metrika yandex

Haberler / Dosya Haber

Hak İnisiyatifi Genel Başkanı Arif Koçer:Bu Genelge Usulsüzdür

03.05.2021

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 27 Nisan'da yayımlanan 2021/19 nolu “Ses ve görüntü kaydı alınması” konulu iç genelgeye tepkiler devam ediyor.

Hak İnisiyatifi  Genel Başkanı Av.Mehmet Arif Koçer, Hertaraf Haber'e açıklamalarda bulunarak, ilgili genelgenin geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

Arif Koçer,  Haber sitemize yaptığı değerlendirmede: "Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı 2021/19 sayılı ve 27.04.2021 tarihli genelgede, eylemler veya protesto gösterilerinde cep telefonu ile ses ve görüntü alan kişilerin engelleneceği ve haklarında yasal işlem yapılacağı belirtilmektedir. Haber alma özgürlüğü temel haklardandır ve temel haklar demokratik bir toplumda ancak, zorunlu bir tedbir olması durumunda kanun ile sınırlanabilir. Genelge ile böyle bir sınırlama usulsüzdür." dedi.

Koçer, Polisin barışçıl gösterilerde bile aşırı güç kullanımı, ne yazık ki, Türkiye’de günlük pratik haline geldiğini, bu koşullarda, kolluk güçlerinin keyfi ve hukuksuz muamele yapması halinde, bunu tespit etmek için vatandaşın elinde, cep telefonu ile bu durumun kaydı dışında seçenek kalmadığını belirterek, Yargıtay’ın, ani gerçekleşen bir olayı delil olarak kullanmak üzere kaydetmenin suç oluşturmadığına, bunun hak arama özgürlüğü kapsamında kaldığı yönünde kararları bulunduğunu ayrıca sözlerine ekledi.

Hak İnisiyatifi Genel Başkanı Koçer: "Bu genelgeye dayanak yapılan özel hayatın gizliliği gerekçesi de, hukuka uygun değildir. Bu genelge ile keyfi muamele yapmış olan kolluk kuvvetlerinin mi, bu muameleye maruz kalan vatandaşın mı özel hayatı korunmaya çalışılmaktadır? Bu gerekçe ile genelgenin getirdiği yasak arasında uygun sebep sonuç ilişkisi bulunmamaktadır. Ayrıca , bu yasak, Anayasaya ve taraf olduğumuz uluslararası temel haklara ilişkin sözleşmelere aykırı olup, acilen geri çekilmesi gerekmektedir." diyerek sözlerini bitirdi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş