metrika yandex
  • $32.64
  • 35.41
  • GA18850

Haberler / Dünya

Bir Siyonist yalan daha çöktü!

02.03.2024

Algı operasyonlarıyla Filistin direnişini itibarsızlaştırmak, Siyonist İsrail işgalini meşrulaştırmak isteyen emperyalistlerin bir sahtekârlığı daha deşifre oldu.

ABD-İsrail zulüm ittifakının 7 Ekim’de başlayan Filistin topraklarına yönelik işgali aklamaya yönelik kara propagandaları bir bir çöküyor. Algı operasyonlarıyla Filistin direnişini itibarsızlaştırmak, İsrail işgalini meşrulaştırmak isteyen emperyalistlerin bir sahtekârlığı daha deşifre oldu. ABD merkezli New York Times gazetesinin, 7 Ekim’de Filistinli direnişçileri sözde cinsel saldırı ile itham ettiği yalan haberini İsrailli istihbaratçıya hazırlattığı ortaya çıktı.

BAŞTAN AŞAĞI KURMACA HABER

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın (NYT) 7 Ekim’deki sözde cinsel saldırı iddialarına ilişkin haberinin, İsrail ordusunda istihbarat biriminde görev yapmış Anat Schwartz adlı kadın tarafından hazırlandığı ve haberin baştan aşağı kurmaca olduğu tespit edildi.

YALAN HABERİ YAZAN KİŞİ İSRAİL AJANI ÇIKTI

HAMAS’lı mücahitlere çirkin iftiralar atılan New York Times’ın söz konusu makalesi 28 Aralık 2023’te yayımlanmıştı. Haberin 3 yazarından biri olan Anat Schwartz’ın, daha önce hiç gazetecilik deneyimi olmadığı, film yapımcısı olarak bilindiği, geçen yıl birdenbire New York Times’ta serbest gazeteci olarak işe alınmadan önce, İsrail Hava Kuvvetlerinin istihbarat biriminde görev yaptığı öğrenildi. Bütün bu izler, Schwartz’ın İsrail’in dış istihbarat servisi MOSSAD adına çalıştığı şeklinde yorumlandı.

HAMAS’A ATTIKLARI İFTİRA ELLERİNDE PATLADI

Anat Schwartz, haberin yazılış süreci hakkında İsrail’in Kanal 12 televizyonunun 3 Ocak’ta yayımladığı podcastte bilgi verdi. Dedikodulardan müteşekkil bir haber oluşturduğunu itiraf eden Schwartz, yalan haber yaymak konusunda sabıkası bulunan İsrailli Zaka grubu ve ordu mensuplarının yorumlarını haberleştirdiğini söyledi. İsrail’in kısmen muhalif gazetesi Haaretz, Ocak’ta yayımladığı haberinde, Zaka mensuplarının, 7 Ekim 2023’te yaşananlarla ilgili yanlış haberler yaydığını ortaya çıkarmıştı.

2.03.2024 Milli Gazete

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş