metrika yandex

SİYASETCİ VE GAZETECİLERE SALDIRILAR ÜZERİNE

Orhan GÖKTAŞ

17.01.2021

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu ve KRT TV programcısı Afşin Hatipoğlu 15.01.2021 tarihinde Ankara'da ayrı ayrı saldırıya uğradılar.

Siyasetçi ve gazetecilere saldıran grubun aynı kişiler olduğu, saldırı sebebinin ise siyasi bir parti ve liderine yönelik söz ve yorumları olduğuna dair iddialar yoğun bir şekilde yazılıp çizildi.

Bu iddialar söz konusu siyasi parti tarafından doğrulanıyorsa ve “iyi oldu”, “hak ettiler” “siz bizim liderimiz hakkında konuşursanız sopayı yersiniz” gibi yaklaşımla karşılanıyorsa durum çok vahim.

Bu durumda savcılıklar bu parti hakkında derhal harekete geçmeli şiddete azmettirici tutumundan dolayı soruşturma açmalı ve kanunların ön gördüğü en ağır şekilde cezalandırmalıdır.

Yok eğer söz konusu siyasi parti bu saldırıları doğru bulmuyor ve onaylamıyorsa, kurumsal olarak saldırıları “ama”sız ve çok net bir biçimde kınamalı, en üst düzeyden saldırıya uğrayanlara geçmiş olsun ziyaretinde bulunmalıdır ki şiddeti teşvik edici ve cesaretlendirici bir pozisyona düşmesin.

Bu saldırılar Cumhurbaşkanı yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın da vurguladığı gibi  Türkiye’nin birlik ve beraberliğini hedef alan saldırılardır.

Meşru zeminlerde fikir beyan edenlere, siyaset ve gazetecilik yapanlara şiddet uygulandığı ve bu şiddettin cezasızlıkla ödüllendirildiği bir toplumda illegal yapıların zemin bulması kaçınılmazdır.

Devletin ilgili kurumları bu saldırıları yapan ve azmettirenleri zaman kaybetmeden bulup adalet önüne çıkartmalıdır.

Medeni ve hukukun işlediği bir toplumda şiddet hiç bir şekilde ve sebebi ne olursa olsun tasvip edilemez.

Vesselam…

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş