metrika yandex

DİYANET, MİLLİ EĞİTİM, SPOR BAKANLIĞI VE YÖK’ÜN EL ELE TEŞVİK ETTİĞİ BİR İLLET; KUMAR

Orhan GÖKTAŞ

12.02.2021

Türkiye’de kumar yasak ancak şans oyunları devlet eliyle oynatılmakta hatta teşvik edilip, yaygınlaştırılmakta reklamı dahi yapılmaktadır.

Bu çelişki her kanuni olanın helal ve ahlaki olmadığı gerçeğini yansıtması bakımından örnek gösterilebilecek bir durumdur.

Kumar’ın hukuken suç, dinen haram, ahlaken de yasak olmasının en önemli sebebi emek sonucu olmamasıdır. Şans oyunları da kumarla aynı niteliktedir ve kumar olarak kabul edilmektedir. Adını veya kanuni niteliğini değiştirmek, vergiye bağlamak, devlet eliyle veya devlet himayesinde yapmak bu gerçeği değiştirmez.

Suçu ve tehlikeyi önleminin en gerçekçi ve kolay yolu suça ve tehlikeye giden yolları kapatmaktır. Kişi suç işledikten sonra veya kaza geçirdikten sonra alacağınız tedbir veya vereceğiniz ceza o suçu veya tehlikeyi önlemez. Asl olan öngörüyle hareket edip, kaza veya suç gerçekleşmeden önlem almaktır.

DİYANET, MİLLİ EĞİTİM, SPOR BAKANLIĞI VE YÖK’ÜN EL ELE TEŞVİK ETTİĞİ BİR İLLET; KUMAR

Devlet toplumun her kesiminde şans oyunlarını teşvik edip, himayesine alıp ve reklamını yapmaktadır. At yarışları, Milli Piyango, Süper Toto, Sayısal Loto, Kazı Kazan, Şans Topu gibi envai çeşit şans oyununu toplumun her kesimine indirgemiş durumda. Online ve mobil uygulamalar yoluyla da oynatılan şans oyunları çocuklar ve gençler arasında da oldukça yaygın.

Kumarın bir toplumu kökünden çürüten bir illet olduğunu, dinen haram ve ahlaken yasak olduğunu anlatmaya gerek bile yok, çünkü herkes bu gerçeği çok iyi bilmektedir.

DİYANET, MİLLİ EĞİTİM, SPOR BAKANLIĞI VE YÖK’ÜN EL ELE TEŞVİK ETTİĞİ BİR İLLET; KUMAR

Buna Rağmen;

“Spor Güldürür, İçki Öldürür, Kumar Süründürür” deyip, Türkiye futbol liginin adı “Süper Toto Süper Ligi” koymak nedir?

Çocuklarımızı kötülüklerden uzak tutmak gibi bir görevi de olan okullara oyun sahaları yapıp üzerine kocaman harflerle “Bu alan filan şans oyunlarının katkısıyla yapılmıştır” yazmak nedir?

İslam’ın haram saydığı bir fiilden elde edilen gelirlerle, İslami İlimler Fakültesi, okullar, İmam Hatip Okulları hatta Camiler yapmak nedir?

Bu akıl tutulması değilse, ferasetsizlik, basiretsizlik, aymazlık, ikiyüzlülük hatta münafıklık değil midir?

Vesselam…

 

Yorum Ekle
Yorumlar (3)
Mehmet BERKDEMİR | 15.02.2021 16:59
Genelevlerin de kapatılması gerekiyor.
Osman BAHADIR | 15.02.2021 15:48
Maalesef devlet vergiden memnun. Kaybolan hayatlar, yıkılan yuvaların hesabını kim verecek. Dinimiz yollarıda kapatmak anlamında içki içmeyin değil içkiye yaklaşmayın kumara yaklaşmayın diye emretmiş. Kötülüklere giden yollarıda kapatmış.
Mehmet Sani Güzelgöz | 15.02.2021 15:21
Eline, yüreğine sağlık değerli hocam.