metrika yandex

Haberler / Kültür - Sanat

Kürtler Kimdir -Vahdettin İnce / Beyan Yayınları

25.02.2021

Kürtler Kimdir

----

Vahdettin İnce  

Beyan Yayınları

Yazar Vahdettin İNCE'nin "Kürtler Kimdir" isimli eseri Beyan Yayınlarınca yayımlandı..

Yazar bu eserinde,  Kürtlerin tarih içinde oluşan karakterleri, kurumları, karakterist olaylar içinde belirginleşen tavırları üzerinden bugünkü davranışlarını yine kendi gözlemlerine dayalı olarak irdelemeye çalışıyor..

Kitabın Önsöz'ünden bir bölüm:

Bugün Kürtlerin Merkezinde yer aldığı askeri, siyasi, ekonomik, sosyolojik ve hatta ahlaki boyutları olan bir sorunumuzun olduğu herkesin malumu. Bu çok boyutluluğundan ötürüde lokomotif bir sorundur. İlgisiz görünen bir çok gelişmenin bile şu veya bu şekilde bu sorunla bir bağlantısı vardır.

Bu yüzden de çoğu zaman ayak bağı olacak şekilde iç ve dış siyasetin de göbeğinde yer almaktadır. Bu sorunu çözmeye çalışırken önce nedir bu sorun? diye sorup cevabını aramakla işe başlamak gerekir.

Bundan sonraki adımda sorunun tarihsel köklerine inmek lazımdır ve tabiki bunun ardından bugüne dair bir çözüm ortaya koymak aşaması gelir.

Kürt sorunu nedir sorusunu bundan önce ''Kürdinsan'', ''Kürtleri Bekleyen Tehlike'', ''Kürdüm OHAL'de Türküm'' ve kısmende olsa ''Çevirmen'' adlı kitaplarımda sordum ve kişisel gözlemlerime dayalı verilerin temelini oluşturduğu cevaplar sunmaya çalıştım.

Bu kitapta ise Kürtlerin tarih içinde oluşan karakterleri, kurumları, karakterist olaylar içinde belirginleşen tavırları üzerinden bugünkü davranışlarını yine kendi gözlemlerime dayalı olarak irdelemeye çalıştım.

..

Kitaba seçkin kitapçılardan ve Beyan Yayınları'ndan ulaşabilirsiniz

Fuat Taşcı/Hertaraf Haber Kültür Sanat Servisi

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Harun Aykaç | 25.02.2021 21:56
Kaleminize sağlık. Kitabı baştan sona okudum. Her türlü endişeden uzak Kürtlerin tarih içindeki örf, adet ve geleneklerinden söz ederek yaşam karşısında takındıkları tavrı çok güzel tasvir etmiş.