metrika yandex
  • $32.01
  • 34.77
  • GA17200

Haberler / Dünya

Gazze’de Ramazan | Okan Evren Karakuş

26.03.2024

Mescid-i Aksa avlusunda çadır kurmak için hazırlanan onlarca insan, gençlerin elinde kablolar, caddelere, sokaklara, dükkanlara ve evlere asılacak kandiller ve tebessüm halinde koşuşturan insanlar. Bilin ki Ramazan ayı gelmiştir Kudüs’e.

Mescid-i Aksa’ya çıkan tüm sokaklar aydınlanırdı bir zamanlar. Bu yıl ise Kudüs’te ramazan geleneği olan ışıklandırma süsleri, İsrail'in Gazze’de aylardır gerçekleştirdiği soykırım/katliam nedeniyle asılamadı maalesef.

Müslüman memleketlere hep berekettir Ramazan ayı. Ramazan sofraları Mescid-i Aksa manzarası ile serilirdi yere Kudüs’te. İftar da tavuk, etli pirinç, ekmek, simit, humus, yoğurt, hurma. Çeşit çeşit şerbetler Tamır, Sus, Harrup süslerdi sofraları. En sevilen hamur tatlıları. Özellikle kadayıf (bizim kadayıftan farklı bir tatlı). Bu yıl ise acı ve gözyaşı ile serildi sofralara. Açık hava hapishanesine çevrilen Gazze’de kapılar yardımlara dahi kapandı. Gökyüzünden inen yardımlar ve yerden toplanan nimetlerle ayakta durmaya çalışıyorlar.  

Yüzbinlerce Müslüman teravih namazı için koşardı Mescid-i Aksa’ya. Serbestçe…

Bu yıl ise işgal altındaki Filistinliler, kapılarda İsrail askerlerinin izni ile geçebiliyor Mescid-i Aksa’ya. “Yarabbi bizi şehadetle rızıklandır” diye dua eden Müslümanlar belirli yaş aralığında ise kavuşabiliyordu teravih namazına. Yüzbinlerin sayısı on binlere düştü bu yıl.

Besmele ile açılan dükkanlar vardı. Serbestçe alışveriş yapan insanlar. Bugün ise yaşanan zulüm nedeniyle teker teker kapanmaya başladı dükkanlar.

Filistin halkının Ramazan ayındaki adetlerinden biri de aile reisinin veya aile üyelerinden birinin, akrabalarını iftar sofrasına davet etmesiydi. Mübarek ayda büyükler ziyaret edilir ve onlara hediyeler takdim edilirdi. Bugün ise akrabalar ya şehit oldu ya da göç edip gidiyor.

Bütün dünyanın gözleri önünde vahşete, soykırıma mahkûm olan Gazze… Ahlakın, insanlığın çiğnendiği Gazze. Alçaklığın tarihini yazsalar başrol oynayacak eli kanlı ülkeler. Tarih sizi asla unutmayacak…

Tarihten silinecek olan da Filistin halkını tarihten silmek isteyenler olacaktır.

Allah nurunu tamamlayacak, Mescid-i Aksa ve Filistin özgürlüğüne elbet kavuşacaktır…

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş