metrika yandex

Mızmızlanmayı bırak, işin ucundan tut

11.06.2019
Osman KAYAER

Gün geçmiyor ki köşe yazarlarından biri, toplumdaki kötü gidişattan, ahlaki yozlaşmadan, cinsel sapkınlıkların yaygınlaşmasından, ailenin yok oluşundan ve şiddetin artmasından söz eden yazılar yazmasın. Bu yazılar, gidişatın kötüye doğru olduğunu düşünen kişiler tarafından sağa sola yayılıyor. Müslümanca hayat sürmek isteyen insanlar arasında bir mızmızlanmadır gidiyor.

Ma’ruf’un (iyilik/takva/ıslah/islam)  ve Münker’in (kötülük/fücur/ifsad/küfür) aynı anda bulunması insanı diri tutar. Yeryüzünde “Eşref-i Mahlukat” olarak yaratılan son canlı insan, bünyesinde hem “Takva”yı (iyiliği) ve hem de “Fücur”u (kötülüğü) aynı anda taşıyan bir varlıktır olarak tasarlanmıştır. Bu onun ayırt edici özelliğidir.

İnsan vücudunun steril bir ortamda yaşaması nasıl vücudu dayanıksız hale getiriyorsa, sadece Ma’ruf’un bulunduğu bir çevrede yaşamak da insanı öylece zayıf hale getirir. Münker’in varlığı, Ma’ruf’un diri kalmasına yardımcı olur. Size garip gelecek ama Firavun’un varlığı, Musa’nın işini kolaylaştırmıştır. Bu yüzden Münker yaygınlaşıyor diye sızlanıp durmanın kimseye bir faydası yoktur. Maruf’tan yana olduğunu düşünen herkes, bir gayret ve çaba içerisinde olmalıdır ki bu azmi ve direnci ona zaten Münker’in varlığı armağan edecektir.

İslam’ın temel prensiplerinden birisi de “Emr-i bi’l-ma’ruf nehy-i an’il-münker”dir. Hz Peygamber “Sizden birisi bir kötülük gördüğünde onu eliyle düzeltsin. Buna güç getiremiyorsa diliyle düzeltmeye çalışsın. Buna da güç yetiremiyorsa kalbiyle buz etsin” buyuruyor. Ama bizimkiler, emek isteyen bu işi yapmak yerine mızmızlanıp duruyorlar. Sanki on-onbeş sene önce memleket güllük gülistanlıkmış, hiç kötülük yokmuş, toplum İslam’a uyuyormuş da şimdi hızla bundan uzaklaşıyormuş gibi mızmızlanıp duruyorlar.

Daha düne kadar, bu memleket de dindar olduğunu söylemek bile kınanmaya yetiyordu. Başını örtmek, sakal bırakmak, açıktan namaz kılmak, oruçlu olduğunu söylemek yiğitlik isteyen işti. Münker’in İslam’a taktığı en iyi lakap “İrtica” idi, bize de “İrticacı” diyorlardı. Bahse konu kötülükler zaten geçmişte yaygın olarak vardı. Hatta hükümetteydi. Halk, Münker’in zulmünden bıktığı için Islah edici olduğunu düşündüğü insanları iktidara getirdi. Lakin bu durum memleketin bir günde “Gülistan”a dönüştüğünü göstermez, zaten öyle de olmadı.

Münker ile mücadele onu iktidardan düşürmek ile bitmiyor ki. Dikkat ederseniz Münker, muhalefete düştüğünde bile boş durmuyor, bozgunculuğunu sürdürüyor. Hiç bir şey yapamasa Ma’ruf’un rengine bürünerek topluma sirayet etmeye çalışıyor. Siz ne zannediyorsunuz? Ma’ruf iktidara geldiği zaman Mürker ortadan kalkacak, ya da Huntington’un dediği gibi tarihin sonu gelecek, dünya cennete mi dönecek!? Hayır böyle bir şey olmayacak. Maruf ve Münker’in mücadelesi insanoğlunun yeryüzü  macerası bitene kadar devam edecek.

Ey Müslümanlar! Şunu iyi bilin ki İslamı her nesilde yeniden inşa etmek zorundasınız.

Siz inandınız diye çocuklarınızın da emeksizce kendiliğinden sizin yolunuzdan geleceğini zannediyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. İslamı her nesilde yeniden ve yeniden inşa etmek zorundasınız.

Şimdi! Allah'a, peygambere ve ahirete gerçekten inanan herkes, sorumluluğunu üstlensin. Kendinden başlayarak gücünün yettiği kadar Ma’ruf’u yaygınlaştırmak ve Münker’i engellemek için gayret göstersin. Ey arkadaş sana söylüyorum.

Evet, evet sana diyorum. Yahu arkaya bakıp durma, sana diyorum, sana!

Haydi, başta kendi çocukların olmak üzere İslam'ı yeni nesillere öğretmek ve ma’ruf’u onlara aktarmak için kolları sıva.

Bir kurtarıcı bekleme. Çünkü böyle biri gelmeyecek. 

Yorum Ekle
Yorumlar (4)
Şükrü Savaş

16.06.2019

Mızmızlanan için 28 Şubat baskı ve yasak dönemdir, ne yapalım biraraya gelmek yasak, kur'an okumak yasak,başörtüsü yasak- direnmek yerine açmak yada peruk takmak gerek.Çok şey yapacağız ama yasaklar ve baskılar var hiçbirşey yaptırmıyorlar.Şimdi "Efendim dünyevîleştik, herkes mal, mülk, makam peşinde, başörtüsünü yozlaştırdık.(...) Hedefi olmayan gemiye rüzgar yardım etmezmiş.Mızmızın bahanesi bitmez.Kalemine sağlık müthiş bir analiz.
Hatice Altuntaş

12.06.2019

ellerinize sağlık Osman Agbey insan için egitici ve paylasım ıhtıyacını karşılayıcı küçük sohbet grupları maallesef hanımların temizlik ve ikram abartısına kurban gitti onun boşluğunu da internet doldurdu . genç orta ve ileri yaş herkese küçük okuma grupları lazım diye düşünüyorum
Mehmet demir

11.06.2019

bizde bu akıl olduğu sürece daha çok kurtarıcı bekleriz.
Ercan DOĞAN

11.06.2019

çok isabetli ve mükemmel tespitler. Osman abi, yine bilgeliğini konuşturmuşsun. Tebrikler.