metrika yandex

Haberler / Dünya

Esed Güçleri Türkiye Sınırına Konuşlandı

15.11.2019

Esed ordusu, Türkiye sınırında Haseke vilayeti içindeki 200 kilometrelik alanda konuşlanma işlemlerinin tamamlandığını bildirdi. 

Rejime bağlı resmi haber ajansı SANA'nın haberinde, Esed güçlerinin batıda Resulayn'ın kuzeydoğu kırsalı ile doğuda El Malikiye kırsalındaki Ayn Divar arasında konuşlandığı bildirildi. Rejim güçlerinin altı köyde kontrol noktası kurduğu da kaydedildi.

SANA haberinde daha önce TSK ve Milli Ordu’nun hedef aldıkları Resulayn kırsalında El Erişa köyünün de ele geçirildiği iddia edildi. Haberde "Türk rejimi tarafından desteklenen terör örgütlerinin yerli halka saldırılarını sürdürdüğü, Haseke'nin kuzeybatı kırsalında yağmalamalar olduğu" ifadelerine yer verildi. 

Türkiye ile Rusya arasında Soçi'de 22 Ekim tarihinde imzalanan mutabakat muhtırası, Barış Pınarı Harekât bölgesi dışında kalan sınır bölgesine Rus askeri polisi ve Esed rejimine bağlı sınır muhafızlarının girmesini ve YPG unsurları ile silahlarının, sınırdan itibaren 30 kilometre dışına çıkarılmasını öngörüyordu. Türkiye, rejim ordusunun bölgeye yerleşmesini sorun olarak görmediğini açıklamıştı.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş