metrika yandex

FAİZ HARAM MI?

Ömer Faruk Altuntaş

08.01.2021

Parayı kontrol edemeyen bir medeniyet faizin helal (doğru) ya da haram (yanlış) olduğunu nasıl belirleyebilir ki?

Kur’an’a iman ettim demekle bu mesele çözülebilir mi?

İslam’ın bilginleri kağıt parayı anlayamamışken, batı dijital paraya geçmek üzere. Peki piyasayı, ekonomiyi, üniversiteleri toplamda “bilgiyi” kontrol eden bir medeniyet karşısında, Müslümanların alternatif olması ve galibiyeti mümkün mü?

Müslümanlar batının komplolarını müthiş fark ederken (!) gerçekte, bilgi üretimindeki acziyetlerini mi itiraf ediyorlar?

Öyle ya!

Her şeyi batı tezgâhlıyorsa bu aynı zamanda Müslümanların bir şey üretmediğinin tersinden ifadesidir. Onlar bu komplolar için yüzyıllık plan yapıyorsa bizim hiç plan yapmadığımızın itirafı değil midir?

İslam hayatı inşa ederken bütün kurumsal yapısını Medine’de yapılandırmıştır. Bunun temel bir sebebi var, bütününü kontrol edemediğiniz toplumu organize edemezsiniz. Dolayısıyla kurmuş olduğunuz kurumlar lafta kalır, işlerlik kazanmaz. Bunun için de toplumu kontrol eden temel yaşam felsefesi Mekke’de inşa edilmiştir.

Öyleyse soru şu; bugün bu inşanın rehberi elimizde, neden Kur’an’a dayalı yeni bir yaşam felsefesi ve O’nun üzerine kendi kurumlarımızı inşa edemiyoruz?
Cevap: az namaz kılıyoruz, az oruç tutuyoruz, çok harama bakıyoruz, haram yiyoruz.

Bu cevap doğru bir cevap mı? Doğru ama çok eksik ne yazık ki! Kur’an’ın ayetleri, bilginin toplum inşasındaki merkezi konumuna işaret etmek için, oku! Emri ile başlamıştır. Bugün Müslümanlar bilgi üretmiyorlar/üretemiyorlar.

Bilgi üretecek kurumsal yapıdan yoksunlar. Bilgi üretenler ya taklit ediyor ya da “eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı” hesabı eskide keramet arıyorlar. Bunun tek sebebi de sorgulayan aklı kaybetmiş olmamızdır.

Sorgulayıcı aklı, saltanat ve onun güdümündeki alimler (!) sayesinde ümmet yüzyıllardır unutmuş durumda. Çünkü sorgulamak; darağacının yolunu görmek, yaftalanmak,Ebu Hanife gibi mücadelesinden şüphe duyulmayacak bir alimlerin tekfir edilip ölüme gönderilmesi ile sonuçlamıştır.

Oysa her ilmi bulgu bir soru ile başlar.

Bugün dünyada 24 saatte üretilen bilgi insanlığın 2000 yıl boyunca ürettiği bilgiye eşdeğer. Peki Müslümanlar bu bilginin ne kadarını üretiyor. Üzerinden kavga ettiğimiz sosyal medya bile bizim ürettiğimiz bilgi ile inşa edilmemiş, diğerlerini saymıyorum bile…

Çocuklarımıza artık bir şey öğretmeyi bırakın, onları batılı felsefenin ürettiği eğitim araçlarına teslim etmiş durumdayız. Onların yaptığı oyunlarla; acımayı, nefreti, aşkı, kazanmayı, kaybetmeyi öğreniyorlar. Onların yaptığı filmlerle duygulanıp, onların öğrettiği şekilde seviniyorlar. Evliliklerinde onların yaptığı gibi müstakbel gelin adayına “tek taş” sunuyorlar. Evlilik tekliflerini onların yaptığı gibi şatafatlı yapmaya çalışıyor, müstakbel eşlerini sosyal medyadan buluyorlar.

Televizyon’da konuşan hocaya soruyorlar; “hocam! Maaşımı faizli bankadan alırsam kazancım haram olur mu?”

Hadi buyurun bakalım kolaysa siz cevap verin.

Allah’tan emin olan Allah’a emanet olsun!

Yorum Ekle
Yorumlar (3)
Hayri Yıldırım | 23.03.2021 17:45
Yerinde ve anlaşılır bir dil kullanılmış
Hasan Basri Ozkat | 10.01.2021 01:58
Uzerinde cokca dusunulmesı gereken tespitlerın oldugu kısa ama anlamlı bır yazı olmus. Tesekkurler
Osman selvi | 09.01.2021 08:08
Paranın ve malın ne olduğunu syıt edemeyen faiz üzerine hüküm vermemeli