metrika yandex
  • $32.01
  • 34.77
  • GA17200

Haberler / Dünya

İsrail ordusu savaşa hazırlanıyor

29.03.2024

İşgalci rejim İsrail'de Kanal 12 de yayınlanan bir haber, "askeri tatbikatın farklı senaryolara ve ordunun Lübnan'la kapsamlı bir savaş planına odaklandığını" doğruladı.

Lübnan merkezli internet gazetesi el-Neşra'nın bildirdiğine göre, İsrail Kamu Yayın Kuruluşu, "İsrail ordusunun bugün, Lübnan ile kuzeyde geniş çaplı bir savaş hazırlığını test etmek için sürpriz bir tatbikat yaptığını" duyurdu.

İsrail Kanal 12 de "askeri tatbikatın farklı senaryolara ve ordunun Lübnan'la kapsamlı bir savaş planına odaklandığını" doğrulayarak, "tatbikatın ani olduğunu ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi tarafından emredildiğini, hava kuvvetleri ve istihbarat biriminin de tatbikata katıldığını" açıkladı.

Dün bir İsrail ordu sözcüsü "ordunun, hava kuvvetlerinin kuzey cephesindeki bir savaşa hazırlıklı olmasına odaklanan bu yılki eğitim programını onayladığını" duyurdu.

Sınır boyunca İsrail mevzilerine askeri operasyonlar düzenleyen Hizbullah ise Gazze'ye yönelik savaş devam ettiği sürece operasyonların süreceğini ve İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırılarına karşılık vermeye devam edeceğini tekrardan teyit etti.

Daha önce, İsrail'in kuzeydeki yerleşimlerden göç edenlerin geri dönmesi yönündeki talepleri karşısında bir dizi uluslararası temsilci Güney Lübnan sınırında istikrarın sağlanması amacıyla Lübnan'ı ziyaret etmişti.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş