metrika yandex
  • $32.01
  • 34.77
  • GA17200

Haberler / Ekonomi

Karadeniz gazı karaya ulaştı: Konut doğalgazı 1 ay ücretsiz! 12 ay boyunca indirim uygulanacak

21.04.2023

Karadeniz'de bulunan 710 milyar metreküplük gazın karaya ulaşması tamamlandı. Törende iki farklı müjde açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Evlerin mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğal gazı 1 yıl süreyle ücretsiz veriyoruz. Aylık 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su için doğal gazın bedeli 1 yıl boyunca faturalardan düşülecektir. Ayrıca 1 ay boyunca Türkiye'nin tamamındaki konutların doğal gaz tüketiminden ücret almayacağız" dedi.

TÜRKİYE'NİN BİR KARAR VERMESİ GEREKİYORDU

Karadeniz gazı karaya ulaştığı törende kürsüye ilk olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez çıktı. Dönmez, şunları söyledi: "Daha önce Karadeniz'de yabancı şirketlerle birçok sondaj yapmıştık. Ancak hiçbirinde neticeye varamadık. Türkiye'nin bir karar vermesi gerekiyordu. Ya bu şekilde devam edecektik ya da kendi teknolojimizle yola devam edecektir. İkincisini seçtik."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "İlk fazda günlük 10 milyon metreküp gaz üretilecek. Keşfimiz, tüm konutların 35 yıllık doğal gaz ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahip" dedi.

ERDOĞAN: ENERJİ BAĞIMSIZLIĞIMIZ YOLUNDA TARİHİ BİR ADIM

Dönmez'in ardından sahneye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz gazının devreye alınmasının Türkiye’nin enerji bağımsızlığında tarihi bir adım olduğunu belirterek doğal gazda iki müjdeyi açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mutfaklarda ve sıcak tüketiminde kullanılan doğal gazın 1 yıl süreyle ücretsiz olacağını söyledi. Erdoğan, ayrıca ülke genelinde tüm konutlarda 1 ay boyunca tüm doğal gaz kullanımının ücretsiz olacağını belirtti.

MUTFAK VE SICAK SU KULLANIMINDA DOĞAL GAZ BEDELİ ALINMAYACAK

Erdoğan, "Birinci müjdemizi açıklıyorum: Vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğal gazı 1 yıl süreyle ücretsiz veriyoruz. Aylık 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su için doğal gazın bedeli 1 yıl boyunca faturalardan düşülecektir. Bu aynı zamanda önümüzün yaz olduğunu dikkate alırsak pek çok hanenin neredeyse hiç doğal gaz faturası ödemeyeceği anlamına geliyor. Emeklisinden öğrencisine ücretsiz doğal gaz kullanımının önemli katkı yapacağına inanıyorum. Seçimlerden sonraki dönemde bunun benim vatandaşıma yansıması çok daha farklı olumlu şekilde tecelli edecektir. Aylık mutfak, sıcak su tüketimini karşılayacak bedava doğal gazınız hayırlı olsun." dedi.

KONUT DOĞALGAZI 1 AY BOYUNCA TAMAMEN ÜCRETSİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi de ikinci müjdemizi açıklıyorum: 1 ay boyunca Türkiye'nin tamamındaki konutların doğal gaz tüketiminden ücret almayacağız. Isınma dahil doğal gaz tüketiminin tamamını 1 yıl süreyle ücretsiz yapıyoruz. Yeni başlatacağımız çalışmalarla milletimizin karşısına daha pek çok müjdeyle çıkacağız. Ülkemize eser kazandırma yolunda durmayacağız. Milletimize hizmet etme yolunda durmayacağız. Türkiye Yüzyılı inşasının yolunda durmayacağız. 21 yılda ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma altyapısını Türkiye Yüzyılı'yla taçlandıracağız." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş