metrika yandex

Haberler / Sivil Toplum

Hak İnisiyatifi Genel Başkanı Av. Arif Koçer: Çoğunluk bende istediğim yasayı yaparım anlayışı, çoğulculuk ile bağdaşmaz.

26.12.2020

Hak İnisiyatifi Genel Başkanı Av. Arif Koçer, "Çoğunluk bende istediğim yasayı yaparım anlayışı, farklı olana saygıyı gerektiren çoğulculuk ile bağdaşmaz" diyerek Kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının önlenmesine ilişkin kanun teklifi hakkında Hertaraf Haber'e açıklamalarda bulundu ve yasaya tepki gösterdi. 
 
Hak İnisiyatifi Genel Başkanı Koçer, dernekleri işlevsiz hale getirecek, zaten zayıf olan sivil toplum geleneğini yok edecek bu tasarının geri çekilmesini istediklerini belirtti.
 
Arif Koçer'in açıklamalarının ana başlıkları şu şekilde:
 
1-Terörün finansmanının önlenmesi yasasında ilgili olmayan,dernekler yasasına ilişkin ciddi değişiklikler kanun tekniğine ve demokratik istişare süreçlerine aykırıdır. Makul ve gerekli olan çıkacak yasadan etkilenecek muhataplarına danışarak tekliflerini alarak, yasaları yapmak ve gerekiyorsa değiştirmektir . 
 
Çoğunluk bende istediğim yasayı yaparım anlayışı, farklı olana saygıyı gerektiren çoğulculuk ile bağdaşmaz. 
 
2-Derneklere yıllık periyodik denetim getirilmesi, üstlerindeki baskıyı ve tedirginliği artıracaktır.
 
3-İzinsiz yardım toplama cezasının 700,00 TL den 200.000,00 TL ye yükseltilmesi orantısız ve yanlıştır.
 
4-Hakkinda polis fezlekesi ile soruşturma açtırılacak bir şahıs gerekçe tutularak, derneğin faaliyetlerininin durdurulma/ kapatılmasının, bir şahsın isteğine bırakılması yanlıştır. Siyaseten muhalif olanlara dönük sınırsız keyfi muamelenin önünü açacaktır.
 
5-Teröre bulaştığı iddia olunan şahıs veya STK ların malvarlığının dondurulmasina yine bir şahsın karar verebilmesi,kadim bir hak olan mülkiyet hakkını temelinden sarsacak ve keyfi uygulamalara yol açabilecektir. 
Tüm bu sebeplerden dolayı, bu dernekleri işlevsiz hale getirecek, zaten zayıf olan sivil toplum geleneğini yok edecek bu tasarının geri çekilmesini istiyoruz.
 
Fuat Taşcı / Hertaraf Haber-Ankara

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş