metrika yandex
  • $32.64
  • 35.41
  • GA18850

Haberler / Dünya

'Sırada Lübnan olacak' (İran, İsrail'e saldırıya yeşil ışık yaktı)

02.03.2024


Rapora göre Tahran, İsrail Silahlı Kuvvetleri (IDF)'nin Refah işgalini tamamlaması sonrasında "sırada Güney Lübnan'ın olacağı" korkusu içinde.

Arabic Post'un Çarşamba günü üst düzey İranlı ve Lübnanlı kaynaklara dayandırdığı haberine göre İran, Lübnanlı direniş örgütü Hizbullah'a İsrail'in kuzey sınırındaki saldırılarını artırması için yeşil ışık yaktı.

İslam Cumhuriyeti'nin, Hizbullah'a, ancak İsrail'in güney Gazze kenti Refah'ı işgal etme niyetinden emin olduktan sonra İsrail'e geniş çaplı bir saldırı başlatması emrini vererek şartlar koyduğu bildirildi.

Rapora göre Tahran, IDF'nin Refah işgalini tamamlamasının ardından "sırada Güney Lübnan'ın olacağı" korkusu içinde.

Nasrallah Kudüs Gücü şefiyle görüşecek

İran Devrim Muhafızları'ndan (IRGC) bir kaynak Arabic Post'a, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı Esmail Kaani'nin İsrail'in kuzey sınırındaki "son gelişmeleri" görüşmek üzere Pazartesi günü Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ı ziyaret ettiğini söyledi.

İkili arasındaki toplantının, İsrail'in Lübnan'da Hizbullah'a geniş çaplı bir saldırı başlatma niyetini gösteren "bilgi elde edilmesinin" ardından acil bir toplantı yapılmasının "gerekli" olması çağrısında bulunan Nasrallah'ın talebi üzerine yapıldığı bildirildi.

Bir IRGC kaynağı Arabic Post'a verdiği demeçte, "Hassan Nasrallah, Qaani'ye saldırının büyük olasılıkla Ramazan ayında veya İsrail'in Refah şehrini işgal etmesiyle çok yakında gerçekleşeceğini söyledi." İran'daki başka bir diplomatik kaynak, "Nasrallah, İsrail'in Lübnan'a geniş çaplı bir saldırı başlatma niyetinden tamamen emin olduğunu söyledi ve Kaani'den kendisine nasıl saldırmayı planladığı konusunda tam bir özgürlük vermesini istedi" dedi.

Tahran, Hizbullah'ın operasyonunu onaylamadı

Aynı kaynaklara göre Kaani, Tahran'ın, Hizbullah'ın İsrail'in kuzeyindeki Safed kentine koordinesiz roket fırlatmasını ve bunlardan birinin Ziv Tıp Merkezi'nin girişine isabet etmesini onaylamadığını ifade etti. Hastane müdürü Dr. Salman Zarka, saldırının ardından şunları yazdı: "Burada çok şanslıyız. Füze patlamadı."

Aynı baraj sırasında fırlatılan bir başka roket de askeri üsse isabet ederek IDF Personelini öldürdü. Ömer Sarah Benjo ve diğer 10 asker de yaralandı.

Arabic Post'un İran kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Hizbullah'ın Safed'e saldırısı, İran'ın Hizbullah'ın "İsrail ve Amerikan provokasyonları karşısında stratejik sabır politikası" benimsemesi konusundaki ısrarı nedeniyle "Tahran'ı bir dereceye kadar kızdırdı".

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş