metrika yandex
  • $28.98
  • 31.77
  • GA1975

Bilgi Hayatımızın En Önemli Gıdasıdır

VEDAT KAHYALAR

15.08.2023

Bilgiyle dirilenler ölmez. Hz. Ali

Bilgi, bilen varlık yani özne (suje) ile bilinen varlık, yani nesne (obje) arasında kurulan ilişkiden doğan ürüne verilen addır. Daha açık bir ifadeyle öznenin (sujenin) nesneyi (objeyi) yorumlamasına, onun hakkında bir yargıda bulunmasına veya açıklama yapmasına, bilgi denilmektedir.

Bilgi de onu üretenlerde çok değerlidir.

Üretilmiş bilgiler; gelişimin,medeniyetin, kalkınmanın, mutluluğun yapı taşlarıdır. Ne kadar bilgi üretilebilirse, insanlık o oranda ileriye taşınabilmiştir. Yaratıcımızın bize önerdigi, kitabının ilk emri olan 'Oku' İnsana ve İnsanlığa bu vizyonu kazandırma amaçlıdır.

Emperyalizm ve Batının kültür patlaması kendi sosyal müesseselerini ve ilimlerini oluşturmuştur. Şimdi artık İslam coğrafyası aydınları için, İslami kültürün, sosyal ve İnsani bilimlerin İslama göre yeniden yorumlama zamanıdır. Çok vakit kaybedildi .

Neredeyse beşyüz yıldır İslam alimlerinin, İnsanlığa sunduğu yeni ve heyecan verici bir gelişme yok.

Bilgi gibi değerli bir gelişim aracını kullanmayayınca topraklarımızda yaşayanların çoğu cahil olarak adlandırılıyor. Batıdan bakıldığında İslam toplulukları; cehalet, terörizm, fakirlik, adil olmayan ekonomik paylasım ve sömürü ile anılıyor.

Bilginin hızla tüketildiği, sıradanlaştırıldığı bir süreci yaşıyoruz. Bilgi de, tıpkı fast-food benzeri, kolay tüketilen  bir ürüne döndü. Yasadığımız modern zamanlarda, bilginin içinin boşaltıldığı zararlı planlarla karşı karşıyayız.

Sosyal medyadan, kolayca elde edilen bilgi, içselleştiremeden aynı kolaylıkla pek te işe yaramadan, görünüp, kayboluyor.

Önemli beyitler, bilgece cümleler paylaşılıyor, emek verilmiş mısralar, dörtlükler, şiirler, makaleler hızla okunup,geldiği yere gönderiliyor.

Sosyal medyada tüketilmeyen çok az değer kaldı. Çok defa beğeniyle okunan Ayetler, Hadisler, Hz Ali sözleri ,Mevlana, Ömer Hayyam, Şadi Şirazi, Halil Cibran ile ilgili muhteşem paylaşımların etkileri saniyeler içinde kayboluyor. Sosyal medya kullanıcılarına yüz yüze sorsanız kaç tanesi bir paylaşımı ezbere söyleyebilir? 

Okuyucunun tekrar etmediği, yaşamında uygulamadığı bu bilgiler aslında sahibine anlık iyi hissetme, tebessüm ve onaylama dışında pek bir fayda sağlamıyor gibi.

Toplumun örnek aldığı simge kişiliklerin (rol modellerler) bilgiyi/ bilimi öne çıkaran, önemseyen davranış ve tutumlarına çok ihtiyacımız var.

"Rol Model" ne demektir? 

Rol model, bireyin belirli bir toplumsal rol çerçevesindeki davranışlarını ona bakarak ve şekillendirerek benzer tutumlar sergilemeye eğilim gösterdiği kişiliktir. Bu karakter kimi zaman gerçek bir birey kimi zamansa film kahramanı gibi kurgusal bir kişilik olabilir.

Siyaset liderleri, bürokratlar, öğretmenler, ebeveynler, sanatçılar, sosyal medya fenomenleri ve etkili tüm bireyler birileri için rolmodelker olabilmektedir.

Bundan dolayı bazen bir kişinin değişmesi, iyi ve örnek tavırları müthiş değişimlerin kaynağı olabilir.

Bilgi ruhun gıdasıdır demiş, Sokrates.

Bilgiye değer verin. Onu hayatınıza uyarlayın. Öğrendiğiniz faydalı bilgiyi anlatın, yaşayın. Bilgiyi içinize öyle bir çekin ki artık sizin bir parçanız olsun.

Bilgi aktaranları da, sizin için sunulmuş lütuf gibi görebilirseniz, hak ettikleri değeri verirseniz o bilgi sizin olabilir.

Unutmayınız ki bigi ve sanat, takdir görmedikleri ortamlardan çabucak uzaklaşır.

Son sözümuz de tarihten  bir belgeden:
Mutluluk bilgi ile kazanılır. Platon (Eflatun)

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar