metrika yandex

AİLE ve AKRABALAR İLE İLETİŞİM: SILA-İ RAHİM

13.06.2018
Eyüp MEDET

Demek idâreyi ve hâkimiyeti ele alırsanız hemen yer yüzünde fesad çıkaracak, akrabalık bağlarını bile parçalayıp keseceksiniz öyle mi? Onlar öyle kimselerdir ki Allah kendilerini rahmetinden kovmuş da duygularını almış ve gözlerini kör eylemiştir. (Muhammed, 47/22-23).

Modernizmin dayattığı hayat tarzı, kapitalizmin teşvik ettiği tüketim için daha çok çalışma ihtiyacı, artan hırslar, bireyselleşme ve bunlara ekleyebileceğimiz pek çok nedenle ihmal edilen bir konu sıla-i rahim.

Sıla-i rahim insanın anne babasından başlayarak akrabaları ile iletişimini sürdürmesi, ilişkilerini devam ettirmesi, ziyaretleşmesi ve ihtiyaçlarına çare olmaya çalışmasıdır.

İnsan sahip olduğu nimetlerin farkında değildir genel olarak. Ancak kaybettiği zaman anlayabilir bu nimetlerin kıymetini. Hep anlatırlar sudaki balık hikayesini ya da sağlığın kıymetinin kaybedilince anlaşıldığını. Biz de anne baba ve akrabalar ile olan ilişkilerimizin ne kadar kıymetli olduğunu ancak bu nimetleri kaybettikten sonra anlayabiliyoruz.

Toplumumuzda da akrabalık ilişkileri ciddi olarak zayıfladığından daha çok sosyal sorun yaşamaktayız. Akrabalar arasında yeterli iletişim olmadığı için birbirlerinin dertlerinden bihaber durumdalar. Akrabalar arasında küçük bir dayanışma ile hallolabilecek sorunlar ilişkilerin sürdürülemiyor olmasından dolayı altından kalkılamaz sorunlara dönüşüyor.

Bir ağaç için kökleri neyse akraba da insan için odur. Güçlü köklere sahip bir ağaç en sert rüzgarlara, fırtınalara hatta kuraklıklara bile dayanabilirken, kökleri zayıf bir ağaç küçük bir esintide yıkılır. İnsan da aynen öyle. Sığınacağı bir akrabası, elinden tutacak bir yakını olmayanlar en küçük sarsıntıda dağılır gider. Kimisi alkole bulaşır, kimisi uyuşturucuya hatta intihar edenler bile olabilmektedir.

Fıtri olan insanın akrabaları ile ilişkilerini adaleti sarsmadan sürdürmesidir. Onlardan haberdar olması, haklarını koruması, ihtiyaçlarını gidermeye gayret etmesidir. Bu konu Kitabımız Kuranı Kerimde “Şüphesiz ki Allah, adaletli davranmayı, iyilikte bulunmayı ve akrabalara yardım etmeyi emreder. Fuhşu, kötülüğü ve zulmü yasaklar. Allah sizlere düşünüp yapmanız için öğüt verir .(Nahl-90)”, “Ana-babaya ve akrabaya iyilik edin.(Enfal-75)”, “Akrabaya hakkını ver. (İsra-26)”, “Kendisinin adını öne sürerek birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabalık bağlarım koparmaktan sakının(Nisa-1)” ve benzeri ayetler ile açık bir şekilde teşvik edilmiştir.

Yine Peygamber Efendimiz Cubeyr bin Mut’im (RA) rivayeti ile Buhari ve Müslim’de yer alan bir Hadisi Şerifinde “Akrabalık bağlarını kesip koparan kimse Cennete giremez” buyurmuştur. Buhari’de yer alan başka bir Hadisi Şerifte “Kim Allaha ve ahiret gününe inanıyorsa, misafirine ikramda bulunsun. Kim Allaha ve ahiret gününe inanıyorsa, akraba ilişkilerini sürdürsün” buyurmuştur.

Akraba ilişkilerinin sürdürülmesi için karşılaşılacak zorluklara göğüs gerilmesi gerektiği Peygamberimiz tarafından sürekli hatırlatılmıştır. Bu konuya ilişkin Müslim ve Tirmizi’de yer alan ve Abdullah bin Amr (RA) tarafından rivayet ettiği bir Hadisi Şerifte de “Sıla-i rahim yapan, karşılık veren değildir. Esas sıla-i rahim, karşı taraf alakasını kestiği halde onu ziyaret edendir’ buyurmuştur.

Sıla-i rahim kalabalıklar içinde yalnızlaşan günümüz insanının kurtuluşu için belki de en önemli çarelerden biridir.

Modernizmin hayatımızdan trafik, televizyon, cep telefonu, internet vb. ile çaldığı vakitlerden kendimize, ailemize ve akrabalarımıza vakit ayırmalıyız. Hayatımızı kuşatan adı iletişim aracı olan ancak insanı yalnızlaştıran teknolojik ürünlerden arınarak aile ve akrabalarımız ile kaliteli vakit geçirme gayreti içerisinde olmalıyız.

Yaklaşan Ramazan bayramını vesile kılarak uzun zamandır ihmal edilmiş bir kalbi sevindirebiliriz. Unutulan akrabalıkların yeniden canlanması için bir çaba gösterebiliriz. İlişkilerin sekteye uğradığı bir akrabayı ziyaret ederek hem Cennetimize bir vesile eklemiş oluruz hem de akrabalıkların yeniden ihya olmasına vesile olabiliriz.

Pek çok kişi biliyorum bir yakını hakkın rahmetine kavuştuktan sonra keşke diyen. “Keşke daha çok ilgilenebilseydim, keşke geçen bayram yapamadığım ziyareti ihmal etmeseydim.”

Şimdi vakit varken ihmal etmeyelim.

Ramazan Bayramının Ümmeti Muhammet için gerçek bayramların habercisi olması dileği ile.

 

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Salih Çakırgöz

05.08.2018

Tebrikler Eyüp bey,her ne kadar yazı ile geç karşılaşsamda konu guncel güzel bir yazı olmuş eline sağlık bu sosyal sorunumuzu her platformda dile getirip farkındalığıni artırmak gerkiyor