metrika yandex

Sokak Köpekleri

25.04.2020
Derviş ARGUN

Esasen bu haftaki yazımı, Bilim Kurulu ve Sağlık Çalışanlarının onca çabası ve unutmayın "ölüm var" çağrısını yok sayıp, sosyal mesafe, yaş sınırı ve kalabalık ortam oluşturmama kuralını hiçe sayarak Anıtkabir'de omuz omuza ve sıra sıra dizilen beylere ayırmıştım.

Yazılı ve sözlü hukuk kurallarına göre, onların tamamı yasak ihlalinden, kimisi yaş sınırına riayet etmediklerinden ve fakat tümü Korona riskinden dolayı en yakın KYK yurdunda karantina altına alınmaları gerekmektedir diyecektim. Ama aşağıdaki olay, ülkemin geleceği bir fidanın toprağa düşmesi olup ve bana göre yukarıdakinden çok daha önemli olunca yazımın konusunu değiştirdim.

14 Nisan'da Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde sokakta oynayan 2 ile 13 yaş arası altı çocuğa üç sokak köpeği saldırmıştı. Çocuklardan üçünün durumu ağırdı. Eğer haber doğruysa bu üç çocuktan birisi bu yazının yazıldığı saatlerde vefat etmiş. Belediye üç saldırgan köpekten ikisini yakalamış, birisini de arıyormuş. Şaka gibi. Ama gerçek. İlk mi? Hayır. Geçmişte sayısız kez yaşanmış bir olayın dejavusu o kadar.

Bu sorun sadece Viranşehir sorunu mu? Kocaman bir hayır da buna. Tüm Türkiye'nin hatta kırsaldan çok kentlerin sorunu. Kentleri hem de ana caddeleri işgal eden sahipsiz köpekler, sahipli çocukları parçaladığında, çocuk sahipsiz, köpek sahipli hale geliyor ve nasıl oluyorsa tüm yetkilileri sus pus ettiren bir lobi ortaya çıkıyor ve çocuğunu kaybeden ana, acısıyla baş başa kalırken, çocuğu parçalayan köpek, bu lobi marifetiyle devlet korumasına alınıyor. Bu da şaka gibi ama değil. Gerçek. Hem de eksik bile.

Bana sorarsanız, yeryüzünün tüm köpeklerini üst üste koysanız, Viranşehir'de ölen çocuğun tırnağı etmez. Bu, her köpek öldürülsün demek değil. Bunu söylemeye her şeyden önce dinim izin vermez. Ama tasması olmayan, sahibi bulunmayan, yakasına yapışıp saldırganlığının muhatabı olacak bir ip tutanı bulunmayan köpekler de sokaklarda olamaz. Olmamalı. Köpeği sevmenin köpek severler tarafından ödenecek bir bedeli olmalı. Şehrin en işlek caddelerinden en kuytu sokaklarına kadar başı boş dolaşmasına izin veren yetkililer de, katliama çanak tutmaktan yargılanmalı. Onların bu davranışının güya müsebbibi olan sözde hayvan severler de, tümünün değeri ölen çocuğun tırnağı bile etmeyen bu köpekler için yaptıkları lobi, kurdukları baskının hesabını vermeli.

Siz hiç, omzunda kaleşinkof marka silahı, ayağında mekap marka ayakkabısıyla bir teröristin, işlek caddelerimizde, kuytu sokaklarımızda gezmesine, devletin kolluk güçlerinin, "dur bakalım birisine zarar versin de ondan sonra icabına bakarız" diyerek izin vereceğini düşünebiliyor musunuz? Aynı şey mi? Evet hem de bire bir. Hatta köpek metaforu daha ağır.

Ne zaman, kime ve hangi şartlarda saldıracağı belli olmayan onarlı, yirmişerli gruplar halinde dolaşan binlerce köpek, İstanbul, Ankara dahil tüm ülkeye dağılmış, caddeleri, sokakları işgal etmiş durumda. Ve maalesef bu köpekler, üzerine hırka örüp giydirdiğiniz, yelek ve papyon takıp gezdirdiğiniz fino cinsi köpekler değil. Neredeyse her biri ortalama bir çocuk boyunda, ortalama bir adam ağırlığında ve sahipsiz.

Halkına hizmet etmesi gereken belediyeler ve tebaasına sahip çıkması gereken devlet, lobisiz çocukların , lobili köpekler eliyle katledilmesine "hayvan severlik" saçmalığı yüzünden seyirci kalıyor. Seyirci kalıyor, çünkü bu ilk ölüm, ilk katliam değil. Basına yansıyanı var, yansımayanı var. Ürettikleri korku zaten hiç konuşulmuyor bile. Ama yakın tarihte Kayseri'de ölümlü bir saldırı yaşanmışken önlem alınmıyor ve bu gün de Viranşehir'de bir saldırı oluyorsa, yarın da Konya'da benzer bir saldırı olacak demektir. Bunun adı, seyretmektir.

Evet. Kabul edelim sahipsiz ve vahşi sokak köpekleri bu ülkenin bir gerçeği. Ve yine kabul edelim ki, hayvan sever olduğu iddiasındaki insanlar, çocuk parçalama kabiliyetine sahip köpeklerle, papyon takıp gezdirdikleri fino'ların aynı haklara sahip olmasını istiyorlar. Süreç sonunda kimse, Viranşehir'li çocuğun hakkını ya da anasının acısını konuşmuyor. TV'ler ve basında, daha çok da sosyal medyada bir çuval lüzumsuz laf arasında taze bir can toprağa, dev bir acı da yaralı bir ananın bağrına gömülüyor.

