metrika yandex

İHTİYAÇLAR SINIRSIZ DEĞİLDİR !

Vedat KAHYALAR

02.07.2021


Zulüm iktisatın tanımıyla başlıyor.

Ahlaksız kapitalizmin, tüketme çılgınlığını teşvik eden iktisat tanımı...

"Sınırsız ihtiyaçların, sınırlı kaynaklarla karşılanması..."

Ne demek "sınırsız ihtiyaç"?

Bir insanın ihtiyaçları sınırsız olabilir mi?

Ne kadar az ihtiyaç hissedersen o kadar mutlusun, o kadar özgürsün.

Genellikle zayıf karakterli, bulunduğu konumdan bir üst basamağa çıkmak için çırpınan, muhteris insanların en kolay düştüğü tuzak bu.

Kredi kullanma, borç alma, haksızca mal edinme arzusu, yolsuzluklar, rüşvet ....

Böyle uzayıp giden bir döngüde mal/eşya çoğalırken, ahlak ,huzur, güven, merhamet azalıyor, dostluklar azalıyor, ilişkiler dejenere oluyor. Tüm kötülükler bu süreçte ortaya çıkabiliyor.

Bu süreçte bol miktarda din ve vatan sömürüsü yapılması sıradan bir olay halini alıyor. Özellikle halkı az eğitimli, islam coğrafyasında.

Böylesi halkı aldatan muhterislerin peşinden yüzbinlerce insan  gidiyor.

Islam coğrafyasının en gelişmiş ülkesi olan Turkiye'de son 20 yılda yaşanan;

Banker faciaları, yapı kooperatitifleri, islami denilen holdingler, çiftlikbank, Jetpa, faizsiz ev alma kurumları, POS tefeciligi, kuyumculara kâr karşılığı altın emanetleri, Ponzi sistemine dayanan network ve en son da kripto para aldatmacaları.

Bunlarin hepsi halkı müslüman olan bizim ülkemizde gerçekleşti.

Milyarlarca dolarlık soygunlar yaşandı gözlerimizin önünde.

Ne dış güçler ne de düşmanlar yaptı bu büyük ihanetleri. Hepsi öz be öz bu ülkenin kifayetsiz muhterisleri.

Oysa her insanın içinde; Şükreden, sabreden, çalışkan, tembel, faydalı, zararlı, sevecen, İtici, güzel, çirkin, cömert, cimri, yardımsever, duyarsız, merhametli, zalim, çevreye duyarlı, yetişkin, çocuk ... sıfatlardan vardır.

Hangisini beslerseniz o büyür. Olumsuz taraflarımızı besleyip büyütmekten yorulmadık mı?

Ne mutlu sonunda kesin kes ölüm olan bu yaşamın farkında olabilenlere, yetinenlere, şükredenlere, sabredenlere.

Sövmekten, aşağılamaktan büyük zevk aldığımız batı medeniyetinden, bu medeniyetin siyasetçisinden, halkından, bilim insanlarından alacağımız dersler yok muydu?

Endüstri disiplini, üretim yeteneği, markalaşma, kaliteli eğitim, adil bölüşüm, güvenilir hukuk, kazandıran ve sağlıklı tarım uygulamaları, doğru ve insana dokunan yatırımlar, zenginliğin halka yayılması...

Haydi dinden bahsetmeyelim de. Batının Iş etiklerini, çevre bilincini, insan haklarına olan duyarlılıklarını, yasalara, bilime saygılarını ve çalışkanlıklarını görmeyelim mi?

Batının; elbette karanlık, sömürgeci, yanlış yanları var ancak biz örnek olarak iyiyi alsak olmaz mı?

Düzelmek, daha mutlu ve huzurlu bir toplum olnak çok zor değil. Bir kaç güçlü yönetenin verecegi adil bölüşüm, üretim odaklı büyüme, nitelikli eğitim ve demokrasi uygulamalarının çok kısa zamanda işe yarayacağını düşünüyorum.

Yanlışların önlenmesinde;  ailelere, eşlere, çocuklara da büyük sorumluluk düşüyor. Ne olur zorlamayın bütçelerinizi, eşinizi, babanızı. Geliri sınırlıyken, sınırsız isteklerde bulunmayın.

Son söz Kuran'dan:

"Sakın zulme meyletmeyin, sonra size ateş dokunur."

Zulüm: Hakkın olmayanı isteme, hırs, adaletsizlik, hakkına razı gelmeme, başkalarına üzüntü verme, israf ve her türlü şükretmeme ile ortaya çıkan -aslında Allah'a isyan - halidir.

Güzelim kolay hayatı, boş hayaller uğruna, geçiçi dünyanın ucuz hırsları için, insanlara zorlastıranların hesabının oldukça çetin geçeceğini adım gibi biliyorum.

Yorum Ekle
Yorumlar (2)
K. Azimoğlu | 28.07.2021 15:13
Yürüyen Kur'an tarifini, Hz. Ayşe, Hz. Nebi için yapmıştı. Hz. Ali nebi değildir, nebinin üstünde de değildir, kendisi ve nesli, tüm ashab ve nesilleri gibi nübüvvet için zorunlu bir kişi de değildir. İslam, Kur'an'la kaimdir, nebi dahi olmayan insanla değil. Ali ekolü nedir, Müslüman olmak bize yetmez mi? Hz. Ali, Allahın son elçisinin kuzeni ve damadı olan çok erdemli bir Müslümandır. Hepsi bu...
Ayhan kalenderoğlu | 03.07.2021 12:20
Allah razı olsun Vedat hocam