metrika yandex
  • $32.2
  • 34.91
  • GA18100

Haberler / Ankara Analiz

İstanbul'da bir grup aktivist İsrail işgaline karşı İstanbul Dışişleri Bakanlığı önünde protesto düzenledi

16.11.2023

 

Dün akşam, İstanbul'da bir grup aktivist, İsrail'in Filistin'e yönelik devam eden işgal ve soykırım faaliyetlerini protesto etmek amacıyla Dışişleri Bakanlığı İstanbul temsilciliği önünde toplandı. Aktivistler, "İsrail'in petrolü Ceyhan'dan gidiyor", “İsrail’e ambargo”, “Kürecik Radarı Katilleri Koruyor” ve “İsrail’e ambargo” sloganlarıyla, Türkiye'nin İsrail'e karşı yaptırımlar başta olmak üzere somut adımlar atmasını talep ettiler.

Protesto esnasında aktivistler, Filistin davasını savunarak Türk yetkililere çağrıda bulundular. "Soykırımı kınamak yetmez. İsrail’e ambargo, ilişkilerin kesilmesi gerekir" diyen gençler, Türkiye'nin somut adımlar atabilme kapasitesine vurgu yaptılar. "Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği önündeyiz. Kardeşlerimiz ölmeye devam ediyor. Biz laf değil, icraat istiyoruz. Bir sürü yaptırım imkanı var. Bunlar gündem olmalı" şeklinde açıklamalarda bulundular.

Aktivistlerin iddiasına göre, protesto sırasında polis müdahalesi olmuş ve gençlere yer değiştirmeleri talep edilmiş ancak gençler bu talebi reddetmişlerdir.

Protesto sırasında duyulan bu çağrılar, İsrail'e yönelik Türk politikasında bir değişiklik talebi olarak öne çıkarken, gençlerin dik duruşu ve polis müdahalesine karşı reddi ise olayın boyutlarına dikkat çekiyor. Türkiye'nin İsrail politikası, bu tür toplumsal baskılar ve protestolar neticesinde önemli bir değişiklik geçirebilir. Olayın gelişmeleri, yakından takip edilmeye devam edilecek.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş