metrika yandex

Yazıklar olsun size! İftira Atanlara!

Mehmet Gümüş

15.06.2019

 

Nisâ, 112. Ayet: Kim bir hata işler veya bir günah kazanır da sonra onu bir suçsuzun üzerine atarsa, şüphesiz iftira etmiş, apaçık bir günah yüklenmiş olur.

Ahzâb, 58. Ayet: Mü'min erkekleri ve mü'min kadınları işlemedikleri şeyler yüzünden incitenler, bir iftira ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir.


Hani Hz. Yusufa yapmadığı bir şeyden dolayi iftira atmışlardı! Ve Yusuf, beni açığa çıkartacak olan rabbimdir diyerek Allaha sığınmıştı! Bir iftiradan dolayı yıllarca zindanda kalmış ve Rabbi ona kimsenin ulaşamayacağı bir makam olan makamı,  Mısırın HÜKÜMDARI yapmıştı. 

Eger doğru işler yapmış ve sizden menfaatlenemeyenler tarafından iftiraya uğramış iseniz, Rabbinize sığının! Asla isyan etmeden, size iftira atanlar gibi olmadan, onlara karşı Allahtan hidayet dileyin. 

Cağımızın, yaşadığımız zaman diliminde teknoloji hastaligi olan sosyal medya yalanları ile, insanlar malesef gördükleri paylaşımların aslını öğrenmeden gerçekliğini öğrenmeden paylaşarak konunun muhatabı olan kişilere aleni bir şekilde IFTIRA atıyorlar. Iftira atmakla kalmayıp hakaret ediyorlar. Halbuki attıkları iftira ne kötü bir şey. Olayın gerçeğini öğrendiklerinde de uydurdukları yalana kendileri de inandığı için kabul etmeyip üzerine suç isnad ediyorlar. 

Olay öyle bir duruma geliyor ki! üzerine iftira atılan kişi kendisini ne ispat ediyor nede üzerine atılan ifitaranin iftira olduğunu kimseye anlatabiliyor. Çünkü, atılan iftirayı hem tv ler hem siyasiler hemde yöneticiler destekliyor veya kendileri isnad ediyor! Bu çok çirkin bir durum, alçakça bir durum. Hiçmi Allahtan korkmuyorsunuz! Bir gün önce attığınız iftirayı bir gün sonra hiç konuşmamış gibi nasıl davranabiliyirsunuz? Eğer ahirete inanıyorsanız, gerçekten sizler için çok çetin bir hesap olduğunu unutmayın. 

Hiçbir zaman insan onurunun, insan şerefinin bu kadar ayaklar altına alındığı bir dönem yaşamadık neredeyse. Menfaat ve çıkar, makam ve mevki uğruna tabiri caiz ise şeytanın bile aklına gelmeyecek şeyleri karşısındakine isnad etmek ne kadar insâni ve ne kadar vicdanî? Şunu unutmamak lazım, her mevki ve makam geçici! Birgün yaptıklarıyla baş başa kalabiliyor insan. O gün geldiğinde de pişmanlık fayda vermiyor. 

Günümüz yöneticileri basta olmak üzere bütün toplum, birbirine karşı üstünlük sağlamak adına aşağılayıcı küçük düşürücü sözler sarf etmekten hicap duymaz olup hunharca İFTİRA atabilir hale geldi. Yazık çok yazık. Bu toplumu ne hale getirdiniz. 

Günümüz cemaatleri önderleri din öğreticileri de, kalkıp bunlara uyarıcı sözler etmez hale geldi. Hadi makam ve mevki peşinde olanlar bunları yapıyor. Peki, Size ne olduda susar hale geldiniz. Siz hangi menfaatlerin peşindesiniz? Bildiğiniz bir konu hakkında şahitlik ve hakemlik yapmıyor ve susuyorsanız sizin için de Allah'ın ayetlerinde söylediği sözler var. 

RABBİM İFTİRACININ İFTİRASINDAN, KINAYANIN KINAYICISINDAN SANA SIĞINIRIZ.

Hucurât, 12. Ayet: Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş