metrika yandex

Atatürk'e Hakaret ve İfade Özgürlüğü

04.04.2020
Orhan GÖKTAŞ

Son zamanlarda insanların ifade ettiği düşüncelerden dolayı devlet memurluğundan ihraç edildiğini, açığa alındığını veya haklarında dava açıldığını okuyoruz medyadan.
 
Bunun en çok Atatürk’ü koruma kanunu, Cumhurbaşkanına hakaret veya halkı kin ve nefrete teşvik gibi nedenlerle yapıldığı yazılıyor.
 
Açıkça ifade edeyim ki hiç kimsenin hiç kimseye hakareti tasvip edilemez. Sebep ne olursa olsun hakaretin mazereti olmaz, olamaz. 
 
Atatürk’e, Cumhurbaşkanına, inanç ve kutsala veya herhangi bir kişi veya değere hakaret cezasız bırakılmamalıdır.
 
Aynı şekilde hiç kimse hiç kimsenin düşüncesini, inancını veya ideolojisini kabul etmeye mecbur tutulamaz, zorlanamaz. Bu durum kanunla, devlet zoruyla veya başka bir şekilde dayatılamaz.
 
Herkes düşüncesinde, ideolojisinde ve inancında özgürdür. Özgür bırakılmalıdır.
 
İnsanlar düşüncelerini birilerine göre zararlı, tehlikeli, kabul edilemez dahi olsa ifade etmekte özgürdür. İfade özgürlüğü temel insan haklarından biridir.
 
Bu hak; İslam hukukunda, uluslarası sözleşmelerde, Anayasa ve yasalarımızda tanınmıştır.
 
Bir düşünce ifade edilirken sert bir dil kullanılmış, suçlayıcı ve kamu otoriteleri açısından rahatsız edici olabilir. 
 
İfade özgürlüğü sadece devlet ve toplum tarafından kabul gören veya zararsız ya da ilgisiz kabul edilen bilgi ve fikirler için değil incitici, şoke edici ya da endişelendirici bilgi ve düşünceler için de geçerlidir.
 
Bu bağlamda hakaret ve ifade özgürlüğü bir birinden ayrıştırılmalıdır. Eleştiri ve muhalefet hakaret olarak kabul edilmemelidir. 
 
Unutulmamalıdır ki farklı fikirlerin özgürce ifade edilmediği ve tartışılmadığı bir toplumdan yeni ve orijinal fikirler çıkmaz. 
Özetle;
 
Hakaret kabul edilemez. Ancak ifade özgürlüğü bir haktır ve korunmalıdır.
 
Kimseyi rahatsız etmeyen bir ifadenin korunmaya ihtiyacı da yoktur zaten.
 
Vesselam...
Yorum Ekle
Yorumlar (8)
Mehmet Salih | 06.04.2020 13:52
Düşünce Özgürlüğü yoksa, adalet de yoktur... Adalet yoksa tuz kokmuş demektir
Ali Ataş | 05.04.2020 18:40
Düşünce özgürlüğü olmayan ülkelerde insanlar devletten korkar bu da toplumu köleleştirir esir ruhlu insanlardan oluşan toplum atılım yapamaz üretemez topyekün çöküş meydana gelir herkes aklını başına almalı ve topyekûn her yerde her alanda tam özgür ve hür ülke olmak için elini taşın altına koymalı güzel bir yazı olmuş teşekkürler hocam
Fevzi zengin | 05.04.2020 14:27
İnsanlar \'\'neden?\'\' ve \'\'niçin?\'\' sorularını soracaklar diye çağdaş düzenlerin ödleri kopmaktadır. Bu yüzden insanın düşünce ve duygularını yönlendirmek için, iletişim araçlarıyla ve eğitim yoluyla bunca gayret sarfetmektedirler. Sömürü çarklarını döndürmek için müziği, sporu ve hatta finin bizzat kendisini bir \'\'uyuşturucu\'\' olarak nasıl kullandıklarının örneklerini görüyoruz.kutsalın varsa başkaların kutsalına hakaret etmiyeceksin ki oda senin kutsalina küfretmesin.
Yüksel MERT | 05.04.2020 11:35
Güzel tespitler KATILIYORUM. İmza atıyorum. TEŞEKKÜRLER
Suzan Özdemir | 05.04.2020 01:05
Düşündüğünü ifade eden bir toplum olmalıyız.Sınırlandırılmak toplum gelişme -sini engeller.Yeni fikirleri kör eder.15 temmuz dan bu yana sanki toplumun beyni durdu.Düşünen , fikir sahibi herkes dikkate alınmalı diye düşünüyorum.
Ali aras | 04.04.2020 22:00
Ifade özgürlüğü var ama ifade ettikten sonra olacakları garanti edemem diyor (uganda ))diktatörü çok güzel bir konuya değinmişsiniz orhan hocam tessekkurler
Ali aras | 04.04.2020 18:56
Ifade özgürlüğü var ama ifade ettikten sonra olacakları garanti edemem diyor (uganda ))diktatörü çok güzel bir konuya değinmişsiniz orhan hocam tessekkurler
Onay Gür | 04.04.2020 18:31
Katılıyorum hocam, saygı sınırlarında hakarete varmayan eleştiriler mutlak olmalı ancak maalesef bugünlerde Atatürk\'ün arkasına sığınan Marksist, kominist ataist kişi ve guruplar milletin manevi değerlerine saldırıyor, hakaret ediyor.