metrika yandex

AĞLAMAK İSTİYORUM ! SOYLU’DAN DUYDUĞUM EN MUHTEŞEM SÖZ !

Hüseyin SEVİM

30.03.2021

Ak Parti Genel Merkez büro görevlisi olarak çalışan Kürşat Ayvatoğlu’nun kokain kullandığı iddia edilen görüntüleri görmeyen kaldı mı bilmiyorum. Bu meselenin hikayesine ve detaylarına girmeyeceğim.  Mezkur olay üzerinden Ak Parti’ye laf çakmak gibi bir niyetim de yok. Gerçekten de bir insanın işlediği suç yüzünden koskoca bir kurumu, camiayı suçlamaya kalkmayı, ‘’ başkasının zinakarlarıyla uğraşıyorsun ama senin personelin de uyuşturucu kullanıyor’’ tarzı laf sokuşturmaları doğru bulmuyorum.

     Tam tersine bu defa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuya dair Sözcü gazetesine verdiği mülakatta kullandığı bir ifadeyi ‘’cımbızlamak’’ ve onun üzerinden memnuniyetimi anlatmak, kendisini alkışlamak istiyorum.

     Süleyman Soylu o mülakatta özetle, sürecin hukuki açıdan devam ettiğini, gerçeklerin bu süreç sonunda anlaşılacağını ifade ettikten sonra aynen şöyle bir ifade kullanıyor : ‘’ Derinlemesine değerlendirmenin yapılmadığı bir yerde hüküm ortaya koymak çok yanlış olur. ‘’

     Alkışlıyorum; gerçekten muhteşem bir ifade. Oysa biliyorsunuz bu ülkede siyasilerin, ardından da medyanın insanları kolayca hain, katil, terörist, ajan… vs ilan etmesine çok alışığız. Hem de bir olayın hemen ardından, daha ilk saatlerde, daha hiçbir ‘’ derinlemesine değerlendirme ‘’ yapılmadan… Bu bağlamda hemen aklıma geliveren çok önemli bir örneği not edeyim. Çözüm sürecini bitiren etkisiyle tarihe geçen Suruç’ta 2 polisin öldürülmesi olayında, eylemin faili olarak açıklanan kişi hukuki sürecin (ya da derinlemesine değerlendirmenin) sonunda beraat etti. ‘’Derinlemesine değerlendirme’’ gerçekten çok önemli.

     Sözü çok uzatmadan Süleyman Soylu’nun bir devlet adamına yakışan olgunluk ve sağduyu örneği olarak hatırlanacak sözünün ve kokain kullandığı iddiaları medyaya yansıyan Ak Parti Genel Merkez büro görevlisi Kürşat Ayvatoğlu hakkında ifade edilen bu ‘’derinlemesine değerlendirme’’ ihtiyacının bende uyandırdığı ümitlerden bazılarını zikredeyim.

     *İnşallah bundan sonra, son derece tartışmalı nedenlerle zulme uğrayan khk mağdurları da bu haktan faydalanırlar.

     *İnşallah bundan sonra, güvenlik soruşturması garabeti ile hakları yenen insanlar da bu haktan faydalanırlar.

     *İnşallah bundan sonra, fetöcü vs diye çok basit iftiralarla suçlanıp sonra da –aklayabilirlerse- kendilerini aklamak zorunda bırakılan insanlar da bu haktan faydalanırlar, eniştelerinin kuzenlerine uzanan bir akraba zincirinin  hayatları  ‘’iltisak’’ sisi ile karartılmaz.

     *İnşallah bundan sonra, en basit bir oturma eylemi, gösteri veya basın açıklamasında dahi terörist, hain, işbirlikçi… vs diye suçlanan insanlar da bu haktan faydalanırlar.

     Bu listeyi uzatmak mümkün. Ben uzatmayacağım. İnşallah bundan sonra gerçekten her olayda ‘’derinlemesine değerlendirmenin (ki ben bundan adil yargılanma hakkı ve hukuğun işlemesini anlıyorum öncelikle) yapılmadığı bir yerde hüküm ortaya koymanın çok yanlış ‘’ olduğu sözünün işlerlik kazandığı bir sürecin tanığı oluruz toplum olarak.

Yorum Ekle
Yorumlar (4)
hüseyin sevim | 05.04.2021 14:24
Hasan isimli son yorumcu arkadaşımız ya yazıyı tamamen yanlış anlamış, ya da (büyük ihtimalle) sadece başlığını okumuş ve oradaki ironinin kurbanı olmuş.
Hasan | 31.03.2021 14:05
Çok üzüldük, milletçe soyunun soyluluğuna, peki haksız, hukuksuz, adaletsizce hapishanelere tıkılan, sözde KHK ile sayısız kadın ve çocuğun ağıtlarını da duyuyormusunuz, bu ağıtlar karşısında ezilip büzülüyormusunuz. Ha onlar bu iktidarın bir zamanlar el ele yine sayısız insanları mağdur edip kadınları ve çocukları ağlattığı fetöcü suçu işledi mi diyerek vicdanınızı mı rahatlatıyorsunuz. Onların ağıtlar size duyduğunuz en muhteşem ağıt gibi geliyor mu.
Abdullah Piroğlu | 31.03.2021 10:24
Hukuk herkese lazım, bunu her platformda dile getiriyoruz. Ancak ne hikmetse iktidarlar hukuku kendi açısından şekillendirmeye çalışmıştır ülkemizde. çok gerilere gitmeyelim hadi 28 Şubattan başlayalım. Herkese bir şekilde işletilmeye çalışılan hukuk, 28 Şubattan beri neden Müslümanca yaşamaktan başka gayesi olmayan bir avuç kalmış kesime işletilmez. hukukun işletilmesi için kişinin ille de sırtını bir yere dayaması, bir yere bağlı olması mı gerek? Hukuk zemininde buluşmak çok mu zor? Zor olmamalı. Adalet yoksa gerisi ne olaki...
Mehmet ali | 30.03.2021 18:26
Derinlik onemli.. usul de derinlik sever...