metrika yandex

Haberler / Sivil Toplum

Kudüs için küresel mücadele çağrısı

27.03.2021

Filistinlilere yönelik zulümlerini her geçen gün artıran işgalci İsrail rejimi, Filistinlileri ata topraklarından kopararak bölgeyi Yahudileştirmeyi amaçlıyor.

İşgalci İsrail rejimi, işgal altında tuttuğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ait ev ve yapıları çeşitli gerekçelerle yıkıp, her yıl yüzlerce Filistinliyi evsiz bir halde bırakıyor. Filistin’de çok sayıda aile sürekli ve zorla yerlerinden edilme tehdidi altında yaşarken hali hazırda beş binden fazla evin İsrail güçleri tarafından yıkılmış durumda olduğu biliniyor.

FİLİSTİNLİ AİLELER, İSRAİL’İN ZORUNLU GÖÇ TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA

İşgalci İsrail rejiminin Filistin topraklarında gerçekleştirdiği zulümler git gide artarken dün birçok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Durmuş Aydın, MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan, Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer ve Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) Başkanı Abdullah Resul Demir’in katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilen basın açıklamasında Filistin’deki sıkıntılı durum ele alındı. Yapılan basın açıklamasında, topraklarından hukuksuz bir şekilde zorla koparılan Filistinli ailelerin, yıllardır İsrail’in zorunlu göç tehdidiyle karşı karşıya bulunduğu belirtildi. Filistinlilerin kendi topraklarında ekonomik kriz ve koronavirüs salgını ile mücadele ederken bir yandan da hukuksuz işgale karşı direndiği hatırlatılan açıklamada, “Uluslararası hukukta, işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm Yahudi yerleşim birimleri gayrimeşru kabul ediliyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs’te 13, Batı Şeria’da ise 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerleşim birimlerinde 650 binden fazla Yahudi yerleşimci yaşıyor. İsrail’in sistemli işgal politikası sonucunda Doğu Kudüs’ün % 35’i zorla istimlak edilmiş ve sadece % 13’ünde Filistin yerleşimine müsaade edilmektedir. % 20 oranında olan yeşil alan ise Siyonistlerin elinde ve kontrolünde bulunmaktadır” denildi.

KÜRESEL BİR MÜCADELE YÜRÜTÜLMELİ

Birçok STK’nın katılımıyla düzenlenen basın açıklamasında Filistin mücadelesi bağlamında küresel bir mücadele yürütülmesi gerektiği dile getirildi. Açıklamada, “Birleşmiş Milletler, UNESCO ve İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde yürütülen süreçlere ilave olarak tüm insanlar ve uluslararası kurumlar birlikte hareket ederek Siyonistlerin oldubittilerini önleyecek girişimleri artırmalıdır. Bugün burada ve tüm Türkiye’de Kudüs dostları ile birlikte İsrail’in hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Tüm dünyadaki insanları, uluslararası mekanizmaları ve adaleti ve hukuku savunan herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı bu işgal adımlarını durdurmaya çağırıyoruz. Kudüs özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş