metrika yandex

BAYRAM YAZISI

01.06.2019
Mehmet Ali ÖNER

Yaklaşık 20 sene oluyor galiba. Şevki Yılmaz’ın avrupara olduğu yıllar. Web siteleri yeni yeni parlıyordu. Beyazıt/Beyazsaray’daki atmosfer hiçbir değişime/iyileşmeye uğramadan internete taşınmıştı. Onun da (adını unuttum) sitesi vardı, esip gürlediği. Bir Ramazan Bayramı arefesinde önüme geldi, manşette dönen yazıyı okuyayım dedim (Hani bizler pek şevki yılmaz felan okumayız ya), yazıda aklımda kaldığı kadarıyla mealen “ Irak,Afganistan, Filistin’de şunlar şunlar yaşanırken bize bayram yapmak haramdır..” deniyordu.

Buldum mailini sitenin.. Durmadan mail atıyorum. Sen misin öyle diyen; Kur’an’dan, sünnetten, gelenekten ne kadar delil, bilgi varsa boca ettim üzerlerine, maille. Ya hu, bayram bize yüce rabbimizin hediyesi (Ki o gün oruç haram iken) siz bu ikramı geri çevirmemizi nasıl istersiniz, nasıl haram dersiniz gibi sözlerle bombaladım o gün siteyi. Başardım ama, o manşet kalktı siteden.. O bayram sevincimi unutamam.

 

Delilik parayla mı, hayır. Daha da evelki yıllarda; dünyayı gaste manşetleri ve tv altyazılarında beliren flaş flaş yazan haberlerin yönettiği 90’lardaız. TGRT diye bir kanal vardı malum; alt yazıda “birazdan..” deyip duruyor.. Geçmiş gün detayı unuttum ama galiba “Müslümanları zan altında bırakacak” ve benim de olayın öyle olmadığını bildiğim bir hadiseydi.. Durmadan telefon açıyorum akşamüzeri, ne için arıyorsunuz dediklerinde o alt yazıdaki flaş haberi söyleyince on yere bağlamaya çalışırken güya telefon kapanıyor.

Bense bıkmadan/usanmadan tekrar arıyorum televizyonu, en sonunda yetkili yok dediler. Yetkili olma mı tam haber saati, dedim oradaki telefona çıkan adama; bak olum benim adım şu bilgilerim de şu kimliğim de bu dedim. Zaten 1993 yılındaki o malum yangın olayında milleti yaktınız (!), bu olay öyle değil şöyle, ya haber başlıklarından Müslümanları rahatsız edecek, töhmet altında bırakacak bilgileri çıkarın veya haberi kaldırın.. Yoksa dedim..(Afyon’lular böyle durumlarda nasıl konuşursa onları söyledim..)  Allah’a şükür o haberi yayından kaldırttım.

 

Hayat bu kadar basit değil elbet. Ve hayat yukarıdaki iki veya 3-5 misalden de ibaret değil. Demem o ki, söylenmesi gereken söz zamanında yerine ulaşmazsa, kuvveden fiile geçmezse düşüncelerin etkisi az olacağı kesin.

Son söz niyetine; mazlumları biliyoruz, yüreğimizin sızladığından şüpemiz yok! Onları unutmuş da değiliz.

Ama, her şeye rağmen Allah’ın ikramı olan bayramı, çoluk çocuğumuzla, torunlarımızla, eş dostla doya doya geçirmemiz iyi olur sanıyorum..

Müslümanların bayramını kimse zehir etmesin.

Yüreğinde muhabbete dair esinti olan güzel insanların bayramını tebrik ediyorum.

Yorum Ekle
Yorumlar (8)
Yakup Kemal Kalyoncu

03.06.2019

Şekeri tebrik cümlelerine eklemeden sadece ikram edeceğimiz, yetimi muhtacı gözeteceğimiz, Allah (cc) rızası için orucunu tutmuş müminler olarak bayram etmeyi ve sonraki bayramlar için dosdoğru bir yola çıkmayı dilerim.
Mehmedali

02.06.2019

Dostlar, bu övgüleri haketmiyorum ama çok teşekkürler.. Allah bu ümmete inşirah versin..rahmet ihsan eylesin.
Kamil

02.06.2019

İnşallah güzel bayramlarda buluşuruz
Selahaddin

02.06.2019

Eyvallah güzel kardeşim
SÜLEYMAN ARSLANTAŞ

02.06.2019

Mehmet Ali Bey kardeşim,işte seni bu sadeliğin dobra oluşun nedeniyle seviyorum.Dur acele etme pazarlıksız imanın öncelikli muhabbet nedenimdir.Sizin de tüm İslam aleminin de bayramı mübarek olsun...
Memedali

02.06.2019

Teşekkürler leyla yıldız..
Fatih

02.06.2019

Yazar özlemişti kendisini
Leyla Yıldız

01.06.2019

Yazar haklı. Bayram gelmiş neyime Kan damlar yüreğime, diyeceğimiz yere Hani türkümüzün sözlerindeki gibi Bir selam gönder bari Bayramdan bayrama....diyelim ve ziyaretleri çoğaltalım, ziyaret mümkün olmamışsa sevdiklerimizi selamlar ve dualarla sevindirelim inşaallah