metrika yandex

Haberler / Yazı Dizisi

BEN RİTANE NAHUR -1- / 1. BÖLÜM FARGO İRENDES

16.09.2021

Beni merak edenler için ön bilgi: Ben Ritane Nahur

Fargo İrendes ile görüşmeler sona erdi. Yarın, 6 ay hiç çıkmadan kalmak üzere SORÜTNAM’a gireceğim.

I. BÖLÜM

FARGO İRENDES

Gizlilik ve güvenlik nedeni ile görüşmeleri nerde yaptığımızı bilmiyorum. Bana bildirilen altı- yedi farklı konum arasında dolaşırken herhangi birinden alınıyor ve yine değişik yerlerde üç dört kez farklı kılıklara giriyordum. Vücut geliştirme çalışmış sporcu, Afrikalı bir zenci, bar şarkıcısı hatta bir keresinde 70 yaşında biri olmuştum. Yaşlı biri olduğumda ben bile kendimi tanıyamamıştım. Üstelik 30 gün böyle yaşaman gerekmişti ve aynada yüzüme baktıkça gelecek hakkında karmaşık düşüncelere kapılmıştım. Bir keresinde de uluslararası çalışan bir tırın yük konteynerinde yurt dışına çıkartılıp getirilmiş ve sonra 15 gün bir çiftlikte at bakıcısı olarak çalışmış ve yaşamıştım. Benim için yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlik önlemleri alınmasını pek anlamamıştım. Bunun nedenini de soramadım. Çünkü bu görüşmelerde benim konuşmam yasaktı.

İlk görüşmemizde Fargo İrendes pek bir şey konuşmadı. Sadece ‘Konumuz SORÜTNAM” dedi. Benimle zaman geçirmek ister gibiydi. Yanına getirildiğimde birkaç butona basar, yoğun bir sis ve uğultu içinde kalırdık. Asansöre benzer küçük bir küp içindeyken bulunduğumuz binada sanırım birkaç kez kat ve oda değiştiriyorduk. Nerede, kaçıncı katta, hangi binada olduğumu asla bilmezdim. Görüşme yaptığımız odanın rengi, ışığı, görünümü sürekli değişirdi. Bir keresinde bulunduğumuz oda başkentteki Malbah Sarayının resmikabul salonuna dönüşmüştü. Şaşkınlık içinde bir süre koca salonu izlemiştim. Bu yanılsama o kadar gerçek gibiydi ki içinde kapı girişindeki som altın olduğu söylenen sütunların gerçekten altın olup olmadığını anlamaya çalışmış ve kendi halime için için gülmüştüm. Bu Fargo İrendes’in çalışmalarından biri olmalıydı. Boyut ve görüntüleri sanırım elektronik programlarla birleştirerek yapıyordu. Beni sessizce izleyen Fargo İrendes’in de gülümsediğini görmüştüm.

65 yaşındaki Fargo İrendes, az konuşan, sert görünümlü ve karizmatik bir adamdı. Kısık bir ses tonu ile kendi kendine söyleniyormuş gibi çok az konuşurdu. Yurt dışında eğitim almasına rağmen ülkesinde kalmayı seçmiş “elektronik kuantum” alanındaki çalışmaları ile adını duyurmuştu. İnsanlarda bir saat hafıza kaybı yaşatan, düşünce akışlarını değiştiren ve geçmişteki konularda konuşmasını sağlayan bir çalışması olduğunu, bunu çeşitli kişilerde denediğini ancak kişilerin birkaç saat sonra çok şiddetli epilepsi krizi geçirdiğini ve hatta birkaç kişinin öldüğünü duymuştum. Omurilik felci ve yapay akciğer üzerinde çalıştığını da biliyordum. Bu çalışmaları için yaklaşık 35-40 kadar öğrenciyi himayesine aldığı ve farklı bir merkezde yetiştirdiği de söyleniyor.

Fargo İrendes, AİSONALİZ grubuna karşı olan şiddetli düşmanlığı ve bu uğurda verdiği mücadeleler nedeni ile ülke içinde ve uluslararası ortamda son 5 yılda önemli güç kaybetmişti veya kaybettirilmişti.

Devam edecek...

Yorum Ekle
Yorumlar (6)
Ali Dede | 24.09.2021 14:57
Konu başlığından ve İsimden de içerik anlaşılamıyor. Roman mı?, Sanal mı?, Gerçek olaylardan mı eşinilmiş? Bir iddia mı? belli değil. Bir ön tanımlama yapmadan, bu yazı dizisini yayınlamanın amacını, gerekçesini, hedefini ortaya koymadan yayınlamak okuyucuları yanıltabilir. Bu durumda da Hertaraf.com sitesine ve yöneticilerine dair güveni bozar, Okuyucunun-takipçilerin site yöneticilerinin seçimlerine olan itimadı olumsuz etkileyebilir. Çünkü okuyucu açısından bakıldığında “Vakit ayır, oku, oku sonra elde ne var belli değil”. Bu sebeple Moderatörün bu yazı dizisinin başına bir önsöz veya giriş eklemesini öneriyorum.
Fatma gurgen | 18.09.2021 14:54
Hikayen merak celbediyor. Devamini sabirsizlikla bekliyorum.
Hulya subasi | 17.09.2021 15:21
Sorutnam nedir neresidir , 2 bölümde belli olacak mi..ne zaman yayımlanacak. Merak ettim doğrusu
Emine | 17.09.2021 13:57
Kalemine sağlık. Çok akıcı ve dinamik bir hikaye. Merakla devamını bekliyorum.
Fatma uzunçakmak | 17.09.2021 13:14
Çok beğendim devamını heyecanla bekliyorum
Ayla Koyuncu | 16.09.2021 11:21
İlginç bir yazı olmuş. Anladığım kadarıyla gerçekleri, kurgu veya bilimkurgu yöntemiyle romanlaştırarak anlatacak bir yazı dizisi olacak. Devamını merakla bekliyorum.