metrika yandex

Haberler / Dünya

Süleymani/Mühendis Suikastlerinde Yer Alan 2 Amerikalı ve İsrailli Komutanı Öldürdü

21.09.2021

Üst düzey birgüvenlik yetkilisi The Cradle'a, Direniş’in İran Kudüs Gücü Generali Kasım Süleymani ve Irak'ın Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mühendis'in suikastlarına misilleme olarak bir Amerikalı ve bir de İsrailli komutanı öldürdüğünü söyledi.

The Cradle'ın güvenlik kaynağına göre:

“Erbil'deki bir operasyonda iki yüksek rütbeli Amerikalı ve İsrailli komutan öldürüldü: Erbil’deki operasyonda öldürülen Amerikalı komutan, Red Horse Birimi'nden, Albuquerquelı, 55 yaşındaki Yarbay James C. Willis’dir. Pentagon, bu komutanın Katar'ın el-Udeyd üssünde, çatışma dışı bir olayda öldüğünü bildirmişti. Bu kişi Süleymani ve Ebu Mehdi'ye yönelik suikast operasyonlarında yer aldı. Kalp yetmezliğinden öldüğü iddia edilen, Nahal Tugayı'ndan (İsrailli) Albay Sharon Asman da Erbil'deki bu operasyonda öldürüldü.”

Böylece ilk kez bir Direniş Ekseni yetkilisi, İranlı ve Iraklı generallerin katillerine karşı yapılan misilleme eyleminin sorumluluğunu üstlenmiş oldu.

ABD Savunma Bakanlığı ise 27 Haziran’da (ölüm iddiasından bir gün sonra), Yarbay Willis'in Udeyd Üssü’nde çatışma dışı bir hadisede öldüğünü belirten kısa bir bildiri yayınlamış ve "olay hakkındaki soruşturma sürüyor" dışında başka bir ayrıntı vermemişti.

Askeri gazete Stars and Stripes, Willis'i, "yüksek tehdit içeren ortamlarda operasyonlar yürütmek için hızlı yanıt kapasitesine sahip, 130 üyeli bir birim olan 210. Katar Bölüğü’nün komutanı” olarak tanımladı.

Öte yandan, İsrail rejimi medyası ve ordusuna göre Albay Şaron Asman, Nahal Piyade Tugayı'nın komutasını devralmadan sadece birkaç gün önce, 1 Temmuz'da bir eğitim koşusu sırasında yere yığılmasının ardından ölmüş. Asman, hem Gazze'de hem de Lübnan'da savaşmış bir askerdi. İsrail rejimi ordusu da, olayın soruşturma altında olduğunu söyledi.

Cradle'ın güvenlik kaynağı, hem Willis hem de Asman'ın, Irak'ın Erbil kentinde Süleymani ve Mühendis suikastlarına karışan kişilere karşı gerçekleştirilen bir misilleme operasyonunda öldürüldüğünü söyledi.

Bu yıl Irak'taki “Mossad hedeflerine”, kimliği belirsiz taraflarca en az iki ayrı saldırı düzenlendiği rapor edildi.

Nisan ortasındaki ilk olay, İsrail rejiminin İran'ın Natanz nükleer tesisine sabotaj saldırısı, bölgesel sularda birbirlerinin gemilerine yönelik birkaç saldırı ve geçen Kasım ayında siyonistlerin İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'ye suikast düzenlemesinin ardından gelmişti. ABD yanlısı Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) ise olayla ilgili haberleri yalanlamıştı.

Willis'in bölüğü bölgeye ilkbaharda gelmişti. Direniş Ekseni kaynağı, Willis ve Asman'ın öldürüldüğü saldırıların zamanlaması hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Güvenlik yetkilisi, İran'ın devam eden İsrail saldırılarına yanıt olarak yeni iddialı duruşundan da bahsetti: “İran, Siyonist rejimle mücadele denklemini değiştirdi.”

Yetkili, İsrail'in İran gemilerine yönelik bir dizi saldırısına da atıfta bulunarak, "Şu andan itibaren, İsrail rejiminin İran'ın çıkarlarına karşı herhangi bir eyleminden sonra bir gemiye saldırılacağını" söyledi.

Yetkili, "(İsrail) rejimi, ticaretinin yüzde 80'inden fazlasını deniz yoluyla gerçekleştiriyor. Bu da İran'ın kontrolündeki bu güzergâhtan geçen gemilerin İran'ın ateşine maruz kalacakları anlamına geliyor" diye uyardı.

Geçen ayın başlarında ABD, İngiltere ve İsrail, İran'ın Umman kıyılarındaki petrol tankeri Mercer Street’e insansız hava aracı saldırıları düzenlediğini iddia ederek Tahran'a misilleme yapmakla tehdit etti. İran ise saldırıda herhangi bir rolü olduğunu şiddetle reddetti.

Associated Press'e göre, troyka "henüz saldırıya dair fiziksel kanıt göstermedi veya Tahran'ı neden suçladıklarına dair istihbarat bilgisi sunmadı."

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş