metrika yandex

Haberler / Yazı Dizisi

IRAK NOTLARI ( III ) / Harun AYKAÇ

04.08.2020

Erbil'i gezip tanımaya çalışırken aynı zamanda insanlarla da tanışıyor ve onlarla konuşuyordum.

İlk tanışmalarımdan birini karşı kapımıza denk gelen nurani yüzlü , beyaz sakallı ve uzun boylu olan bir petrol ihracatçısı ile gerçekleştirdim.
Bürosuna girip selâm verdim. Selâmımı aldı. Bana bakarak: “ لا اعرف اللغة التركية و الكردية "
dedi . "Türkçe ve Kürtçe bilmiyorum" Ben de: “ ليس مهم يا اخي الكبير "
“Önemli değil abi.“ Sonra kendimi kısaca Arapça olarak tanıtırken devamında Hucurât Suresi 10. Ayeti okuyarak
  اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ فَاَصْلِحُوا  
“Müslümanlar ancak kardeştir."  dedim. O da bana bakarak: “ السيد هارون انا ليس مسلمون انا مسهي " dedi. “Harun Bey, ben Müslüman değilim; Hristiyanım." O sıra yüzüm allak bullak oldu. Ne diyeceğimi şaşırdım. Anladım ki her beyaz sakallı ve Arap Müslüman değilmiş. O günden sonra aldığım karar neticesinde insanlarla orada ilişki kurarken hiçbir zaman din, dil ve mezhep üzerinden gitmeyeceğim oldu. İlerleyen zaman diliminde Bir Kürt'ün Hristiyan, Yahudi, Müslüman, Zerdüşt, Kakai ve mezhep olarak da genelde Sünni az da olsa Şii oldukları; Türkmenlerin mezhep olarak Sünni ve Şii; Arapların Müslüman ve Hristiyan aynı zaman da Sünni ve Şii oldukları. Irak‘ta mezhep olarak ülkenin yüzde altmış ile altmış üçünü teşkil ettiklerini, bunların ülkenin siyasal ve sosyal alandaki etkinlikler için birbiriyle kıyasıya mücadele ettiklerine şahitlik eder olmuştum.

Erbil'in sokaklarını dolaşırken Kayseri Kapalı Çarşısına denk geldik. Kayseri Kapalı Çarşısı deyince bizim Kayseri ili ile yakınlık kurmuştum. Meğer bu yapı Kayserler döneminde yapılmış bizim Kayseri ilimizle tarihi bir bağı yokmuş. Kapalı çarşı içinde ve dışında insanlar dolarları,  bizdeki simit tezgahlarına benzeyen tablalarda satın alıp aynı zamanda bozduklarını müşahade etmiştim. Bu hal hâlâ devam etmekte, kimse de orada bu durumu garipsememekte.

Yine o ilk dönemlerde tanıştığım şimdi “ Oluşumlardan Sorumlu Bölge Bakanı", o zamanlar Milletvekil olan Sayın Aydın Maruf Beyle yemek yedikten sonra bana dönerek hayatım tekrar hoş geldin Erbil‘e, demesi garibime gitmişti. Hiç kuşkusuz Türkiye Türkçesinde kullandığımız “ hayatım “ ile aynı anlamda olmadığı ve nezaket bildiren bir ifade olduğunu tahmin etmiştim. Ama ne yalan söyleyeyim biraz garipsemiştim. Daha sonra bir gün Erbil‘den Ankara’ya gelirken Arap bayan bir kardeşimizin iki koltuk öteden bana hayatım diyerek hitap edip Ankara‘daki bir adresi sorması ile onu uyardım. Sakın Ankara sokaklarında erkeklere bir şey sorarken “hayatım“ deme farklı algılanır. Sizdeki gibi saygı ve genel nezaket bildirmenin ötesinde erkeklerin sevdikleri eşlerine dair hitabına denk gelerek biraz daha özel mânâ ifâde eder, diye tembihte bulunmayı ihmal etmemiştim.

Genel mânâda oralarda yaşayan insanların Batı‘da ve Türkiye‘de yaşama arzularının içinde bulundukları savaştan kaynaklandığını görmek ve hissetmek beni üzmüştü. Aslında onların da bizden insanlık olarak hiçbir eksiği yoktu. Orada bulunmak ve onlarla yaşamak bir Erzurumlu ya da İstanbullu ile yaşamak arasında hiçbir fark hissettirmiyordu. Ne var ki savaş ve onun getirdiği yıkım onların bir kısmını bu hale duçar etmişti.

Bir gün bir plastik parçası lazım olmuş ve çarşıya gitmiştim . Birbirine benzer birkaç parçanın fiyatını sorup aradaki fiyat farkının fazla olduğunu sorduğumda satıcı bana bakarak: “Abi o, Türk malı, kaliteli ondan dolayı da fiyatı farklı ."  deyince içimde gizliden gizliye bir sevinç yumağı oluştu.
Yazları, oradaki sıcağın şiddeti ile insanlar sokaklara daha çok ikindiden sonra çıkar , serinlerlerdi. Çalışma saatleri ise memurlar için genelde sabah 09 ile öğle 13 - 14:00 arasında değişirdi. O yönüyle Türkiye'deki 08 -17 arasındaki çalışma düzenini çokça özlediğim olmuştur.

Özellikle savaşın etkisi ile bozulan ekonomik dengeler hemen hemen birçok kesimi etkilemiş ve onların hayat standartlarını düşürmüş. Bazı kurumlarda geçici olarak grevlere gitmelere yol açarak  protestolara da neden olmuştu.

Erbil / Irak

Irak Kurdistan Bölgesel Yönetimi Parlemento Üyesi Aydın Maruf ( şu an Oluşumlardan Sorumlu Bölge Bakanı ) Bey ile ...

2. BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ:

https://www.hertaraf.com/haber-irak-notlari-ii-harun-aykac-4873

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş