metrika yandex

Haberler / Ankara Analiz

Ego Genel Müdürlüğünün, Yeni Otobüs ihalesini Mercedes- Benz ve Otokar firmaları kazandı

26.05.2021

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kente kazandırılacak yeni toplu taşıma araçlarının alımı için Belediyenin konferans salonunda yetkili firmalar ile imza töreni gerçekleştirdi. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ego Genel Müdürlüğünün, Yeni Otobüs ihalesini Mercedes- Benz Türkiye ve Otokar firmaları kazandı.

Yavaş; ''Ankara Halkının refahı ve konforu için toplu taşımada attığımız bu güzel adımın Ankara'ya ve kıymetli hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün burada otobüs ihalesini kazanan firmalarla yapılacak sözleşmeyle İnsan odaklı belediyeciliğimizin bir gereğini daha yerine getirmiş olacağız.''dedi. 

Manşur Yavaş konuşmasında "Belediyeciliğimizin demirden, betondan plastikten ibaret görmek yerine insan hayatını kolaylaştıran onun refahını artıran ve sağlığını düşünen bir anlayışı, belediyeciliğimizin öznesi yapmalıydık. İnsan belediye için değil belediye insan için olmalıydı. Belediyenin yani halkın kaynakları Uçuk ve her aşaması şaibeli değil  doğrudan doğruya halkın hizmetinde kullanılmalıydı. Çünkü bizler  o ekonomik kaynakların sahibi değil halkın mutluluğu için kullanılmasına refaket eden emanetçileriyiz. Belediyeciliği böyle görmek ve uygulamak  mecburiyetindeyiz bugün burada ilkelerimiz doğrultusunda halka hizmet yolunda bir aşamaya daha geçiyoruz göreve geldiğimizde son derece çarpık bir tabloyla karşılaştık 2013 yılından günümüze kadar Ankara nüfusu %12 artarken  Ego Müdürlüğü bünyesindeki araç sayısı %21 düşmüş  2013 de filoda 1941 otobüs bulunurken 2020 yılında bu sayı 1547 ye kadar gerilemiş ve otobüsler yaşlanmış. Her ay 50 -100 tane otobüs tamir için görevden uzaklaşıyor. O yıllar arasında  devam eden metro inşaatlarının bile belediye tarafından yapılmayıp  ulaştırma bakanlığına devir olduğu hesaba katıldığında  belediye kaynaklarının nasıl halkın refahına değilde bugün izahı yapılamayan projelere kaydırıldığı çok net anlaşılacaktır. Oysa söz konusu kaynaklar toplu taşıma lehine kullanılmış olsaydı hem hemşehrilerimizin ulaşımdaki sıkıntıları azalacak hemde otobüs filomuz genşleyip yenilenmiş olacaktı. Şunuda ifade etmek istiyorum yaklaşık 2 yıldır pandemi ortamında çalışıyoruz ve alınan  hıfzıssıhha kanunu yarınca otobüslerimiz yarı oranında yolcu azaltılarak çalıştırılması hıfzıssıhha kurulu kararı alındı. Sabah işe gidecek vatandaşlarımız otobüse binmek için çabalıyor. Otobüsümüze binmek için personelimizle tartışıyor." dedi

Belediye başkanı Yavaş: "Bizim Önceliğimiz insan bunu nasıl huzurlu kılarız hayatını nasıl kolaylaştırırız refah ve konforu nasıl arttırırız. Sağlığını nasıl koruruz hizmet ederken doğayı nasıl koruruz, ayrımcılık yapmadan nasıl hizmet götürürüz. Biz bu sorulara vicdanen doğru cevap verdiğimizde ve uygulamaya geçtiğimizde ancak işimzi yaptığımızı düşünürüz. İşte bugün burada insan odaklı belediyeciliğimiz adına çok doğru bir adım attığımızı düşünüyoruz". ifadelerini kullandı.

İlerleyen günlerde araçları teslim alamaya başlayacaklarını belirten Başkan Yavaş, "Süreç tamamlandığında doğal gazla çalışan 168'i körüklü 273 otobüs ile 28 adet dizel otobüse toplu taşımaya kazandırmış olacağız. Bunlara ilave olarak 3 adet elektirkli otobüsü, 51 minibüsü ve BELKA şirketimizin kendi imkanlarıyla dizelden elektrikliye dönüştürüleceği 22 adet otobüsü hesapladığımızda tam 377 araç Ankara halkının hizmetine sunulmuş olacak. Bugünkü imzaya müteakip 180 gün içerisinde 33 tane ve tabloda gördüğünüz süre içerisinde de 168 doğalgazlı körüklü araç teslim alacağız. Yine sözleşmeden doğalgazlı araçları da bu programa göre 105 tanesini teslim alıyoruz. Dizel körüklü araç programında da 180 gün içerisinde 28 adet bize teslim edilecek" şeklinde konuştu.

"Mevcut imkanlarımızı da göz önünde bulundurarak çok yönlü proje ve finans çalışmalarına başladık"

EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş'ta sürece ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Ankara'da ulaşım sorunlarının azaltılarak, toplu ulaşımda sürdürülebilir, ekonomik ve sağlıklı bir ulaşım modelinin oluşturulması ve toplu ulaşıma yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesine yönelik kapsamlı bir çalışma başlattık. Hemen çalışmalara başladık. Mevcut imkanlarımızı da göz önünde bulundurarak çok yönlü proje ve finans çalışmalarına başladık. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile görüşmelere başladık. Yüzde 90'ı doğal gazlı olmak üzere 282 tane otobüsün alınmasına karar verildi. Sonuçta da Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 57 milyon avroluk bir kredi için faiz oranı da 3.2 olan 2 yıla ödemesiz, 10 yıl vadeli bir kredi için anlaştı" ifadelerini kullandı.

Törene Başkan Yavaş ve Alkaş'ın yanı sıra ilgili firmaların yetkilileri katıldı. İmzaların atılmasının ardından Başkan Yavaş'a günün anısına hediyeler taktik edildi. Program, prototip otobüslerin önünde çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından tamamladı.

Yeni otobüsler; şehir içi yolcu taşımaya uygun, alçak tabanlı, klimalı, bisiklet taşımaya uygun, yolcu bilgilendirme ve anons sistemli, hareketi kısıtlı yaşlı, hamile ve engelli yolcu erişimine uygun, özel güvenlik donanımlı (araç takip sistemli, kamera ve kayıt sistemli, panik butonlu) özelliklere sahip.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş