metrika yandex
  • $32.01
  • 34.77
  • GA17200

Haberler / Sivil Toplum

Türkiye Kadınlar Dayanışma Birliği, Dünya Kadınlar Günü dolasıyla basın açıklaması yaptı

09.03.2024

Ankara’da faaliyette bulunan çeşitli kadın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye Kadınlar Dayanışma Birliği’nin (T KAD BİR) öncülüğünde bir araya geldi.

T KAD BİR tarafından 37 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, bazı kurum ve kuruluşların başkanları ile sanat ve eğitim dünyasından kadınların oluşturduğu grup adına yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Tarihler 1857 yılını gösterdiğinde, vahşi kapitalizmin köle olarak kullanmaya çalıştığı onurlu kadınlar, ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikasında greve gittiler. 40 bin işçi kadın 16 saate ulaşan çalışma saatlerinin azaltılması, ücretlerin yükseltilmesi, “eşit işe eşit ücret” ve doğum izni gibi insanlık dışı çalışma şartlarının düzeltilmesine yönelik bir dizi hak talebinde bulundu. Ancak fabrikaya kilitlenen kadın işçiler çıkan yangından kurtulamadılar, 129 kadın işçi yaşamını kaybetti. O günden bugüne yapılan tüm mücadelelere rağmen, hâlâ fırsat eşitliği tam anlamıyla sağlanamamış, istihdamda ayrımcılık uygulamalarına son verilememiş ve siyasette, bürokraside ve iş hayatında kadınların karar alma mekanizmalarına etkin katılımını engelleyen cam tavanlar kırılamamıştır.

Toplumun bütün kesimlerine sirayet eden şiddet, en çok kadınları hedef almakta, her yıl yüzlerce kadın acımasızca katledilmektedir. Yaşanan kaos ortamı, cinayet, yaralama, işkence, cinsel taciz ve istismar gibi cahiliye döneminin uygulama ve geleneklerini günümüze taşımakta, şefkat Peygamberi Hz. Muhammed’in takipçisi olması gereken İslam toplumlarında ne yazık ki ebucehiller kıtalar dolaşmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın olumlu çabalarına rağmen, tarihsel süreçte bir şekilde camiden uzaklaştırılmış olan kadınların tekrar cami ile buluşturulması elzemdir. Şehir merkezlerindeki tüm camilerde kadınlara ibadetin ruhuna uygun nezih yerlerin ayrılması, camilerin kadınlara yönelik dini etkinlikler için daha aktif kullandırılması ve kadınların camilere davet edilmesi bir ihtiyaçtır.

Kadınlara bir cinsel obje olarak internet ve TV mecralarında yaygın biçimde yer verilmesi, toplumsal çürümüşlüğün boyutlarını gösteren halk kesimlerinin çapraşık ilişkilerinin sabah programlarında teşhir edilmesi, insanlık onur ve haysiyetini ayaklar altına almaktadır. Başta RTÜK olmak üzere yetkili kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz.

Ülkemizde, ne yazık ki kadınların eğitim başta olmak üzere birçok haklarının gasp edildiği süreçler yaşadık. Kadınlarımızın başörtüsünü kamusal alanda taşıyabilme özgürlüğüne çok yakın bir zamanda kavuşabilmiş olması ne kadar üzüntü vericidir. Bugün bazı Batı ülkelerinde şahit olduğumuz tesettüre saygısızlık temelindeki uygulamalar, yerel 28 Şubat’ın küresel bir boyuta dönüşebileceğinin ipuçlarını vermektedir. Bunun için tüm Müslümanlar el ele vererek özgürlük mücadelesini vermelidir.

Uygur Türklerine ve Filistinlilere yapılan zulümler yüreğimizi kanatmaktadır. Gazze’de aylardır akan kan durdurulamamıştır. ABD askeri Aaron Bushnell’in Filistin'deki soykırıma ortak olmayacağını söyleyerek kendisini ateşe vermesi, zulümleri engelleme yolunda elindeki imkânları kullanmayan İslam ülkelerinin yöneticilerini ve tüm Müslümanları utanca sevk etmelidir. Halk olarak boykota kararlılıkla devam edilmesini ve İsrail başta olmak üzere zalim devletler ile süregelen ticaretin yöneticilerimizce ivedilikle sonlandırılmasını talep ediyoruz. Bu görevi yapmadığımızda, yavruları ellerinde ruhunu teslim eden, çocuklarına yiyecek bulabilmek için sağa sola koşuşturan analara yarın bunu nasıl izah edeceğiz?

8 Mart’ın altında işçi kadınların yaşadığı dram yatmaktadır ve ne yazık ki, kadınların dramı farklı alanlarda katlanarak devam etmektedir. Bu şartlar dahilinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kutlayacak bir şey göremiyoruz. Ekonomik, siyasi, dini, hangi alanda olursa olsun, kadınlara dünyayı zindan eden tüm aktörleri protesto ediyoruz. Kadınların huzur bulduğu bir dünyada herkes huzur bulur. Nice 8 Martları huzurlu ve mutlu bir dünyada kutlayabilmek dileğiyle…”

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Nevin Yakatürk | 09.03.2024 13:00
8 mart günümüz kutlu olsun, dertlerimiz son bulsun. Çok güzel bir açıklama olmuş. Kutluyorum.