Belediyelerin kayıtsız kaldığı, hükümetin duyarsız davrandığı bu sorunu, vatandaş kendisi çözmeye kalkınca da başına hem hukuki, hem de lobi kaynaklı hangi sosyal ve siyasal baskıların geldiğini anlatmaya gerek yok. Yaşanmışlara bakmamız yeterli. Ama bu böyle olmaz, olmamalı. Sokakta sahipsiz köpek olmaz, olamaz. Şahıs değilse belediye, o da ilgisizse devlet o köpeğe sahip çıkmak zorundadır. Çıkmıyorsa ve sahipsiz sokak köpeklerinin işlek caddeler, ıssız sokaklarda dolaşmasına izin veriyorsa, Viranşehir'li ananın karşısına çıkıp, becerip de bir bedel biçebiliyorlarsa, o çocuğun bedelini ödemek zorundalar.

Kimsenin çocuğu, sokak köpekleri fantezisine sahip bir grubun oyuncağı değildir! Caddelerde ve sokaklarda , boynunda tasması, yanında sahibi olmayan köpek bulunamaz. Varsa bile o köpeklerin yeri, şehrin dışına kurulmuş "köpek barınaklarıdır" o kadar. Her şeyden ve herkesten önce buna devlet müsaade etmemelidir.

Yorum Ekle
Yorumlar (7)
Necmi Yıldız

15.05.2020

Ben de bu sokak hayvanları hakkında birşeyler yazayım diye yorumları okurken, bir de gördüm ki, firaseti kuvvetli birisi \"Her yer köpeklerle dolu!\" demiş. Ben de yorum yazmaktan baz geçtim. Nasıl olsa \"her yer köpek dolu\" ise, benim yapacağım yorumu kimse okumayacak, ben de vazgeçtim.
Köpeksiz Sokaklar İstiyoruz

29.04.2020

Elinize sağlık. Emeklilik yaşında Avrupa Avrupa, köpekler konusunda Hindistanı örnek alıyoruz. Bir kaç bin it sever vs milyonlarca sesini duyuramayan insan var. Belediyeler hayvancılarla mamacılarla ele ele verip kentlerin içine ettiler. Köpeğe vurmak yasak, parçalanıp ölmek normal karşılanmaya başlandı. Bu böyle gitmez, gitmemeli. Avrupalılar gibi medeniyet yolunda atılacak ilk şey, sigara yasağı gibi bununda çözümlenmesi, referandum yapılsın bakalım görelim kaç kişi sokakta köpek stiyor. Saygılarımla.
Bilal Yardımcı

26.04.2020

Sokak köpeklerinin saldırıp yaraladığı öldürdüğü insanların sayısı her geçen gün artıyor. Maalesef sadece Türkiye\'de değil dünyada insanlarla şimdilik eşit haklara ilerde ise ki bunun Alt yapısını oluşturmuş durumdalar insanlardan daha üstün haklara kavuşmaları için hayvansever dernekleri hükümetler üzerinde her vesile ile baskı oluşturmaya devam etmektedirler. İnsana önem vermeyen bu anlayış kedi ve köpekleri vs. hukukun Merkezi haline getirmeye çalışmaktadırlar. İnsan ahseni tagvim üzere yaratılmış yeryüzünün Halife\'si kılınmıştır. Yeryüzünün bütün hayvanlarını toplasanız bir insan etmez. Bu ilahi yasadır. İnsanların bir biri ile olan ilişkileri çatışmaları kötülükleri ayrı bir bahistir. Şimdi köpeklerin katlettiği veya yaraladığı bir çocuğun annesi veya babası olmak istermisiniz? Ya da köpeklerin katlettiği birinin kocası veya karısı veya yakını veya kendisi olmak istermisiniz? Sorunun cevabı tercihiniz olacaktır. Evet insan olarak hiçbir canlının azap çekmesini veya öldürülmesini istemeyiz. Ama herşey bir ölçüye göredir. Bir şeyin aşırısı daima zararlıdır. Devletler bu baskılara boyun eğmeden insanları önceleyen kararlar almak zorundadır. Derviş beyi tebrik ediyorum.
Mimar mimar

25.04.2020

Dünya üzerinde gelişmiş, çağdaş diyebileceğimiz bir ülke yoktur ki, sokaklarında başıboş köpek sürüleri dolaşsın, 6 yaşında bir çocuk ölsün ve bu olaydan cezalandırılacak bir şahıs bulunmasın. Bogota belediye başkanı der ki, \"bir şehrin gelişmişliği, küçük bir çocuğun üç tekerli bisikletiyle o şehrin ne kadarında gezebildiği ile orantılıdır\" bizde maalesef çocuklar bırakınız şehirleri, evlerinin bahçesinde bile güvende değiller. Bu da uygarlık yarışında ülkemizin ne konumda olduğunu acı bir şekilde yüzümüze vuruyor.
İzzet Küçük

25.04.2020

Görüşkerinize katılıyorum.Tedbir almak , tedbirli olmak lazım köpek bu ne yapacağı belli olmaz. Her taraf köpek dolu !!!
İzzet Küçük

25.04.2020

Her taraf köpek dolu !!!
Muhsin Ganioğlu

25.04.2020

Değerli Derviş bey Sokak köpekleri konusunda görüşlerinize katılıyorum. Gül de diken de dalında güzeldir. Dikenleri güzel diye sokağa atarsak ayağımıza batar. Esasen köpekler insanları ve onların mülklerini vaki düşmana karşı korumak amacıyla yaratılmış varlıklardır. Bu amacın ötesinde bu hayvanları kullanmak hikmetlice iş ve eylem de olmadığı gibi o hayvanlara da ayrıca zulmedilmesi anlamına gelir. Doğada ve/veya açık alanda yaşaması gereken hayvanların evlerin içinde beslenmesi bilmediğimiz virüslerin şehirlerde ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Devlet yetkililerinin derhal tedbir alması gerekir.