metrika yandex

Haberler / Ankara Analiz

İhsan Arslan'dan Esad İtirafı: Adamdan Bir Sene İçinde Demokratikleşmesini İstedik, Oysa Bize ‘ağabey’ Diyordu

18.11.2020

Ak Parti kurucularından olan  eski milletvekili M. İhsan Arslan, BBC Türkçe’ye verdiği demeçte Suriye meselesi ile ilgili önemli itiraflarda bulundu.

Mazlumder Eski Genel Başkanı ve Ak Parti kurucularından İhsan Arslan, Esad’ın Türkiye ile ilişkilerinin geçmişte çok iyi olduğuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

‘’Suriye'yi iyi yönetebilseydik, Esad bize ‘ağabey’ diyordu. Bizim mahallemiz gibiydi. Yüzyıldır bir demokrasi olamadık, adamdan bir sene içinde demokratikleşmesini istedik. Ona muhalif olan radikal İslamcı grupların bir anda çevreden merkeze gelip oturmasını, Esad'ın buradan gitmesini bekledik. Bu işin tabiatına uygun değil.’’

İhsan Arslan, BBC Muhabirinin: "Son yerel seçimler sonrası HDP'li belediyelerin neredeyse tümünde seçilenler görevden alındı, tutuklandı, kayyumlar atandı. Bu belediye başkanlarından birisi bir zamanlar kurucusu olduğunuz Mazlum-Der'de çalışmış biriydi. AK Parti'nin seçimle alabileceğine inandığı ama alamadığı belediyeleri kayyumla yönetmeye mi çalıştı?" sorusuna ise şu cevabı verdi:

Beğen veya beğenme, halk iradesi kutsaldır diyoruz biz, halk onları seçti. Buna saygılı olunması gerekiyordu bence. Yolsuzluk, haksızlık, terörle direkt iletişim, yardımlaşma her neyse bunlar olsa, hak hukuk var, yargı ve emniyet var, gereken müdahale yapılır. Ama halkın oyunu yok sayarak kayyum atıyorsanız ben bunu doğru bulmuyorum. Tarih de bunu not edecek.

Kaynak:BBC

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş