metrika yandex

ZAMANIMIZIN EN GÜÇLÜ VAİZİ

Ömer Faruk Altuntaş

12.09.2020

Hollwood’tur!

Yanlış okumadınız hollywood’tur.

Fransa’da yaşayan birisi olarak Macron’u, Tayyip Erdoğan’ı ve sıcak gündemi konuşabilirdim. Bayağı eğlenceli ve bol okurlu bir yazı da olabilirdi ama bu olaylar yalnızca buz dağının görünen kısmı…

İyi vaiz toplumu sözleriyle sürükleyen, aklını kullanmasını engelleyip yalnızca sunduklarıyla yetindiren ve mutlu kılan vaizdir. Hollywood’un sürükleyici filmlerine ne kadar benziyor değil mi?

İyi vaiz öyle bir olay örgüsü sunar ki tıpkı damla damla zehiri katıp yemek yedirdiğiniz kişiyi usul usul öldürdüğünüz gibi kişinin zihnini öldürür. Oysa insanı insan yapan düşünme ameliyesidir. O’nun için düşünme yorar, beli büker, saçı ağartır.

İyi vaiz ise zihninizi yormaz, her şeyi sizin adınıza düşünür, her problemi sizin adınıza çözer ve size yalnızca kalan “itaat”tir.

İslam toplumu yıllardır “iyi vaizler” tarafından terbiye ediliyor, eğitiliyor ve muti kullar haline getiriliyor.

İyi vaizler tarafından yetiştirilen bu toplulukların zamane vaizi Hollywood tarafından yönetilip, yönlendirilmesi iyi birer kapitalist kul olarak yetiştirilmesi anormal olmasa gerek.

Peki peygamber “vaiz” mi idi?

Tabii ki hayır!

Peygamber usvetul hasene idi.

Ne demek “usvetul hasene”? En güzel örnek!

Nasıl en güzel örnek? Laflarıyla, sözleri ya da nutuklarıyla değil yaptıklarıyla en güzel örnekti…

Bizim vaizler nedir peki?

“Ele verir talkını kendi yutar salkımı”

Eğer önümüzde yürüyen, fetvalar yağdıran “vaizlerimiz” ahlaklı ve usvetul hasene olsalardı bugün bu toplum düşünme ameliyesini öğrenmiş, peygamberi gerektiğinde sorgulayan sahabeler gibi liderlerini, şeyhlerini, hocalarını, parti liderlerini, yöneticilerini sorgularlardı.

Beğenmediğimiz “gavurları”  maddi olarak bize üstün kılan daha uzun süre de üstün kılacak şey budur; sorgulayan eleştirel düşünen topluluklar yetiştirmeleridir. Şüphesiz, sömürdükleri toplulukları böyle yetiştirmiyorlar ama kendi toplumlarını, Hollywood örneğinde olduğu gibi sömürünün devamı için pamuk şeker satan usta vaizler olarak yetiştiriyorlar.

Bizim vaizler ve Hollywood bizi sömürüyor Peygamberin “usvetul hasene”si ise buna itiraz için 1400 yıl ötesinden Kur’an ile bizi çağrı yapıyor.

Bugün Müslümanların en üstün ameli kavga etmeden, tekfir etmeden, fitneci ilan etmeden “eleştirel düşünce” amelidir. Kur’an’ın vaat ettiği toplumu inşa etmenin başka yolu yoktur. LA İLAHE diye itiraz etmeyen bir topluluğun medeniyet kurması imkânsızdır!

Allah’tan emin olan Allah’a emanet olsun.

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş