metrika yandex

Haberler / Yorum - Analiz

KİM YETİŞTİRİYOR, KİMİ ÖRNEK ALIYORLAR? / Ahmet TAŞ

15.04.2021

Devletler bir toprak parçası üzerinde yaşayan insanların bir otorite etrafında teşkilatlanmış şeklidir, diye tanım yapılabilir.

Toprak ve insan bir araya gelecek ve bir otorite onları teşkilatlandırarak bir arada tutacak. Ayrıca otoritenin toprağı ve insanları nasıl bir arada tutacağını da kanunlar belirler. Kanunların yapılmasına da devletin idare şekline göre krallar, meclisler yada oligarşik yapı karar verir.

Modern devletlerde en başta bulunan idareciden en uçta bulunan memurlar kadar yetkiler kanunlarla sınırlanmış ve görev sınırını aşanlar yargı erki tarafından denetlenir ve görev sınırının dışına çıkan ya da keyfine göre hareket edenler önce denetim mekanizması sonra yargı organlarınca yargılanıp cezalandırılır.

Devletimiz kurulalı 100 yıla yakın bir zaman geçmesine, anayasa ve kanunlarla devlet görevi yapanların görevleri ve görevlerin sınırları belirlenmesine rağmen son zamanlarda “Ben devletim, sen benim kim olduğumu biliyor musun? Sana haddini bildiririm.” diye vatandaşını azarlayan, tehdit eden sorgulattıran, ceza yazdıran valilerimize, kaymakamlarımıza, savcılarımıza, emniyetçilerimize rahatlamaya başladık.

Denizli'de valimiz kendini tanımayan dönerciye ceza yazdırıyor, sonra özür diliyor cezayı kaldırıyor. Çerkezköy'de kaymakam denetleme sırasında oturan vatandaşa arka ayağını indir diye polemiğe giriyor. Ünye'de aracını yanlış yere park eden savcı, aracınızı yanlış park etmişsiniz diye uyarı yazısı bırakan vatandaşı talimatla gözaltına aldırıyor. Osmaniye'de sırası gelmediği için kontrolünü yapmayan doktoru savcı bey talimatla gözaltına aldırıp karakolda ifadesini aldırıyor. İskenderun'da Hatay Baro başkanına polis memurumuz “Ben devletim” diye kafa tutabiliyor.

Bu saydığım vali, kaymakam, savcı ve polislerimiz bizim memurlarımız. Vatandaşın ödediği vergilerden maaşını alan ve görev sınırları kanunlarla belirlenmiş olan, kendinin devlet değil devletin memuru olarak görmesi gereken insanlar. Görev sınırları da kanunlarla belirlenmiş durumda olan kamu görevlileridir. Sınırı açtıklarında ise cezalandırılacaklarını biliyorlar.

Hal böyle iken Türkiye Cumhuriyeti okullarında okumuş, sorumlulukları ile ilgili tahsil ve seminerlerden geçirilmiş bu insanlar nasıl oluyor da kendilerini devlet ve kanun yerine koyuyor devletin olmazsa olmaz olan atalarımızın “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diye tembihatta bulunduğu, vatandaşımıza tepeden bakarak ve yetki ve kanunları da ayaklar altına alarak azarlıyor hakir görüyor, aşağılıyor.

Sahi bizim insanımız olan bu tür kamu görevlilerini kim yetiştiriyor, bunlar kimi örnek alıyorlar, nereden aldıkları cesaretle bu hukuksuzluklara had bilmezliklere cesaret edebiliyorlar.

Unutmayalım ne ekersek onu biçeriz. Bu yanlışlar münferit de olsa devletimize, toplumumuza yakışmayan olaylar olup telafisi de idarecilerimizin alacağı yerinde eğitim ve tedbirlerden geçer.

Selam ve dua ile

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş