metrika yandex

Haberler / Dosya Haber

SP Gn. Bşk. Yrd. Bülent KAYA: “Sivil Toplumu Gerileten, Temel hak ve hürriyetlere aykırı bu yasa Anayasa Mahkemesi'nden dönmeli!

29.03.2020

SP Gn. Bşk. Yrd. Bülent KAYA: “Sivil Toplumu Gerileten, Temel hak ve hürriyetlere aykırı bu yasa  Anayasa Mahkemesi'nden dönmeli!

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Bülent KAYA, 7226 Sayılı Torba Yasada Dernekler Kanununun 23. Maddesinde yapılan değişikliğe dair Hertaraf Haber’e açıklamalarda bulundu.

Av. Bülent KAYA, Örgütlenme ve ifade özgürlüğü demokratik ve sivil toplumların olmazsa olmaz temel haklarından olduğunu,  kamu otoritesinin mümkün olduğu kadar bu alanlara müdahale etmekten imtina etmesi ve ifade ve örgütlenme hakkını engellememesi gerektiğini belirtti.

Av. Kaya, dernekler de sivil toplumun örgütlenme hakkını kullandığı en temel alanlardan bir tanesi olduğunu belirterek; “bu sebeple de dernekler mevzuatı ile ilgili düzenlemelerin örgütlenme özgürlüğünü teşvik etmesi, kamu müdahalesine ise demokratik toplum için zaruri bir müdahale halinde cevaz vermesi gerekir” dedi

Saadet Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Türkiye’de sivil toplumun baskılandığı, beka, hain, ihanet kavramları ile sivil toplum faaliyetlerinin ve demokratik muhalefetin zan altına alındığı ve toplumdan tecrit edilmeye çalışıldığı dönemde, dernekler ile ilgili yapılan düzenlemelerin, ileri demokrasi ilkelerine, Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere uygun olması gerektiğini ifade etti.

Av. Bülent Kaya, örgütlenme hakkımızın teminat altında olması, bizden olanların iktidarda olması ile değil, hukuk ve mevzuatın müdahaleye imkan tanımaması ile mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

Kaya, bu bağlamda son yıllarda git gide daralan ve kamu tarafından baskılanan ifade ve örgütlenme hürriyetine bir darbe de 7226 Sayılı Torba Yasa ile Dernekler Kanunu’nun 23. Maddesinde yapılan düzenleme ile getirildiğinin, altını çizdi..

Daha önce sadece dernek organlarına seçilenlerin mülki idare amirlerine bildirilmesi yeterli olduğunu belirten Saadet Genel Başkan Yardımcısı Kaya;  yapılan değişiklik ile dernek üyeliğine kabul edilenler ile üyeliği sona erenlerin adını, soyadını, doğum tarihini ve kimlik numarasını kabul edilme ve sona erme tarihinden itibaren kırk beş gün içinde merkezinin bulunduğu dernekler birimine bildirme yükümlülüğü getirildiğini, bu değişikliğin, gerekçesi olarak kişilerin rızası ve bilgisi dışında derneklere üye olarak kaydedildikleri veya dernek üyeliğinden istifa ettikleri halde üyelikten çıkarılarak kayıtlara işlenmediği gibi durumlar ile kamu kurumlarının bazı durumlarda en fazla üyeye sahip derneklerin bilgisine sahip olma ihtiyacı zikredilmiş olsa da,  bu ihtiyacın hasıl olduğu anda, zaten derneğin kayıtlarının incelenme imkanı ilgili makamlar tarafından söz konusu olduğunu belirtti.

BU DEĞİŞİKLİK SİVİL TOPLUMU GERİLETİR.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Bülent KAYA son olarak:“ Bu sebeple de gerekçenin demokratik toplum için zaruri bir müdahaleden kaynaklanmadığı, soyut ve afaki bir gerekçe olduğu ortadadır. Sivil toplum tarafından fişlenme algısı oluşturacak ve örgütlenme hakkını baskı altına alabilecek bu tür anti demokratik uygulamaların kabul edilemez olduğunu, düzenlemenin sivil toplumu gerileteceğini düşünüyoruz. Bu sebeple , yapılan değişikliği kabul etmediğimizi, bu bilgilerin farklı amaçlarla kullanılma ihtimalinden dolayı derneklere üye olma isteğini engelleyeceğini üzülerek müşahede ediyoruz. Kanun teklifi meclisten geçerek kanunlaştığı için temel hak ve hürriyetlere aykırı bu durumun Anayasa Mahkemesi’nden döneceğini umut ediyoruz” dedi.

Fuat TAŞCI – Hertaraf Haber / Ankara

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş