunun üstün gelmesi için gayret gösterirken diğer gurupları da şeytanlaştırırarak budama derdinde. Böyle bir ortamda birlik ve beraberlikten söz etmek doğru değil! İktidar bize yaramadı deyip iktidarı müslümanlara zulmedecek yapılara verme yerine iktidarda iken bu ahlaki dejenerasyonları tedavi etmek gerekir. Hiçbir dönede müslümanlar için mükemmel bir yönetim olmadı. İnsanlık tarihinde her zaman iyiler ve kötüler olacak biz önce kendi ailelerimizi İslami yaşam biçimi ile desteklemeliyiz. Cavit Hocam'ın İHL gençliği için verdiği uğraşlar takdire şayandır. Bu gayretleri diğer okulları da içine alacak şekilde nasıl geliştirebiliriz insanlara nasıl ulaşabiliriz bunların yolunu araştırmalıyız. Buralardaciddi eforlar sarfetmek lazım..
Umut Allahatapar | 15.07.2019 20:17
Evet yazı müslümanların içine düştüğü buhranı kısmen dile getiriyor. Sorunları ortaya koyuyor. Ancak tüm muhafazakarlaşan kitlenin bir eli yağda bir eli balda gibi gösterilmiş olması susmasının nedenini lüks ve şatafata bağlaması doğru bir yaklaşım tarzı değil! Müslümanlar klikleşti, ayrımcılık politikaları birbirini vurmaya başladı. Yazarın da kendince sevmediği İslami gruplar olduğunu düşünüyorum. Kendisi gibi düşünmeyeni ötekileştiren yapılar bir müddet sonra yalnızlaşır müslümanların içinde olduğu buhranın en önemli nedenlerinden birisinin bu olduğunu düşünüyorum. Herkes birbirini ötekileştirirken maalesef ortada bir araya toplanarak eylem yapacak müslüman kalmadı. Bunda herkesin suçu var. O halde birbirimizi önce şucu bucu diye suçlamayı bırakıp sorunları birlikte masaya yatıracağız. Hay Allah birlikte mi dedim? O nasıl olacak?! İnşallah Mehdi inince!. Mehdi de inmeyecekti değil mi, tüh! O halde bu konuşmalar boş.