metrika yandex

Haberler / Kültür - Sanat

İKTİBAS DERGİSİ AĞUSTOS SAYISI AFGANİSTAN GÜNDEMİ İLE ÇIKTI

02.08.2021

İktibas Dergisi Ağustos 2021 sayısı "Afganistan" dosyası ile yayımlandı.

Dergiye adını da veren, zengin bir alıntılar (iktibaslar) bölümü, ay boyunca öne çıkan gelişmelerin hem bir özeti hem de bir arşivi şeklinde sunuluyor.

İslam'a bağlılığı ile nadide bir yere ve öneme sahip Afgan coğrafyası, artık yeni bir iktidar dönemine hazırlanıyor. ABD ve ortaklarının 20 yıldır süren işgalinin sona ermesi ile birlikte, 20 yıl önce iktidarına son verilen Taliban yeniden başkent Kabil'e doğru ilerliyor. Özellikle son bir iki ay içerisinde ülkede yaşanan gelişmeler, 20 yılın ardından ikinci bir Taliban iktidarının yaklaşmakta olduğunun habercisi. Derginin bu ay ki Yorum sayfalarında, Afganistan'ın siyasi ve ekonomik potansiyeli, yeni iktidarın nelerle yüz yüze kalabileceği ve taviz vermek zorunda kalıp kalmayacağı değerlendiriliyor.

Derginin kavram bölümünde ise "Sistem İçi-Sistem Dışı Mücadele" konusu masaya yatırılıyor. İslami mücadelede 'sistem-içi' bir yaklaşımdan özenle kaçınıldığı belirtilen yazıda, neyin sistem-içi, neyin sistem-dışı olduğu hakkında zaman zaman kafa karışıklıklarının devam ettiği vurgulanıyor. Önemine binaen tekrar yayınlandığı bildirilen kavramın ardından, Atasoy Müftüoğlu'nun, Hüseyin Alan'ın, Şükrü Hüseyinoğlu'nun ve Yakup Döğer'in güncel değerlendirmeleri geliyor.

Dergiye adını da veren, zengin bir alıntılar (iktibaslar) bölümü, ay boyunca öne çıkan gelişmelerin hem bir özeti hem de bir arşivi şeklinde sunuluyor.

Sanat-Edebiyat sayfalarında ise Cevat Akkanat, Kaan Eminoğlu, Mehmet Akif Coşkun ve Latif Değer, çalışmaları ile dergiye katkı veren diğer isimler.

Dergiye, www.iktbasdergisi.com adresinden ve seçkin kitapçılardan ulaşabilirsiniz

Hertaraf Haber - Kültür Sanat Servisi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş