metrika yandex

Haberler / Kültür - Sanat

Hastalık Hastası / MOLIÉRE / Türkiye İş Bankası Yayınları

05.06.2021

Hastalık Hastası

MOLIÉRE

Türkiye İş Bankası Yayınları, İstanbul, 2020

Hazırlayan: Harun Aykaç

ÖZET

Bu kitap Fransız yazar Molière (Jean-Baptiste Poquelin) tarafından kaleme alınmış. İlk olarak 1673’te Palais-Royal’de sahnelenen bu oyun Molière’in yazdığı son komedyadır. Bulunduğu dönemde kendi alanlarında yetersiz olan ve kendilerini mesleki anlamda yetiştirmeyen ancak bu ad ve unvanla halkı soyup soğana çeviren o dönemin tabiri yerinde ise Beşik Ulemalarını yerden yere vurur. Bu eser üç ara oyun ve on dört sahneden oluşmaktadır.

Oyunun Kahramanları:

1. Argan: Angèlique ve Louison’un babası, aynı zamanda Bèline’ın (Argan’ın ikinci eşi) kocası ve hasta olmadığı halde kendisini hasta olduğuna inanmış ve inadırılmış hikâyenin başrol oyuncusu. Yani hastalık hastası.

2. Bèline: Argan’ın ikinci eşi, gerçekte Argan ve çocuklarını sevmeyen onun para pulunda gözü olan, çocukları babalarının gözünden düşürerek, kendisini kocasına sevdirip elinde bulunanları daha Argan ölmeden avukatlar yolu ile hileli bir devir teslim yolu ile almak için fırıldak çeviren biri.

3. Angèlique: Argan’ın kızı ve Louison’un ablası.Babası tarafından kendi sağlığına göz kulak olsun, diye bir doktorla evlendirilmek istenen büyük kızı. Aynı zamanda Thomas Diafoirus isimli sevmediği ve geçmişin kültürel birikiminde kalan ve eskiyi taklit eden doktor adayı bir genç ile evlendirilmek isteniyor. Kabul etmemesi halinde ailesi tarafından kiliseye Rahibe olarak verilmek isteniyor.

4. Louison: Angèlique’ın kız kardeşi ve Argan’ın küçük kızı. Ablasının sırlarına tanıklık eden, babasının dayak tehdidi karşısında onun sırlarını babasına anlatmak zorunda kalan, fakat yalan söylemeyen ne ise onu söyleyen evin küçük kızı.

5. Béralde: Argan’ın erkek kardeşi ve yeğeninin istemediği biri ile evlendirilmesine karşı, abisinin doktorlar ve eczacılar tarafından hasta olduğuna ikna edilerek sürekli ondan para çektiklerine inanan, o dönemin doktorlarının kifayetsiz olduğunu bilen ve onların durumu ile dalga geçmek için abisi Argan’ı ikna ederek ona bir doktora mezuniyet töreni oyunu uygulayarak sahte doktorlardan kurtulmasını sağlayarak yeğenini de istemediği birine verilmesine engel olan döneminin şartlarını kavrayan ve tahlil eden biri.

6. Clèante: Angèlique’ın sevgilisi genç ve dinamik her şeyi öğrenmeye açık olan bir genç. Kızın babası ile müzik hocasının yerine gelerek kızla ve ailesi ile tanışma yolunu seçer.

7. Mösyö Diafoirus: Hekim, fakat mesleğinde kendini yetiştirememiş, basmakalıp bilgilerle kendini sınırlamış, gelenekçi bu yolla servet edinmiş kayınpeder adayı aynı zamanda.

8. Thomas Diafoirus: Mösyö Diafoirus’un oğlu, Angèlique’in talibi. Okulu zar zor bitiren, muhakeme gücünden yoksun, ezberci ve öğrendiği birkaç şeyle birilerini ilzam etmek isteyen bir genç. Kızı istemediğini ifâde ettiği halde onunla evlenmeyi düşünen sosyaliteyi ve devrini kavrayamamış biri.

9. Mösyö Purgon: Gerçekte yetkin olmadığı halde öğrendiği birtakım Latince kelime ve geleneksel fakat sağlık için işe yaramayan tedavi ve metodları ile para kazanan sözüm ona doktor.

10. Mösyö Fleurant: Eczacı, yine derde derman olmayan karışımlar hazırlayan ve bunların kullanılması sağlık açısından gerekli olduğuna inanan ve inandıran biri.

11. Mösyö Bonnefoy: Noter, Bèline’in kocasının elindeki malları nasıl hileli bir şekilde alacağını bilen ve ona yol gösteren kişi.

12. Toinette: Hizmetçi, fakat çok akıllı her türlü fırıldağı bilen yeri geldiğinde iyilik yapma noktasında fırıldakları kötülerin başına çeviren bir karekter. Argan’ın gözünü dört açtırarak ölü numarası ile ikinci eşinin dolaplarının Argan’ın kardeşi ile beraber ortaya çıkarmasını sağlayan nitelikli aynı zamanda tiyator becerisi üst düzey bir şahsiyet. Argan’ın daha önceki bilgisiz ve onu para almak smacıyla hastalık hastası yapanlardan kurtarmak için aynı zamanda doktor kılığına girmiş ve Argan’ın kızlarına karşı da merhametli bir çalışan.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş